Margaux Hemingway ragyogó, szÅ‘ke hajával és 180 centiméter feletti magasságával a hetvenes évek tündöklÅ‘ csillaga volt. A manöken karrierje Ãgéretesen indult, és nagy jövÅ‘t jósoltak neki a divat világában. A hÃres Ãró unokája sorra kapta a felkéréseket, ám a rá nehezedÅ‘ nyomással már nem tudott megbirkózni.
Margot Louise Hemingway 1954-ben született Portlandban. Édesapja Jack Hemingway volt, a hÃres Ãró, Ernest Hemingway fia. Két lánytestvére volt, az egyikük az ismert szÃnésznÅ‘, Mariel Hemingway. A családja sokat költözött: laktak Kubában, majd San Franciscóban idÅ‘ztek egy darabig, ezután Idahóban telepedtek le. A nevét csak késÅ‘bb változtatta meg a franciásan csengÅ‘ Margaux-ra, amikor megtudta, hogy a szülei számára a Château Margaux nevű bor jelentette az inspirációt a névválasztásnál.
HÃres nagyapjához hasonlóan, Margaux is diszlexiás volt. Tinédzserként rengeteg betegségben szenvedett: kezelték depresszióval, bulimiával, epilepsziával. Nagyon hamar az alkohol rabjává vált, ami csak rontott az egészségügyi állapotán.
Egy Ãgéretes karrier kezdete
Ernest Hemingway unokája New Yorkba költözött, ahol hamar felfigyeltek a 183 centiméter magas, szÅ‘ke hajú lányra. Modellkedni kezdett, ám a valódi áttörést a Fabergé ékszercéggel kötött szerzÅ‘dés jelentette a számára. A hÃres márka Margaux Hemingwayt kérte fel a legújabb Babe névre keresztelt parfüm népszerűsÃtésére. A manöken 1 millió dollárt keresett a reklámkampánnyal, korábban még egyetlen modell sem kapott ilyen sok pénzt a szakmában.
21 évesen ment férjhez elÅ‘ször, az elsÅ‘ férje Errol Wetson volt, akivel csupán négy évig tartott a házassága. Margaux Hemingway hamar a társasági élet középpontjában találta magát, hiszen az otthonában vendégeskedtek a kor ünnepelt tervezÅ‘i, divatszerkesztÅ‘i. A gyönyörű manöken a Studio 54 rendszeres vendége volt, ahol gyakran szórakozott Halstonnal, Bianca és Mick Jaggerrel, valamint Liza Minnellivel. A sok éjszakázás, a féktelen partik miatt súlyosbodtak a szenvedélybetegségei, Ãgy csak még rosszabb mentális állapotba került.
A parfümreklám után sorra kapta a felkéréseket: fotózták a TIME, a Harper’s Bazaar, és az Elle számára, 1975-ben az amerikai Vogue szeptemberi számának borÃtóján úgyszintén Margaux bájos arca szerepelt. Ez a modellek számára manapság is hatalmas megtiszteltetés, a hetvenes években pedig még nagyobb jelentÅ‘séggel bÃrt.
Tündöklés és hanyatlás
Az ünnepelt manöken a hetvenes években megpróbálkozott a filmezéssel, 1976-ban jelent meg a Lipstick cÃmű film, amelyben a húgával, az akkor 14 éves Mariellel együtt szerepelt. KésÅ‘bb több műben is feltűnt, ám átütÅ‘ sikert egyik alakÃtásával sem szerzett.
1984-ben sÃbalesetet szenvedett, és sokáig lábadozott. A mozgásszegény életmód miatt Margaux több mint 30 kilót hÃzott, ezután ismét depresszióba zuhant. 1987-ben vált el második férjétÅ‘l, akivel nyolc évig voltak házasok. A válás után elvonóra ment, majd megszabadult a korábban felszedett kilóktól.
Margaux 1990-ben tért vissza a Playboy cÃmlapján, és újra elkezdett filmeket forgatni. FÅ‘ként B-kategóriás alkotásokban szerepelt, már a kritikusok sem illették elismerÅ‘ szavakkal a játékát. Egyre kevesebb felkérést kapott, végül a régi fotóiból és pár apróbb munkából tartotta fenn magát. 1996-ban önkezűleg vetett véget az életének.
Bár Margaux Hemingway karrierje Ãgéretesen indult, a labilis mentális állapota, több viharos házassága, valamint a családjával való rossz kapcsolata megkeserÃtette az életét, Ãgy az egyetlen kiutat az alkoholban és más szerekben találta meg.
Margaux a kollégáival sem ápolt túl jó viszonyt, szépsége és családi háttere miatt sokan irigykedtek rá, ezért megszaporodtak rosszakarói. A mérgezÅ‘ légkör nagyban rombolta mentális egészségét, nehézkessé vált számára a munka, és egyre kevésbé vágyott reflektorfényre. Nem volt olyan ember a közelében, akire igazán számÃthatott volna, végül mindez együttesen vezetett a tragédiához.
Kiemelt kép: Gijsbert Hanekroot / Getty Images.Â
Képek a cikkben: David Hume Kennerly, Gijsbert Hanekroot, Silver Screen Collection / Getty Images.Â