A színek kiválasztása és azok megfelelő arányú alkalmazása kulcsfontosságú ahhoz, hogy ne csupán stílusos, hanem harmonikus is legyen az öltözék. Számos öltözködési szabály létezik, mely a testalkati adottságokat vagy a testarányokat veszi figyelembe, ám a szettben felsorakoztatott árnyalatok megfelelő arányáról csak kevés szó esik. Ezt a szuper trükköt alkalmazzák a stylistszakemberek!
Az árnyalatok összevissza pakolása túlzsúfolt hatást, az izgalmas színek hiánya pedig slampos összhatást teremt. De akkor mégis hogyan érhetjük el azt, hogy az öltözékünk egyszerre legyen érdekes, mégis kiegyensúlyozott? A 60:30:10-es öltözködési szabály a helyes válasz!
A stylist és stílustanácsadó szakemberek gyakran alkalmazzák ezt a módszert arra, hogy eltérő intenzitású és hatású tónusok alkalmazásakor se tűnjön kaotikusnak, rendezetlennek a megjelenés. Ha ezzel az arányelosztással rendelkezik a színkombináció, a színek harmonikusan, mégis változatosan jelennek meg az öltözékben, úgy, hogy a végeredmény mindig elegáns és kifinomult marad.
A 60:30:10-es öltözködési szabály: a harmonikus megjelenés titka
A színarányokra vonatkozó szabály három fő elemből áll, és mindegyiknek meghatározott szerepe van a harmonikus, stílusos és ízléses öltözék megkomponálásában.
60% – Domináns szín: az úgynevezett vezérszín, ami az öltözék alapja
Ez a legfontosabb szín az outfitben, amely az öltözék legdominánsabb részét, avagy a vezérfonalát alkotja. A tónus dominanciája most ebben az esetben nem az intenzitására, vibráló erejére értendő, egész egyszerűen azt jelenti, hogy ez adja meg a színkombináció alapját, ez szerepel nagyobb felületen, ebből van a legtöbb a szerelésben.
Érdemes semlegesebb alapszínt választani, hogy könnyen kombinálható legyen a többi árnyalattal. A leggyakrabban használt színek ebben a kategóriában a fekete, szürke, fehér, bézs vagy sötétkék. A domináns szín gyakran az olyan ruhadarabok, mint a nadrágok, szoknyák, kabátok vagy blúzok színében jelenik meg, amelyek az összeállított szett alapszerkezetét adják.
Példa: Egy fehér szövetnadrág vagy egy sötétkék kabát ideális választás lehet ebben a kategóriában.
30% – Kiegészítő szín: ez az a szín, ami izgalmat csempész a megjelenésbe
A kiegészítő szín az outfit második legfontosabb része. Ez az árnyalat harmonizál a domináns színnel, miközben egy kis dinamizmust visz a megjelenésbe. A kiegészítő szín gyakran a felsők, ingek, pulóverek színében jelenik meg. Ez az árnyalat egyszerre emeli ki az alapszínt és fűszerezi meg azt.
Példa: Ha a domináns szín egy fehér nadrág, akkor a kiegészítő szín lehet egy levendulaszínű ing vagy egy vajsárga pulóver.
10% – Kiemelő szín: A szett megkoronázása
A kiemelő szín a legkisebb helyet foglalja el az öltözékben, mégis legfeltűnőbb alkotóeleme. Ez a szín szinte mindig a kiegészítőkben jelenik meg, mint például ékszerek, táskák, cipők vagy sálak felületén. A kiválasztásakor érdemes egy élénkebb árnyalatra szemet vetni, mint például a piros, arany, zöld, de itt bátran gondolkodhatsz akár izgalmas mintákban is! A kiemelő tónus célja, hogy egy kis színt és izgalmat vigyen az öltözködésbe, anélkül, hogy túlzóvá vagy túlzsúfolttá tenné az összképet.
Példa: Egy piros táska, egy karakteres arany nyaklánc vagy mintás selyemkendő tökéletesen illik ebbe a kategóriába.
A 60:30:10-es öltözködési szabály nem véletlenül örvend hatalmas népszerűségnek. Egyszerre segít abban, hogy elkerüljük a túlzsúfolt megjelenést, miközben lehetőséget ad arra is, hogy szabadon elengedjük a fantáziánkat és kreatívan játszadozhassunk a színekkel. A szofisztikált, sikkes, harmonikus öltözék maximum három színtónusból épül fel, amelyeket ebben az arányelosztásban célszerű alkalmazni, hogy valóban kifinomult és kiegyensúlyozott legyen az összhatás.
Noha a szabály megnevezés kötöttséget sejtet, ebben az esetben nincs lekorlátozva az önkifejezés, hiszen az arányokat megtartva bármilyen módon alkalmazhatod a számodra kedves tónusokat, csak arra kell ügyelned, hogy mindig 3 árnyalatot válassz ki a színpaletta széles választékából.
Kiemelt kép: Edward Berthelot/Getty Images.