A köles rostban, fehérjében és vitaminokban gazdag, gluténmentes, és mindemellett olcsó alapanyag, melynek pozitív élettani hatása nem csak az emésztés működésében nyilvánul meg, a bőr állapotán éppúgy megmutatkozik. Sokféleképpen beemelhető az étrendbe, egyszerű, egészséges desszert is készíthető belőle.
A kiegyensúlyozott, tudatos táplálkozás előnyeivel sokan tisztában vannak, ám csak kevesen tudják, hogyan valósítsák meg a mindennapok valóságának szintjén, pláne, hogy az egészséges alapanyagok többsége borsos áron kaphatók. Az egészségesebb étrendre való áttérést és a teljes életmódváltást ma már számos olyan prevenciós, egészségmegérző program segíti, melynek keretén belül tájékozódni lehet a lehetőségekről, és dietetikus szakember segítsége éppúgy igénybe vehető. Illetve nem árt több figyelmet szentelni a már régóta ismert, ám sokáig mellőzött konyhai alapanyagoknak, amelyek között jó pár rostban, fehérjében és ásványi anyagokban bővelkedő alternatíva akad, elfogadható áron.
A zab mellett az egyik ilyen a köles, amely összetett szénhidrátokból áll, melyek lassan szívódnak fel, így nem emelik meg hirtelen a vércukorszintet. A dietetikus szakemberek szerint a köles nagyszerű alternatívát jelenthet a fehér rizs és a burgonya helyett, bár sokan elhűlnek azon, hogy milyen sok szénhidrátot tartalmaz, annak a nagy része rost, és leginkább ezt kell nézni, hiszen befolyásolja a glikémiás indexet.
Akár édes, akár sós formában elkészíthető, bármihez remekül passzol. Reggeliként, de főételben köretként ugyanúgy megállja a helyét, és az anyagcsere működésére, az emésztésre, valamint a bőr állapotára egyaránt remek hatással van.
A köles pozitív hatása az emésztésen és a bőrön is érzékelhető
A köles, annak ellenére, hogy milyen sokoldalú gabona, nem túlzottan népszerű. Gluténmentes, remekül alkalmazkodik a diétához, ráadásul nagyon változatos, ugyanis akár édes, akár sós verzióban elképesztően finom. A zab mellett úgymond elnyomásban részesül, általában háttérbe szorul, pedig még az ára sem mondható borsosnak, ahogy az elkészítése sem bonyolult.
Kiemelkedő tápanyagtartalmának köszönhetően a köles igazi antioxidáns-bomba, csak úgy dúskál a vitaminokban, ásványi anyagokban és aminosavakban. Ebből adódóan sikerrel harcol az oxidatív stressz ellen, felveszi a kesztyűt a szabad gyökök sejtromboló hatásával szemben.
A benne található B-vitaminok nemcsak a fáradt arcbőr számára jönnek kapóra, a lomha anyagcsere-működés serkentésében éppúgy segítenek. Kovasavtartalmának köszönhetően a köles abszolút hozzájárul a bőr rugalmasságának, feszességének megőrzéséhez. Ennek köszönhetően lassítja az öregedés folyamatát, rendszeres fogyasztása hozzájárul a fiatalos, üde és friss bőrkép megőrzéséhez.
A köles kimagasló rosttartalommal bír, ezáltal gyorsan kezelésbe veszi a belassult emésztést. Támogatja a bélmozgást, ennek köszönhetően megszünteti a puffadást és a kellemetlen közérzetet. Salaktalanító hatása miatt szintén megéri rendszeresen fogyasztani, segíti a méreganyagok távozását.
A köles hatása sokrétű, hiszen a benne található aminosavak támogatják az izmok működését, fokozzák az anyagcserét, emellett magnéziumban és B-vitaminokban bővelkedik, amelyek szerepet vállalnak a test energiatermelésében, ugyanakkor a bőr védelmét is megerősítik.alacsony Alacsony kalóriatartalmának és magas fehérjetartalmának köszönhetően a diétás étrendekben szintúgy felbukkanhat. Gyorsan eltelít, és bár sokáig eltart az emésztése, nem terheli meg a gyomrot, viszont csökkenti a hirtelen feltörő étvágyat.
Mindezek ellenére nem szabad túlzásba esni a köles fogyasztásával, meg kell találni az arany középutat. Fennálló pajzsmirigyproblémák esetén célszerű korlátozni a bevitt mennyiséget, ugyanis a goitrogén ételek, amilyen a köles is, felboríthatják a már beállított egyensúlyt.
Képek: Getty Images.