A zöldségek előnyös élettani hatásai mindenki számára ismeretesek, ahogyan az is, hogy naponta legalább háromszor, jobb esetben ötször kellene fogyasztani belőlük, nagy részüket lehetőleg nyersen. Én a könnyebbik utat választottam, vagyis a zöldséglé rendszeresítése mellett döntöttem. Elárulom, mit vártam, és mit tapasztaltam!

hirdetés

Edd meg a zöldségeket! – hallottam annyiszor gyerekkoromban, és én meg is ettem becsülettel, még a kelbimbót és a brokkolit is. Aztán nem is tudom, a felnőtt életem mely pontján siklott félre a zöldségevés! Bár gyakran szerepelnek az étrendemben zöldségfélék főve-sütve, nyersen annál kevésbé kerülnek a tányéromra.

A mindennapi rohanás számlájára írva, nagyjából naponta egyszer-kétszer fogyasztok vegyes salátákat, és nem, éjszaka sem pucolgatok friss zöldséghalmot, hogy másnap egy dobozkában magammal vigyem az irodába.

A smoothie-készítés rendszerint hétvégére tolódik nálam, és hiába számolom még hozzá, hogy egy-két sárgarépát nyersen el szoktam rágcsálni, amikor a gyerekemnek a vacsoráját készítem, akkor sem tűnik túl fényesnek az eredmény. Vagyis azt kell mondanom, siralmasan kevés zöldséget eszem.

Pedig tudom, hogy a zöldségek a vitaminokon, ásványi anyagokon és élelmi rostokon túl, fontos fitotápanyagokat tartalmaznak, melyek antioxidáns hatással rendelkeznek. Ezek az összetevők értékes munkát végeznek, hiszen segítik a szervezet méregtelenítő folyamatait, semlegesítik az anyagcsere során keletkező szabad gyökök sejtromboló hatását, illetve csökkentik a szmog- és stresszártalom immunromboló következményeit.

Ezt teszi napi 4 pohár zöldséglé a bőrrel – Szubjektív tapasztalat!

Ha kicsit odafigyel magára az ember, észreveszi, hogy a bőr mindent jelez. Éppúgy, ahogy meglátszanak rajta a kimerültség, a nátha, a stressz nyomai, a vitaminok és ásványi anyagok hiányáról is tanúskodik.

Úgy érzem, nagy igazság van abban, hogy a bőrt elsősorban belülről kell táplálni, hidratálni, persze a külső ápolás sem elhanyagolandó. Ám, ha odabent helyére billen az egyensúly, kevesebb kencére van szükség, mert a szervezet regeneráló folyamatai felerősödnek. Bevallom, ilyesmi hatást vártam én is a zöldséglevektől.

Nehéz volt belevágni, mert attól, hogy elhatároztam magam, még nem lett több szabadidőm arra, hogy gondosan összeválogassam az alapanyagokat, pucoljak, facsarjak, megnövelve ezzel a szokásos konyhai teendőket. Ezt három napig tudtam elszántan teljesíteni, azután néhány napig csak boltban vásárolt, előre elkészített, cukormentes zöldségleveket fogyasztottam.

Nem állíthatom, hogy ez egy pénztárcakímélő választás volt, mert a 0,75 literes kiszerelések is 700 és 1000 forint között mozognak, de aztán tervet készítettem, miszerint a rohanós napokon maradtam a bolti nedűknél, az enyhén rohanós napokon pedig bevállaltam a préselős kálváriát.

Nagyjából két hétig turbóztam fel az egyébként sem kevés folyadékfogyasztásomat napi négy pohár zöldséglével, mindig másfajtával. Bár volt pár nap, amikor a kiszabott adagot nem tudtam tartani. Az étrendemen nem változtattam, és nem ettem kevesebbet sem, mint máskor. A léböjtkúrát sosem fogom kipróbálni, mert valószínűleg az első nap felborulnék az éhségtől.

A zeller leve vízhajtó hatással bír.

Brokkoli, spenót, zeller

Tapasztalatom szerint, a zöld növények bizonyultak a leghatékonyabb bőrszépítőknek. A brokkoli például véd az oxidatív stressz ellen, ami egy belső, sejtkárosodással járó folyamat. Ilyenkor a szabad gyökök gátolják az antioxidánsok működését.

Az oxidatív stressz az öregedés során fokozódik, de olyan külső tényezők is közrejátszanak a kialakulásában, mint a dohányzás, a szmog, a többszörösen telítetlen zsírsav túlzott bevitele, az UV-sugárzás, akut vagy krónikus stresszhatások, illetve fémtoxikózisok.

A spenót az egész szervezetre jó hatással van, de a bőrt is táplálja. Igazi multivitamin, szinte minden benne van, ami a ráncok megelőzését elősegítheti. A zellerlével megspékelt löttyöket boltban vásároltam.

A zeller vízhajtó hatását magamon is megtapasztaltam, a hatás másnapra tetőzik, így észrevehetően lehúzza az arc püffedtségét, illetve csökkenti a szemhéjak duzzadtságát és a szem alatti táskákat. Méregtelenítő hatása is látványos, ami nálam először apró kis pattanásokban mutatkozott meg, azután egy-két nap alatt teljesen megtisztult a bőröm, és egységes színt kapott az arcom.

Színes zöldségek

A paradicsomléből nem tudtam sokat inni, mert nem bírta a gyomrom, amit rettentően sajnálok, mert sok összetevője kedvez a bőrnek. A benne rejlő likopin elnevezésű antioxidáns védi a sejteket az oxidációs stressz romboló hatásától, és serkenti a regenerálódást.

A sárgarépa és a cékla leve együtt is jó, méregtelenítő hatásuk összeadódik. Nem kell megijedni, a sok céklalé megszínezheti a vizeletet, de ez csak ideiglenes hatás, amint kiürül, megszűnik a pirosas árnyalat. A béta-karotin nemcsak ragyogóvá és élettelivé teszi a bőrt, hanem lassítja a bőröregedést, és erősíti az immunrendszert.

A sárgarépa-alma és a cékla-alma mix nekem jobban ízlett, mint a sárgarépa-cékla verzió, de bárhogy variálható, ízlés szerint. Dohányosoknak azonban a túlzott béta-karotin-bevitel nem ajánlott. Egyes kutatások alapján nagy kockázatú csoportokban a béta-karotinok felgyorsíthatják a már kezdeti stádiumban lévő tüdődaganatok növekedését.

A cékla mellett a rebarbaralé hatását éreztem a legszembetűnőbbnek, ezt három napig ittam enyhén ízesített formában. Boltban vettem, csak egy kevéske nádcukrot és 1% bodzalevet tartalmaz. Még így is savanykásabb a kelleténél, de elviselhető. A rebarbara dúskál az antioxidáns hatású összetevőkben, de két okból is érdemes mértékkel fogyasztani.

A rebarbara leve kifejezetten savanykás ízű.

A levele például, nem ehető, mert mérgező, a zöldség húsa pedig oxálsavat tartalmaz, ami elvonhatja a vérből a kalciumot, és megtalálhatóak benne a hashajtó hatású antrakinonok is. Emellett hasznos flavonoidokat és polifenolokat vonultat fel, és a vitaminkészlete sem utolsó: A-, B-, és C-vitaminokban is bővelkedik.

Én úgy tapasztaltam, hogy a rebarbara leve vízhajtó hatással is bír, de tény, hogy az egész zöldséglé-fogyasztás felturbózza a vesék működését. Nem érdemes egyiket sem indulás előtt felhörpinteni, pláne, ha tömegközlekedéssel jár az ember, mert a vizelet kiválasztódása észrevehetően felgyorsul.

Számomra bebizonyosodott az is, hogy a zöldségek valóban gőzerőre kapcsolják a szervezet méregtelenítő folyamatait, és ez bizony a bőrképen is meglátszik, már egy-két hét után.

Mi változott?

Az időnként jelentkező száraz foltok teljesen megszűntek az arcomon, ez mondjuk annak is betudható, hogy a zöldséglevek plusz folyadékot jelentettek az egyébként sem kevés vízmennyiség mellett, amit naponta leküldök a torkomon.

Ragyogóbb lett a bőröm, mint amikor sokat pihenek, pedig valójában épp stresszes heteket éltem át. Bár nem lettem kirívóan energikusabb – főleg reggelente -, de jobban bírom a strapát, és látványosan csökkentek az apróbb bőrhibák. Teltebb, hidratáltabb az arcbőröm, és a menstruációs ciklus különböző szakaszaiban tapasztalt bőrpüffedések is jelentősen mérséklődtek.

Bár a zöldségek nem csodatévők, vagyis nem írják felül a rossz életmódbeli szokások káros hatásait, azért továbbra is igyekszem többet enni-inni belőlük!

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés