Ahhoz, hogy tónusosabb, feszesebb legyen a törzs, célzott hasformáló edzésekre van szükség, de nem kell feltétlenül edzőterembe szaladni, a pilates tökéletes választás az alakformáláshoz. Ezt a tízperces gyakorlatsort illeszd be az edzéstervedbe.

hirdetés

Noha az ember azt gondolná, hogy a hasizom egy átlagos nap során is kellő terhelést kap, az izomzat olyan sokrétű, hogy bizony vannak olyan részei, amelyeket csak célzott gyakorlatokkal lehet munkára bírni. Tény, hogy a napi mozgás során igénybe kell vennünk a hasizmainkat is, ám ahhoz, hogy feszesebbé és tónusosabbá váljon a terület, a rendszeres, lokális edzés abszolút nélkülözhetetlen.

Ha rövid ideig tart, akkor hatástalan?

A rövid erősítő gyakorlatsorokra általában sokan csak legyintenek, mondván, hogy semmit sem érnek, de aki jobban beleássa magát abba, hogy milyen mozgástípusok milyen célokat szolgálnak, és hogyan épül fel egy összetett edzésterv, az jól tudja, hogy a néhány percből álló, egy-egy testrészre fókuszáló tornák sohasem önmagukban hatékonyak, hanem egy jól felépített mozgásprogram részeként működnek.

Kép: Getty Images.

 

Míg egyes mozgástípusoknak az a célja, hogy beinduljon a zsírégetés, avagy huzamosabb ideig egy bizonyos tartományban tartsák a pulzust és megnöveljék a test oxigénfelvételét, más mozgásformák az izmok erősítésére, a kontúrok feszesítésére szolgálnak. Mivel másképp hatnak a szervezetre, más-más ideig is kell végezni a feladatokat. Még akkor sem lehet önálló edzésként tekinteni ezekre a rövid etapokra, ha az ember csak feszesebb, tónusosabb szeretne lenni, és nem a fogyás az elsődleges cél. Az erősítő, alakformáló gyakorlatsor mindig egy komplex edzés része, és csak akkor igazán hatékony, ha rendszeresen beépül a heti aktivitásba.

A hasfal tónusosságát nem csak edzőtermi gépekkel lehet meglapozni. A pilates sokrétű, ráadásul a mélyebben fekvő izmokat is megdolgoztatja. Erősítő feladatainak kombinálásával célzottan erősítheted és karbantarthatod a renyhe, felpuhult hasizmokat.

Ez a tízperces pilates tökéletes választás, ha a hasi terület formálása a cél. Otthon is kényelmesen elvégezhető, a gyakorlatok könnyedén elsajátíthatók, ráadásul rendkívül változatosak, ezáltal minden irányban munkára bírják és átmozgatják az izmokat.

A videó 15 feladatot tartalmaz, amelyek első látásra könnyűnek tűnnek, ám igencsak izzasztóak és intenzívek, ha precízen végzed őket. Akár hetente háromszor-négyszer is végigcsinálhatod!

Hasformáló pilates: tényleg hatásos?

Az első látásra könnyűnek tűnő feladatok alaposan átmozgatják a mélyen fekvő izomzatot. Hosszú távon látványosan formálják, karcsúsítják és tónusozzák az alakot.

 

A pilates kifejezetten alkalmas a renyhe hasfal feszesítésére, az izmok karbantartására. A feszítő és nyújtó gyakorlatok kombinálásával alaposan átmozgatja az izomzatot, felpezsdíti a vérkeringést és beindítja az anyagcsere-folyamatokat. A pilates alakformáló hatását azonban csak akkor tapasztalhatod meg, ha precízen és pontosan végzed a gyakorlatokat.

Edzés közben figyelj a légzésedre, minden egyes mozdulatot szabályosan kell végrehajtani, ebben pedig a kiegyensúlyozott levegővétel segíthet. Noha a feladatok után nincs szünet és pihenőidő, minden lépést csak 45 másodpercig kell ismételni, így a különböző izomcsoportoknak lesz idejük regenerálódni két eltérő gyakorlat között.

Önmagában egy tízperces edzéstől természetesen nem kell csodát várni. Egyrészt, ha felesleg borítja az izomzatot, a befektetett energia aligha válik szemmel láthatóvá. Az erősítő tornákat mindenképpen ki kell egészíteni zsírégető mozgásformákkal ahhoz, hogy az alakformálás valóban sikeres legyen.

Másrészt, a has formája, annak puhasága vagy feszessége nagyban függ az étkezési szokásoktól. A teljes testre igaz, hogy az elfogyasztott ételek mennyisége és minősége nagyban befolyásolja az alak formáját, ám a hasi tájék esetén ez fokozottan érzékelhető. Ahhoz, hogy a pocak területe tónusossá, lapossá váljon, mindenképpen figyelni kell az egészséges, vitaminokban, rostban és fehérjében gazdag étkezésre. A pilates csupán egy pillérét adja az edzéstervnek, az átalakuláshoz teljes életmódváltásra van szükség.

Kiemelt kép és cikkfotó: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés