Lábbelit vásárolni mindig különleges élmény, hiszen egy jól megválasztott darab nem csupán a megjelenést, hanem az önbizalmat és ezáltal a kisugárzást is feldobja. Ám az új cipő nem mindig hálás társ a mindennapokban, betörése pedig igencsak fájdalmas és időigényes lehet, ezért adunk pár tippet, amivel megkönnyítheted a folyamatot.
Sokak számára ismerős az érzés, hogy az első néhány alkalommal – amikor az új cipő betörése még nem történt meg – fájdalmas nyomokat hagyhat maga után a csodaszép, de kínzóeszköznek is beillő lábbeli. Feltöri a lábat, hólyagokat okoz, és hirtelen már nem is tűnik olyan szuper döntésnek a vásárlás. Szerencsére van néhány bevált trükk, amelyekkel elérheted, hogy ne törje fel a cipő a lábadat.
Az új cipő betörése ezekkel a módszerekkel egyszerűbb, mint gondolnád
Használj speciális betéteket az illeszkedés javítására
Ha a cipőd kissé lazább, vagy éppen kényelmetlenül szoros, speciális talpbetétekkel, sarokemelőkkel vagy gélpárnákkal optimalizálhatod az illeszkedést. Ezek a kiegészítők segítenek eloszlatni a nyomást a lábadon, és megakadályozzák a súrlódást, így nem töri fel a cipő a lábad, még hosszabb viselés során sem. Ilyen és hasonló segédeszközök különösen ajánlottak azoknál a lábbeliknél, amelyek kifejezetten magas sarokkal rendelkeznek vagy merev talpúak. Azt éppúgy érdemes figyelembe venni, hogyha a túl magas sarok a személyes komfortzónán kívül esik. Ebben az esetben nem érdemes erőltetni – lapos talpú cipőkkel is bitang sikkes outfiteket lehet kreálni!
Kép: Getty Images.
Mérd meg pontosan a lábad, és vásárolj délután
Bár evidensnek tűnhet, de a pontos lábméret meghatározása kulcsfontosságú. A láb mérete akár fél számmal is változhat a nap folyamán – délutánra vagy estére általában kissé megdagad a terhelésnek köszönhetően. Ezért mindig ebben az időszakban próbálj cipőt, hogy elkerüld a reggel még tökéletesnek tűnő, ám délutánra már kényelmetlenné váló cipő okozta kellemetlenségeket.
Használj körömreszelőt a cipő belső részének finomítására
Ha az új cipőd belseje érdesebb, kemény varrással rendelkezik, az könnyen feltörheti a lábadat. Egy egyszerű körömreszelővel vagy csiszolópapírral óvatosan simítsd ki a problémás részeket. Ez különösen a sarkaknál és az ujjak környékén lévő varrásoknál lehet hasznos. Az ilyen kis beavatkozás csökkenti a súrlódást, és kényelmesebbé teszi a cipőt anélkül, hogy rontana a megjelenésén.
Kend be a problémás pontokat
Egy egyszerű, de hatékony megoldás a bőr kidörzsölődése ellen, ha vazelinnel vagy hintőporral kened be a lábad azon részeit, ahol a cipő feltörheti. A vazelin csökkenti a súrlódást, míg a hintőpor felszívja az izzadságot, így kevésbé valószínű, hogy hólyagok alakulnak ki. Ezzel a módszerrel megelőzheted, hogy az új cipő viselése kínszenvedéssé váljon.
Kép: Getty Images.
Vásárlás után hagyj időt a „betörésre”
Az új cipők anyagának szüksége van némi időre, hogy idomuljon a láb formájához. Viseld őket először otthon, vastag zoknival, és sétálj bennük napi 15-20 percet. Így a cipő fokozatosan felveszi a lábad formáját, anélkül hogy kellemetlenséget okozna. Ha egy fontos eseményre vásárolsz új lábbelit, tervezz előre, és szánd rá az időt erre a betörési folyamatra, hogy biztosan kényelmes viselet legyen a nagy napon.
Extra tipp: cipész segítségével javíts a kényelmen
Ha minden trükköt kipróbáltál, de a cipőd még mindig kényelmetlen, fordulj szakemberhez. Egy jó cipész néhány mozdulattal ki tudja tágítani a szoros részeket, vagy betétet helyezhet a cipő belsejébe, hogy az illeszkedése tökéletes legyen.
Az új cipő viselése nem kell, hogy fájdalmas élmény legyen, ahogy a betörése sem feltétlenül fájdalmas és időigényes. Ha odafigyelsz a részletekre a vásárlás során, majd alkalmazod ezeket az egyszerű, de hatékony trükköket, elérheted, hogy ne törje fel az újonnan vásárolt cipő a lábad. Ne feledd, a megfelelő méret, a fokozatos betörés és a praktikus kiegészítők mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a jól megkomponált szetted ne csak stílusos, hanem kényelmes is legyen.
Kiemelt kép és a cikk képei: Getty Images.