A nyújtás legalább olyan nélkülözhetetlen eleme az edzéstervnek ötven év felett, mint a rendszeres mozgás. Nagyon sokat jelent, ha mindennap elvégzed ezt a gyakorlatsort.

hirdetés

Az idő múlásával megfelelő mértékű és minőségű mozgás hiányában a test veszít az izomtömegéből. Emellett a végtagok elkezdenek berozsdásodni, a mobilitás csökken, sokszor már az alapvető, hétköznapi mozdulatok sem esnek jól az embernek. Bármilyen nehéz is elfogadni, sajnos tény, hogy a mozgásszegény életmód durván felgyorsítja az öregedést. Ennek nem csak külsőleges látszata van, a mozgáshiány a közérzetre legalább olyan jelentős hatást gyakorol.

Amikor szóba kerül, hogy mit lehetne tenni a letapadt, megfogyatkozó izomzat, a menopauza miatti elhízás, valamint az ízületi fájdalmak és kötött, nehézkes mozgás ellen, szinte mindig a testmozgás kerül fókuszba. Való igaz, hogy a megfelelő gyakorlatokkal szuperül karban lehet tartani a testet, ami mind külsőleg, mind pedig belsőleg hatékonyan lassítja az öregedéssel járó mozgásszervi tünetek megjelenését és a változásokat.

Amin már sokkal kevesebb fókusz van a témában, az nem más, mint a nyújtás. Márpedig az izomzatnak mind edzés előtt, mind a testmozgás után szüksége van a megfelelő levezető mozdulatokra ahhoz, hogy a test valóban megőrizze fitt, egészséges formáját.

 

Nyújtás ötven felett: ezt a gyakorlatsort ne hagyd ki az edzéstervből

A nyújtás legalább olyan fontos, mint maga az edzés. Nem csupán az számít, hogy a vázizmokat alaposan átmozgassuk. Az izomzat rugalmasságának megőrzése nélkül a rendszeres torna és a megerőltető gyakorlatok mit sem érnek. Az idő múlásával a bőr és az izomrostok egyaránt veszítenek rugalmasságukból, s a megfelelő nyújtó mozdulatok segítségével ez a folyamat szépen lassítható.

Fontos továbbá, hogy a rendszeresen lenyújtott izomzat kevésbé sérülékeny, így az edzés közben nem kell tartani a különböző sérülésektől, valamint a mozgást követő izomláztól és fájdalomtól sem. Persze balesetek mindig előfordulhatnak, pláne akkor, ha nem megfelelően végzed a gyakorlatokat. Ám a nyújtással sokkal biztonságosabbá válik a torna, pláne ötven év felett, amikor már egyre sérülékenyebbé és érzékenyebbé válnak az izomrostok, ínszalagok és ízületek.

Ez a gyakorlatsor nem csupán az ötven feletti korosztály számára hasznos, bárki elvégezheti, aki az ülőmunka miatt napközben keveset mozog, és ebből adódóan letapadtnak, merevnek érzi az izomzatát. Csak öt percet vesz igénybe, és egy széken kívül semmi nem kell hozzá. Ha naponta elvégzed, garantáltan érezni fogod a hatását!

 

A nyújtás amellett, hogy karbantartja az izomzatot és segít megőrizni a rostok rugalmasságát, a testtartást is javítja. A nőies, magabiztos kiállás titka nem csak az öltözködésben, a sminkben és a frizurában rejlik. A tartás legalább annyira hozzájárul a nőies megjelenéshez és a finom, kecses mozgáshoz. Továbbá elősegíti a test regenerációját, hozzájárul az edzés sikerességéhez, hiszen az izomtömeg növelésében hatalmas szerepe van. Hosszú távon sokkal hatékonyabbnak bizonyulnak az izomépítő, erősítő tornák, ha nyújtással egészíted ki az edzéstervedet.

Fontos, hogy ahogy a különböző izomerősítő és alakformáló gyakorlatokat sem, úgy a nyújtást sem szabad bemelegítés nélkül végezni. Már egy pici mozgás után is bemelegednek az izmok, ezáltal elkerülhető, hogy a rostokban aprócska szakadások keletkezzenek.

A nyújtás amellett, hogy javítja az izomzat rugalmasságát és segíti az izomépítést, az erőnlét és mobilitás megőrzését, a mentális jóllétre szintén pozitív hatást gyakorol. Ahhoz azonban, hogy valóban hatékonnyá váljanak a lépések, mindenképpen precízen, tudatosan és óvatosan kell elvégezni őket.

Kiemelt kép és cikkfotó: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés