Az uborkás víz nagyszerűen oltja a szomjat, elhajtja a szervezet által feleslegesen visszatartott vizet, és még az egészségre is jótékony hatással van. Felturbózza a lomha anyagcserét, és javítja az emésztést, ezáltal megszabadulhatsz a teltségérzéstől és a puffadástól.
Az emésztés és a fogyás szempontjából sem mindegy, hogy naponta mennyi folyadékot fogyaszt az ember. A dehidratált szervezetben felgyülemlenek a méreganyagok, ami borzasztóan belassítja az anyagcsere működését, és persze az egészségnek és a bőrnek sem tesz jót a kiszáradáshoz közeli állapot.
Ám nem csak arra érdemes odafigyelni, hogy mennyit iszol naponta, hanem azt is ajánlott megválogatni, mi kerüljön a pohárba. Az édes, cukros, színezőanyagokban gazdag üdítők nem alkalmasak szomjoltásra, de az alakodnak sem kedveznek. Ha rém unalmasnak találod a vizet, turbózd fel gyümölcsökkel vagy zöldségekkel, ízesítés gyanánt.
Nem tanácsos leragadni az ínycsiklandó epernél vagy a trópusi citrusoknál, ha frissítő alapanyagokat keresel, melyekkel feldobhatod kissé a víz semleges ízvilágát. Az uborkás vizet érdemes kipróbálni mielőtt ítélkeznél felette, ugyanis sokkal finomabb és üdítőbb, mint gondolnád. Ráadásul az uborka A-, B- és C-vitamin-forrásnak sem utolsó, így minden évszakban megállja a helyét.
Méregtelenítő, anyagcsere-pörgető ital: az uborkás víz olcsó, és finom
Az uborka hihetetlenül szegény szénhidrátokban, nátriumban, zsírban és koleszterinben, hiszen 95%-a víz. Ebből következik, hogy rendkívül jól hidratálja a szervezetet. Magnézium és kálium is található benne, ezáltal támogatja a vízháztartás egyensúlyát.
Megakadályozza a puffadás, székrekedés és más emésztési problémák kialakulását. Segíti az egészséges fogyást, így a fogyókúrázóknak ideális tápanyagforrás. A citromnak köszönhetően a zsíranyagcserét is pozitívan befolyásolja, hiszen a C-vitamin segíti a zsírégetést. Méregtelenítő hatásának köszönhetően javítja a veseműködést, viszont túlzott fogyasztása nem ajánlatos, főként vese- és szívproblémákkal küzdők számára.
Hozzávalók:
- néhány szelet uborka ízlés szerint
- 1/2l citrom leve
- 1/2 lime leve
- néhány borsmentalevél
- 7 dl szénsavmentes ásványvíz, vagy csapvíz
Fontos, hogy minden alapanyagot jó alaposan moss meg, az uborkát igény szerint meg is pucolhatod. Ezek után karikázd fel, vagy hámozóval hosszú csíkokat vágj belőle. Megpróbálhatod az uborka levét is belefacsarni a vízbe, de az is elég, ha az egészen vékony szeletekre összpontosítasz. Azonban ne ess túlzásba vele, mert véletlenül még uborkasalátára fog emlékeztetni az italod.
A felsorolt összetevőkkel olyan lesz, mint egy ínyenc limonádé, melynek frissítő ízével nem tudsz majd betelni. Tehetsz hozzá friss mentát, ciromfüvet vagy bazsalikomot díszítés gyanánt, de ha inkább ízesítőnek használnád, akkor nyomkodd össze kissé a leveleket, hogy könnyebben kioldódjanak belőlük hatóanyagaik. Vigyázz, mert a citrom, a lime és az uborka is vízhajtó hatással bír, ezért ne akkor hörpints fel belőle egy nagyobb pohárral, amikor indulsz valahová.
Fogyasztás előtt érdemes hűtőbe tenni, hogy kellően lehűljön, és összeérjenek az ízek. Ajánlott előre csak annyit készíteni belőle, amekkorát egy nap alatt meg tudsz inni.
Cikkfotó: Getty Images.