Még ma is köztudatban vannak olyan elavult öltözködési szabályok, amelyek egy-egy divatkorszakban még meghatározóak voltak, manapság azonban lassan fellazulnak. Ám nem minden esetben veszítik érvényüket, ezért továbbra sem érdemes megfeledkezni róluk.
Kár lenne tagadni, hogy a divat némiképp közízlésformáló hatással bír, hiszen évről évre számos olyan trend szalad fel a népszerűségi lista csúcsára, ami korábban kifejezetten stílusbakinak, vagy ízléstelen, illetlen viseletnek számított. Az eltérő minták párosítása, valamint a zoknival viselt félcipő vagy magas sarkú lábbeli sokáig szembement a jó ízléssel, a már-már zavarba ejtően átlátszó elgáns ruhák, valamint a túlméretezett holmik kombinációja pedig pár évtizeddel ezelőtt még elképzelhetetlennek tűnt, legalábbis erős túlzásnak bizonyult.
Ez a jelenség annak is betudható, hogy nemcsak a divat, hanem az emberek ízlése, merészsége, önkifejezésre való hajlama is igencsak megváltozott az évek során, az újabb és újabb irányzatok pedig igyekeznek kiszolgálni a folyton formálódó igényeket. Vagyis a közízlés nagy hatással van a divat alakulására, és fordítva éppúgy igaz.
Az elavult öltözködési szabályok azonban nem veszítik el teljes mértékben az igazságtartalmukat, lehet, hogy idővel fellazulnak a határaik vagy háttérbe szorulnak, de ettől még bizonyos esetekben érvényesülni tudnak, hiszen mindig akadnak kivételek.
Elavult öltözködési szabályok, amiket ma már nem sokan alkalmaznak: pedig néha kellene
A kevesebb több ma már inkább így érvényes: a kevesebb néha több
Bár ez a mondás többféleképpen értelmezhető, a kevesebb több elvén alapuló öltözködési szabályok leginkább arra irányultak, hogy például az eltérő minták kombinálásától, a látványos ékszerek halmozásától, valamint a merész színkombinációktól illik óvakodni, mert ezek a dolgok nem férnek bele a stílusos, nőies és jól összehangolt összképbe. Volt idő, amikor minden giccsszámba ment, ami feltűnő, kreatív és izgalmas. Na, nem a nyolcvanas és kilencvenes évek divatja jelentette azt a korszakot, amikor az efféle öltözködési szabályok szárba szökkentek.
Ám idővel arra is rájött a divat, hogy a több nem csak túlzó lehet, és a személyes stílusba sok minden belefér. A színharmóniáról sokat hallani manapság, ha öltözködésről van szó, ami varázspálcaként működik az eltérő elemek összehangolásában. A különböző minták sem hatnak kaotikusan, ha egyfajta színritmus uralja a szettet. A feltűnő ékszerek és az élénk színek összehangolt viselését még ma is tanulják a divatrajongók, Iris Apfel például rengeteg inspirációt nyújtott ehhez.
Kivétel: valóban, ha elmarad a színharmónia, az egymáshoz nem passzoló, eltérő elemek inkább zavarónak tűnnek és káoszba fulladnak. Ilyenkor tényleg jobb a kevesebb több elvén alapuló öltözködési szabályt alkalmazni.
Eltérő fémszínek kombinálása
És mi a helyzet azzal, hogy nem keverjük egymással a különböző fémszíneket? Bár leginkább az ékszerviselés kapcsán terjedt el ez a kijelölt irány, manapság abszolút lecsengett, már csupán az elavult öltözködési szabályok egyike.
Korábban alapszabály volt, hogy mondjuk, az arany fülbevaló mellé nem lehet felvenni ezüst karkötőt vagy fehérarany nyakláncot. A rozéarany elterjedése pedig csak bonyolított a helyzeten. Manapság már egyetlen ékszertípuson belül is felbukkanhat több színárnyalat, lehet például aranyszínű a függődísz, miközben a karkötő ezüst vagy fehérarany.
Kép: Edward Berthelot/Getty Images.
Rozéarany díszítés is belekerülhet az aranylón csillogó fülbevalóba, de ugyanígy eltérő tónusú ékszereket is viselhetünk egy szettbe rendezve, senki nem fog megrökönyödni rajta. A metálszínek az öltözködésben is felfutottak, és bizony nem kell azzal finomkodni, hogy szigorúan összepasszoljanak a fényes felületű anyagok árnyalatai.
