Ez a tartásjavító, hátizmokat erősítő pilates-gyakorlatsor a megjelenésre is jelentős hatást gyakorol. Végezd heti rendszerességgel, és segít megelőzni a hátizmok befeszülését, valamint a gerincoszlop görbülését.

hirdetés

Ha szóba kerül az edzés, leginkább az izzasztó kardiók vagy a klasszikus hasizmokat, netán lábakat célzó gyakorlatok kerülnek előtérbe. A hátizmokat és a törzsizomzatot sokan hajlamosak elfelejteni és teljesen kihagyni a sorból. Márpedig legalább olyan fontos szerepük van a csinos, nőies megjelenésben, mint az alakformálás szempontjából „népszerűbb” testerületeknek. Sokan attól félnek, hogy a hátizmok erősítésével vaskosabb lesz a felsőtest és kiszélesednek a vállak, ami inkább férfias irányba mozdítaná a sziluettet, semmint finomabb, sikkesebb külsőt kölcsönözne neki.

Ezt a hatalmas tévhitet már most szeretnénk eloszlatni. Jelentős izomtömeg-növekedést testépítéssel lehet elérni, ami egészen más jellegű terhelést nyújt, ráadásul speciális étrendet igényel. Természetesen nem kell hatalmas súlyokat emelgetni az edzőteremben ahhoz, hogy a hát is kidolgozott, tónusos és formás legyen, azonban a nőies, szép tartáshoz és a hurkás terület feszesítéséhez nélkülözhetetlen a hátformáló, hátizmokat erősítő gyakorlatok alkalmazása. Az erősítés nem csupán a saját testsúlyos és súlyzós edzésekben merül ki, a pilates például tökéletesen alkalmas a mélyizmok megdolgoztatására, hatékonyan javítja a görnyedt tartást és megerősíti a renyhe törzsizmokat.

Tartásjavító pilates 20 percben

Ez a húszperces gyakorlatsor zömében pilatesmozdulatokat és mozgást, tartást javító feladatokat tartalmaz. Negyven másodpercig kell csinálni a lépéseket, majd minden gyakorlatot tíz másodperces pihenő követ, így a gyakorlatok kezdők számára is abszolút ideálisak. Az edzés célja, hogy megerősítse a törzs izomzatát, beleértve a gerincstabilizáló mélyizmokat is, ezáltal javítja a tartást és nőiesebb, kecsesebb kiállást biztosít.

Noha első blikkre rövidnek tűnhet a húsz perc, a lokális edzések esetében bőven elegendő csak néhány gyakorlatot szánni egy-egy területre. Önmagukban nem tesznek ki egy teljes edzést, ezért több torna kombinálására van szükség, kiegészítésként azonban hatékonyan működnek.

 

A pilates rendkívül látványosan formálja az alakot, és a mélyen fekvő tartóizmokat is alaposan megmozgatja. Javítja a mobilitást, segíti a stresszlevezetést, sőt, tónusosabb, feszesebb alakot ígér, ha hosszú távon alkalmazod a megfelelő lépéseket. A hosszan kitartott mozdulatoknak köszönhetően kemény nyomást gyakorol az izomrostokra, míg a nyújtó gyakorlatok nyitottabbá, lazábbá teszik a görnyedt, összeesett tartást.

A nap során a gerincoszlop óriási terhelést kap, ami ülőmunka esetén csak még tovább fokozódik. Nagyon kevesen foglalkoznak ezzel a problémával, márpedig a görnyedt, rossz tartás már egészen fiatalon fájdalmakkal és egészségügyi kockázattal járhat. Bár elsőre talán csak néhányan gondolnak bele, de a testtartás a nőies kisugárzás, a magabiztos megjelenés része, így a külcsínre ugyancsak hatással van, ha valaki nem helyez elegendő hangsúlyt a hátizmok és a törzsizmok karbantartására.

Ami még zavaróbb, hogy a görnyedt tartás és a renyhe, elgyengült izomzat következtében csúnya hurkák és puklik alakulnak ki az érintett területen. Nem kell ahhoz túlsúly vagy hatalmas felesleg, hogy a redők megjelenjenek. A kidolgozatlan, elhanyagolt és felpuhult izomzat éppúgy hozzájárul a redők megjelenéséhez. Ezek ellen kizárólag lokális tornával lehet küzdeni, a tartásjavító gyakorlatsor pedig sokat segít az esztétikailag kellemetlen problémán.

Azt mindenképpen fontos megjegyezni, hogy a hátizmokat és törzsizmokat célzó gyakorlatok önmagukban csak kevéssé tudnak érvényesülni. A látványos változáshoz, erősítéshez és alakformáláshoz más edzéstípusok bevonására éppúgy szükség van. Ha a hurkák, puklik ledolgozása a cél, egy tartásjavító pilates nem lesz elegendő, mindenképpen szükség van zsírégető, fogyást segítő és alakformáló tornák beiktatására.

Kiemelt kép: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés