Az elmúlt hetekben elharapódzott vírusjárvány miatt, kiemelt szerepet kap az immunrendszer erősítése, amiben néhány gyógynövény is a segítségünkre lehet. Amellett, hogy értékes tápanyagaikkal segítik a szervezet védekező mechanizmusát, a bőr egészségének, ragyogásának megőrzésében is segítséget nyújtanak.
Immunerősítő és bőrszépítő gyógynövények
Az alábbiakban négy kiváló gyógynövényt mutatunk be, amik fogyasztása most különösen hasznos lehet, ám ettől függetlenül is érdemes rendszeresen fogyasztani őket: szépítik, rugalmasabbá, fiatalosabbá és egészségesebbé teszik a bőrt.
Apróbojtorján
Az apróbojtorján aranysárga virágaiból készült gyógyteát már régóta használja a népi gyógyászat sokféle panasz enyhítésére. Nagyon hatásos antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságú, különösen a torok fertőtlenítésében és lázcsillapításban jeleskedik. Stimulálja a bélrendszert, segíti az emésztést, vízhajtó hatása révén elősegíti a salakanyagok gyorsabb kiürülését. A máj és az epe méregtelenítő folyamatait is támogatja, így nemcsak erősíti a szervezetet, de a salaktalanítás révén az egészségesebb bőrkép elérését is támogatja. Kúraszerűen naponta három-négy csésze tea fogyasztása javasolt, de külsőleg borogatásként is hatásos pattanások, hegek helyi kezelésére.
Diófalevél
A diófalevél tele van értékes ásványi anyagokkal és vitaminokkal, többek között magnézium, vas, kalcium, cink, valamint A-, többféle B- és E-vitamin található benne. Antibakteriális, gyulladáscsökkentő, tonizáló tulajdonságú, ezen kívül jótékonyan hat az anyagcsere folyamatokra és a májtisztító funkciókra. Támogatja a nyirokrendszert, vértisztító, vérkeringést serkentő és salaktalanító hatású, így a bőrt ragyogóvá teszi. Kiütések, ekcéma, narancsbőr, nehezen gyógyuló sebek kezelésére is ideális, mind teaként, mind külsőleg borogatásként. Napi egy-három csészével hat hétig javasolt fogyasztani, utána szünetet kell tartani. Terhes és szoptató kismamáknak azonban nem ajánlott.
Fehér fagyöngy
A kelták szent növényként tartották számon a fehér fagyöngyöt, ami kiváló immunerősítő, sejtvédő, köhögéscsillapító, nyugtató hatású. Erős hatóanyagtartalma miatt havonta két-három csészével javasolt fogyasztani megelőzési célra. Támogatja a nyirokrendszer tisztulási folyamatait, javítja a vérkeringést, de narancsbőr ellen is hatásos lehet. Elkészítési módja más, mint a többi gyógyteáé, fogyasztás –vagy külső borogatás- előtt előzetesen áztatni kell. Szintén nem javasolt a fogyasztása terhes vagy szoptató kismamáknak.
Csipkebogyó
Már az ókorban is előszeretettel alkalmazták a csipkebogyót, ami rendkívül magas C-vitamin tartalma miatt az immunrendszer erősítésében az egyik legkiválóbb gyógynövény. Emellett A-, többféle B-, E- és K-vitamin található benne. Jó hatással van a vérkeringésre, enyhe vízhajtó hatása révén segíti a méreganyagok ürülését is. A C-vitamin nagyon fontos szerepet játszik a bőrsejtek védelmében, rendszeres pótlásával a bőr fiatalosabb, ragyogóbb, egységesebb felszínű lehet. Csipkebogyó teát napi kettő-három csészével lehet inni, kismamáknak is, amit a fagyöngyhöz hasonlóan áztatással lehet kinyerni.
Képek: Getty Images.