A zöldbab nem túlzottan népszerű alapanyag, pedig pozitÃv hatása megkérdÅ‘jelezhetetlen. Hatékonyan javÃtja a közérzetet, fogyasztása sok egészségügyi elÅ‘nnyel jár, melyekbÅ‘l a bÅ‘r is profitál. Számos formában belekerülhet a mindennapi menübe, más zöldségekkel kombinálva a legÃzletesebb.
Vannak olyan zöldségek, amelyek nem csak a gyerekek számára okoznak problémát, felnÅ‘ttként sem a legkÃvánatosabbak. A kelkáposzta és a zöldbab tipikusan ebbe a kategóriába sorolható alapanyag, sokaknak kizárólag a fÅ‘zelék jut eszébe velük kapcsolatban. A zöldbab elÅ‘nyös tulajdonságait úgy általában senki sem firtatja, hiszen nincs kikiáltva szuperélelmiszernek, illetve hangzatos, egzotikus elnevezéssel sem dicsekedhet, amivel felkeltené az érdeklÅ‘dést.
Pedig a szervezet számára fontos mikrotápanyagokban bÅ‘velkedik, ennek köszönhetÅ‘en nem csak az immunrendszer megerÅ‘sÃtésében, valamint a kiegyensúlyozott anyagcsere-folyamatok fenntartásában segÃt, hanem a bÅ‘r egészséges működésének támogatásában is jeleskedik. Éppen ezért tucatnyi érv szól a népszerűtlen alapanyag rendszeres fogyasztása mellett.
Csodát tesz az emésztéssel
A zöldbab magas rosttartalmából adódóan hatékonyan billenti helyre a felborult emésztést, serkenti az anyagcserét, akár székrekedés esetén is segÃtséget nyújthat. Bár ez kevésbé köztudott a zöldséggel kapcsolatban, a méregtelenÃtÅ‘ folyamatokban szintén szerepet vállal, káliumtartalmának köszönhetÅ‘en pedig elhajtja a megrekedt, felesleges vizet a szervezetbÅ‘l.
A szövetek között rekedt vÃz elhajtásával a pangó nyirokkeringés felélénkül, ami már önmagában jó hatással van a kötÅ‘szövetekre. Az emésztés megfelelÅ‘ működése szintén hozzájárul a problémamentesebb bÅ‘rképhez, a lassú bélmozgás, a felborult bélflóra és a rossz emésztés egyaránt nyomot hagy a bÅ‘rön, a gyulladásos tünetek a belsÅ‘ egyensúly felborulását is jelezhetik.
A zöldbabban található vitaminok és ásványi anyagok, mint például az A-, B-, valamint C-vitamin, illetve kalcium, magnézium, foszfor és vas mind-mind hozzájárul az immunrendszer erÅ‘sÃtéséhez. A veseműködést is pozitÃvan befolyásolja, de a csontok állapotára úgyszintén remek hatással van.
Szuperül passzol a diétás étrendbe, alacsony kalóriatartalmával és magas rosttartalmával egyszerűen beilleszthető a fitt menübe. Cukorbetegek számára szintén remek választás, mivel a zöldbab hozzájárul az inzulinszint szabályozásához.
A zöldbab pozitÃv hatása a bÅ‘rön is megmutatkozik
A zöldbab valóságos antioxidáns-bomba, vitaminjai és ásványi anyagai pedig nem csupán a szervezetre gyakorolnak rendkÃvül pozitÃv hatást, a bÅ‘r éppúgy hálás lesz a rendszeres fogyasztásáért. Noha nemigen fejtegetik, hogy ez a népszerűtlen zöldség milyen befolyással van a hámréteg állapotára, a tápanyagtartalmából ki lehet következtetni a hatásait.
A benne található C-vitamin jóformán nélkülözhetetlen eleme a tudatos bÅ‘rápolásnak. LassÃtja a bÅ‘röregedés folyamatát, serkentÅ‘leg hat a kollagéntermelésre. Ennek köszönhetÅ‘en hozzájárul a bÅ‘r rugalmasságának és feszességének fenntartásához.
A B-vitaminok szintén szuperül hatnak a bÅ‘r állapotára. Fontosak a egészséges szerkezetének, valamint kicsattanó üdeségének fenntartásához, hiányukat számos kellemetlen bÅ‘rprobléma jelzi. FelpezsdÃtik a bÅ‘r alatti mikrokeringést, ami nélkülözhetetlen a tápanyagok és az oxigén megfelelÅ‘ áramlásához. Az anyagcsere-folyamatokra éppúgy hatással vannak, a méregtelenÃtés kiegyensúlyozott működéséhez szintén nélkülözhetetlenek.
Az A-vitamin ugyancsak roppant hasznos antioxidáns a bőr számára, a zöldbab pedig bővelkedik benne. Védelmet nyújt a káros hatásokkal szemben, megakadályozza a kollagénrostok bomlását, hatékonyan küzd az öregedés ellen.
FÅ‘zés során a zöldbab C-vitamin-tartalma jelentÅ‘sen megcsappan, éppen ezért érdemes párolással puhÃtani. Párolt zöldségekkel összeforgatva köretként is tökéletes, ugyanÃgy változatosan elkészÃtett saláták alapja lehet.
Képek: Getty Images.