Mindig nagy kedvencnek számítottak azok az alapanyagok, amelyek nem csak jó hatással vannak a szervezetre, hanem ráadásként még finomak is. A görögdinnye épp ezek közé tartozik, ugyanis a belőle készült édes ital vitaminokban és ásványi anyagokban sem szűkölködik. Az már csak hab a tortán, hogy hidratál, javítja az emésztést, telítettségérzetet okoz, csökkenti a nassolás utáni vágyat, és elhajtja a szövetek közt megrekedt vizet, ezáltal felpezsdíti az ellustult anyagcsere-működést.

hirdetés

Már ha csak megemlítik a görögdinnye nevét is összefolyik a nyál a szánkban. Hisz kevés olyan frissítő dolog van a nyári nagy melegben, mint egy alaposan behűtött, mézédes, reccsenős görögdinnye. Ám szomjoltáson kívül másban is jeleskedik a lédús gyümölcs.

A görögdinnye ital a nyár legtutibb tápanyagpótló frissítője

Megszokhattuk már, hogy a magyar földön is megtermő görögdinnyét nagy szeletekre vágva, kézben fogva szokás betermelni pillanatokon belül. Elfogyasztásának azonban van egy elegánsabb megoldása is. Levéből ugyanis pillanatok alatt finom italt lehet készíteni, amely magában őrzi a dinnye minden értékes tápanyagát.

A dinnye A-, B- és C-vitaminokban gazdag, de bővel található benne kalcium, magnézium és folsav is. A görögdinnye színét a likopin nevű karotin adja, ami egy nagyon erős antioxidáns. A benne található kálium kitisztítja a vérben található húgysavat, valamint segít átmosni a veséket is. Mivel szinte csak rostokból és vízből áll a gyümölcs, így serkenti az emésztést és a megoldja a folyadékpótlást. Az izzadás közben elvesztett vitaminokat és ásványi anyagokat egyaránt visszatölti testünkbe. Mivel az egész szervezetből segít kitakarítani a káros anyagokat, így az a bőrre úgyszintén jó hatással van. Egyszóval a görögdinnye kész csodaszer a meleg hónapokban.

 

Káliumtartalmának köszönhetően remekül orvosolja a nyári melegben felerősödő ödémásodást, vízvisszatartást. A szervezetben felgyülemlett, feleslegesen tárolt szövetközti folyadék lassítja a nyirokáramlást, ezáltal a méreganyagok komótosabban ürülnek ki a testből, és ez az anyagcsere-folyamatokra szintén rossz hatást gyakorol.

A fogyást is akadályozhatja a nehezen távozó víz, ráadásul gyakran ez az oka a puffadt hasnak. A vízhajtó görögdinnye segíthet abban, hogy centikben is látványos eredményt érj el sportolás mellett, persze, nem ajánlott túlzásba vinni a fogyasztását. A természetes vízhajtókkal óvatosan kell bánni, hiszen könnyen felborulhat az elektrolit-egyensúly és a vízháztartás.

Szerencsére a dinnyéből senki sem tud túl sokat enni, mert erősen telíti a gyomrot, ami a rostjainak köszönhető, ráadásul olyan nyomelemeket, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, amelyek kiszáradás után is segíthetik a szervezet feltöltődését.

Mivel a dinnye 90%-a víz, emellett kifejezetten rostos, hatékonyan csökkenti az étvágyat, és serkenti az emésztést. Igaz, édes íze a benne lévő cukornak köszönhető, de viszonylag csekély kalóriatartalmát, valamint a zsírégetést elősegítő vitaminjait nézve, abszolút belepasszol a diétás étrendbe.

Így készítsd el az üdítően friss, nyári ízbombát!

A gyümölcs húsából nagyjából távolítsd el a magokat, majd a felkockázott dinnyét turmixold össze. Csak óvatosan, elég neki néhány másodperc, hogy a benne maradt magok nehogy összetörjenek. A pépesítés megtörténhet valamilyen nyomóeszközzel is, a lényeg, hogy a lé kijöjjön a rostok közül.

Amint ezzel készen vagy, adj hozzá citromlevet. Egy kiló dinnyehúshoz facsarj ki legalább fél citromot. Nyomkodj bele néhány borsmentalevelet a friss ízharmóniáért. Ezt aztán ízlés szerint felöntheted ásványvízzel vagy szódával. Az italt alaposan nyomkodd át egy szűrőn, hogy a magvak fennakadjanak, de a rostokat érdemes átpréselni rajta. Később, némi hűtés után tálalhatod, addig az ízek kellemesen összeérnek, de adhatsz hozzá jégkockákat is.

Az üvegekbe öntött adagokat könnyű hűtőben tárolni, így nem csak az otthon töltött nyári programoknak lehet tökéletes üdítője, de akár a vendégeket is megkínálhatod vele.

 

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés