A slow fashion – azaz lassú divat –, egy olyan mozgalom, amely a minőséget, a fenntarthatóságot és a tudatos vásárlást helyezi előtérbe.

hirdetés

Ez az irányzat a gyorsan változó trendekre és az olcsó, tömeggyártott ruhákra épülő fast fashion ellentéte. A slow fashion mindent magába foglal, amivel elkerülhető vagy csökkenthető a pazarlás és a túlfogyasztás. Lényege, hogy a ruhák tartósak, időtállóak és etikusan készülnek, minimalizálva a környezetterhelést, de ennél többet takar. A kézműves manufaktúrák és dizájnermárkák eddig is a lassú divat elvén működtek, a minőséget a mennyiség elé helyezve. Viszont ma már számos olyan slow fashion brand létezik, amely a tömeges gyártás és árufelhalmozás helyett kis készletben gondolkozik, emellett elérhető áron kínál hosszan tartó, minőségi darabokat.

Hogyan követheted a slow fashion elveit? – 3 tuti tippet adunk

Míg a fast fashion évente akár 50-100 kollekcióval árasztja el a piacot, a slow fashion márkák évente csupán 2-4 kollekciót dobnak piacra. Ezek a darabok hosszabb ideig hordhatók, és ha megunjuk őket, minőségük miatt újrahasznosíthatók vagy továbbadhatók.

A lassú divat nemcsak környezetbarátabb, hanem tudatosabb fogyasztást is eredményez. Világszerte egyre több híresség és blogger áll be a slow fashion mögé, népszerűsítve a mozgalmat.

Vintage vagy használt ruhák vásárlása

Noha a lassú divat mozgalma nagy hangsúlyt fektet a minőségre a mennyiséggel szemben, ez nem feltétlenül jelent egyet a drága ruhák és kiegészítők vásárlásával, hiszen tartós darabokat használtruha-üzletekből és vintage boltokból éppúgy be lehet szerezni, ezeken a helyeken ugyanis sokszor kincsekre bukkan az ember.

Egy hatvanas években készült estélyi ruha, amit valaki évekig őrizgetett a padlásán, új értelmet nyerhet, amikor kiköt egy vintage divatüzletben, pláne, ha hosszú éveken keresztül megőrizte jó állapotát a minőségének köszönhetően. Mivel a trendek folyamatos körforgásban vannak, a klasszikus stílusjegyek pedig időtállók, a régmúlt idők ruháinak gyakorlatilag sohasem jár le az ideje, amíg megmaradnak viselhető formájukban, vagyis nem kopottak, nem feslettek.

A használt ruhák vásárlása nemcsak pénztárcabarát megoldás, hanem fenntartható is. A turkálók tele vannak egyedi darabokkal, amelyek különlegesek és időtállóak.

Egy vintage darab nemcsak extrán stílusos, hanem a környezetet is kíméli, mivel kevesebb új anyag előállítására van szükség.

A slow fashion márkák támogatása

Válassz olyan márkákat, amelyek etikusan és fenntartható módon gyártják ruháikat. Rengetegen dolgoznak fenntartható anyagokból, és a kézműves ruhák tárháza is egyre növekszik. Az ilyen márkák nem a gyors fogyasztásra építenek, hanem a minőségre és a hosszú élettartamra.

Varrass vagy készíts ruhát magadnak

Egyedi és fenntartható megoldás, ha helyi szabóval készítteted el a ruháidat, vagy akár magad is megvarrod őket. Ez nemcsak környezetbarát, de garantáltan passzolni fog az ízlésedhez és az alkatodhoz is.

Miért érdemes lassítani?

A slow fashion követése segít csökkenteni a ruházati ipar által termelt hulladékot, amely évente több millió tonnányi szeméttel szennyezi a Földet. A tudatos vásárlás, az újrahasznosítás és a minőségi darabok előtérbe helyezése nemcsak fenntartható, hanem stílusos is. Kezdd el még ma a lassítást – a környezet és a gardróbod is hálás lesz érte!

Kiemelt kép: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés