A blogger úgy érzi, hogy élete legjobb formájában van, amit a tudatos életmódváltásnak köszönhet. Felhívja a figyelmet arra, hogy a hormonok jelentős hatást gyakorolnak az edzés hatásosságára.
A menopauza és a perimenopauza minden nő számára ismerős kifejezések. Már biológiaórán, kislányként megtanuljuk, hogy az idő múlása nem csak külsőlegesen változtatja meg a testünket, a belső rendszerben éppúgy jelentős változások zajlanak. A különböző hormonváltozások sokaknál már 35 éves kor felett elkezdődnek, a folyamat pedig egyáltalán nem észrevehetetlen. Eleinte csak apró jelei vannak, később azonban már az életminőséget, a szimpla hétköznapokat is befolyásolják.
A hormonok jelentősen befolyásolják az edzés hatékonyságát
A hormonrendszer felborulása nem csak hízással jár, az erőnlét és az izomtömeg csökken, az anyagcsere pedig lassul. Amíg eleinte elegendő volt heti két-három alkalommal edzeni, ugyanaz az energiabefektetés kevésbé hoz látványos átalakulást az alakot tekintve. Sőt, a motiváció és a kitartás sem lesz már a régi. A tónusos, karcsú formák megőrzéséhez rendszeresebbé kell tenni a testmozgást, s sokkal többet, és leginkább másként kell mozogni ugyanahhoz az eredményhez, mint korábban.
A hormonok tehát észrevétlenül, rafináltan befolyásolják az életminőséget, jelentős hatást gyakorolnak a megjelenésre és a sporthoz való hozzáállásra is. Amikor negyven év felett nem elegendő a korábban bevált torna, nem jönnek az eredmények, a motiváció is hamar alábbhagy, ami előbb-utóbb önbizalomhiánnyal társul. A blogger negyven felett érte el élete legjobb formáját, és ezt csak egy apróságnak köszönheti. Nem csak az edzéssel és az étkezéssel foglalkozott kiemelten, a hormonháztartására éppúgy odafigyelt.
Amikor az idő múlásával elkezd felpuhulni a has, és lassacskán felkúsznak a pluszkilók, sokan eszeveszett diétába fognak, koplalnak és megállás nélkül edzenek. Ha a hormonháztartás kibillent az egyensúlyából és a változáshoz hozzájárul a menopauza vagy a perimenopauza, az edzéseknek nemigen lesz látványos hatása. A progeszteron, illetve az ösztrogénszint változása nagyban befolyásolja az edzésteljesítményt, ahogy annak eredményére is hatást gyakorol.
Érdemes felmérni a helyzetet, hiszen a hormonok helyreállításával számos panasz megszűnhet, ráadásul a torna is látványosabb változást ígér. Ez egy oda-vissza játék a hormonháztartás, a testmozgás és az erőnlét között. A hormonok nem csupán azt befolyásolják, hogy a különböző edzéstípusok miként formálják az alakot, illetve a befektetett energiának mennyire lesz érzékelhető az eredménye. Az erőnlétre éppúgy hatással vannak, ugyanis felborult egyensúly esetén az embernek nincs ereje a kellő mértékű mozgáshoz, ezáltal hiába is várna bármiféle változást. Ez azonban nem jelenthet kifogást, nem kell feladni a testmozgást mondván, hogy úgysem hatékony a szervezet változásai miatt. A mozgás ugyanis hatással van a hormonháztartásra is, idővel – nem azonnal – meghozza hatását.
A blogger nagyon figyel a saját hormonrendszerére, elfogadta, hogy az idő múlása és a perimenopauza nem csak külsőleges változásokkal jár. Tudatosan edz, nem az a célja, hogy kifusson a világból. Mindig az aktuális fázishoz, a szervezetének az igényeihez igazítja a testmozgást. Ennek meg is lett az eredménye, hiszen negyven felett elérte élete eddigi legkirobbanóbb formáját.
A csinos alak és a jó közérzet tehát nem elérhetetlen, csupán nem mindegy, hogy honnan közelít az ember. A blogger egyértelműen annak köszönheti a sikerét, hogy a gyökerénél kezelte a problémát. A felborult hormonok határozottan befolyásolják az edzés hatékonyságát, miközben az állóképességre is negatívan hatnak. Fontos, hogy mind az étkezést, mind a testmozgást a hormonháztartáshoz, a test igényeihez kell igazítani, nem szabad elvárhatatlant, lehetetlent kérni a szervezettől. Amint minden a helyére áll, a rendszeres edzésnek látványos eredménye lesz, életkortól függetlenül.
Kiemelt kép: Getty Images.