Kivétel: ha színben eltérő ékszereket viselünk, nem árt odafigyelni az apró részletekre. A színritmus itt sem nélkülözhető, például a fülbevaló árnyalata visszaköszönhet az öltözék fémgombjaiban, vagy a táskának, övnek a csatja tökéletesen megegyezik. Ha minden fémes részlet eltér egymástól, az már nagyon zavaró tud lenni, letisztult stílus esetén pedig különösen ügyelni kell arra, hogy az ékszerek harmonizáljanak az öltözékben felbukkanó fémes díszítőelemekkel.
Sportos cipő a nőies öltözékben
Van ugyebár olyan, hogy elegáns stílus, de egészen mást jelent például az alkalmi, elegáns megjelenés. Az előbbi ugyanis az utcai szett elegáns összehangolását takarja, és természetesen tartalmazhat kifinomult stíluselemeket, az utóbbi pedig sokkal inkább illemszabályokhoz kötött, szigorúbb elvárásokhoz igazodó öltözék, ami teljesen elkülönül a mindennapi összeállításoktól.
Képek: Jeremy Moeller, Christian Vierig/Getty Images.
A mindennapi elegáns stílus ma már sokkal megengedőbb, mint korábban, belefér a sportcipő is, pláne, hogy a divat abszolút támogatja a lezser és nőies stílusjegyek mixelését. A letisztult fehér edzőcipő azért lett egy csapásra népszerű, mert jól passzol a nőies megjelenéshez, blézerrel, kosztümnadrággal, sőt, szoknyával, ruhával egyaránt stílusosan összeboronálható.
Kép: Christian Vierig/Getty Images.
A lezser elegancia fellazította ugyan a régi öltözködési szabályt, miszerint a szoknyához, nőies ruhafazonokhoz nem passzol a sportos lábbeli, de mindez sajnos a tévutakat is elindította.
Kivétel: kiderült ugyan, hogy a sportcipőket lehet jó ízléssel, kifinomult érzékkel kombinálni a nőies stíluselemekkel, viszont ez a tény nem törli el az alkalmi eleganciára vonatkozó szabályokat. Vagyis, ha esküvőre hivatalos az ember, vagy elegáns estélyen, bálon, rendezvényen vesz részt, ne viseljen sportcipőt akkor sem, ha jól mutat a kosztümmel, szoknyával, ruhával. Egyszerűen azért, mert tiszteletlenség, nem odavaló.
Bő fazonú holmik összeboronálása
Amikor az oversize, avagy túlméretezett holmik még csak egy rétegtrenden belül hódítottak és nem borították el ilyen mértékben a kínálatot, még aranykeretbe foglalták a sokat szajkózott intelmet, miszerint a bő felsőket nem ajánlott bő nadrágokkal, terebélyes szoknyákkal, széles fazonú blézerekkel kombinálni. A stylistok ma is kihangsúlyozzák, hogy ezek a párosítások aránytalanná, formátlanná tehetik az alakot, tehát nagyon könnyű velük hibázni.
Ám ugyanakkor sokáig stílus és közízlés elleni véteknek minősült, ha valaki kedve szerint halmozta a bő ruhadarabokat. Ezt az állítást azonban igencsak felülírta a divat, hiszen szó szerint külön trend épült arra, hogyan lehet stílusosan összeboronálni a lezser, túlméretezett kreációkat.
Kép: Christian Vierig/Getty Images.
A hatalmas pulóver simán összeférhet a hosszú, bő szoknyával, ahogy az oversize blézer is barátságot köthet a széles szárú nadrággal. Noha a szokatlan kombinációk jól működhetnek, esetükben mindig felmerül a „de”, és a „de” itt most kifejezetten hangsúlyos.
Két bő holmi stílusosan mutathat együtt, de csak akkor, ha a derékvonal hangsúlyt kap, illetve az összekovácsolt fazonok nem tolják el az arányokat. Tehát nincs már olyan öltözködési szabály, hogy nem lehet egy öltözéken belül lezser szabású cuccokat viselni, de ismerni kell a testalkat adottságait, és annak megfelelően kell összeállítani a szettet.
Kivétel: ha minden lóg az emberen, az nem túl szép látvány, ezért a bő holmik aránya ne legyen túlsúlyban egy öltözéken belül. Akárcsak a színharmónia esetében, itt is egyensúlyra kell törekedni. Bár a túlméretezett darabok összeboronálásának tilalma már az elavult öltözködési szabályok táborát gazdagítja, érdemes olykor hallgatni a sugallatára, hiszen vannak olyan lezseren szabott ruhadarabok, amelyek összeférhetetlenek, avagy semmilyen jóindulattal nem mutatnak jól együtt.
Kiemelt kép: Christian Vierig/Getty Images.
Cikkfotók: Edward Berthelot, jeremy Moeller, Christian Vierig/Getty Images.