Roy Halston Frowick, vagy ismertebb nevén csak Halston a hetvenes években az amerikai nők legkedveltebb tervezője volt. Megváltoztatta a hölgyek viszonyát a divathoz, kényelmes, praktikus ruhadarabokat tervezett, amelyek jól mutattak minden testalkaton. Többek között ezzel is megelőzte a korát.
Roy Halston Frowick 1932. április 23-án született Des Moinesben. Már gyerekként is érdekelte az alkotás folyamata és a divat, ezért az édesanyjának, valamint a nővérének kreált mutatós kalapokat, ruhadarabokat. Művészeti iskolába járt, mellette pedig kirakatrendezőként dolgozott Chicagóban.
Halston az egyik törzsvásárlójával a pályája kezdetén.
Egy Ãgéretes karrier kezdete
A szeles városban nyitotta meg az elsÅ‘ kalapszalonját 1953-ban. A különleges dizájn meghódÃtotta a nÅ‘ket, rövid idÅ‘n belül már a kor filmcsillagai vásároltak Halstontól. Pár évvel késÅ‘bb az egyik helyi újság egy részletes riportot közölt a tervezÅ‘rÅ‘l, ennek köszönhetÅ‘en csak tovább nÅ‘tt népszerűsége az elÅ‘kelÅ‘ hölgyek körében. Ekkor kezdte el a középsÅ‘ nevét használni, mint márkajelzést.
1957-ben New Yorkba költözött, és Lilly Daché kalaptervezÅ‘nél kezdett el dolgozni. A kész darabokon mindkét művész neve szerepelt, Ãgy Halston rövid idÅ‘n belül saját részleget kapott a legendás Bergdorf Goodman áruházban, ami a felsÅ‘ tÃzezer kedvelt helye volt.
Halston számára a valódi áttörést az az apró kalap jelentette, amit Jackie Kennedynek tervezett 1961-ben. A pillbox névre keresztelt fazont a first lady a beiktatáson viselte. Az apró kiegészÃtÅ‘vel osztatlan sikert aratott, Amerikában minden nÅ‘ a tervezÅ‘nél szeretett volna vásárolni.
Jackie Kennedy 1961-ben viselt pillbox fazonú kalapja meghozta a tervező számára az áttörést.
Halston forradalmi újÃtásaival megváltoztatta az amerikai divatot
Bár a kalapokkal megteremtette a biztos egzisztenciáját, és hatalmas sikereket ért el, idÅ‘vel Halston mégis felhagyott a nÅ‘ies kiegészÃtÅ‘k tervezésével, figyelme fokozatosan a ruhák felé fordult. 1968-ban nyitotta meg a butikját New York egyik legelegánsabb környékén, majd létrehozta a Halston Limited márkát, és egy év elteltével, 1969-ben jelentkezett az elsÅ‘ ready to wear kollekcióval.
Zsenialitása már rögtön megmutatkozott, hiszen egyszerű, kényelmes, hordható, nÅ‘ies és sikkes ruhadarabokat tervezett, amelyek mellÅ‘zték a felesleges dÃszÃtÅ‘elemeket. Halston imádta a minimalizmust, valamint az elÅ‘kelÅ‘ anyagokat és a finom csillogást, ezeknek a keveréke igazán különlegessé varázsolta a kollekcióit. Megváltoztatta a szabásvonalakat, olyan ruhákat alkotott, amelyekben a nÅ‘k igazán szabadnak érezhették magukat.
ÚjÃtásai közé tartozik az ultravelúr nevű anyag kifejlesztése, amelybÅ‘l ingruhát szabtak. A textil mosható volt, bÃrta az esÅ‘t, és akár rétegezni is lehetett. Az eleinte neutrális szÃnékben pompázó kreációi hamar felkapottá váltak. Halston különleges feladatának tekintette a nÅ‘k öltöztetését, bármilyen testalkatról volt szó. A hetvenes években elsÅ‘ként alkalmazott molett modellt a kifutón, ezzel jócskán megelÅ‘zte a korát.
Imádta a selymet és a sifont, ezekbÅ‘l az anyagokból igazán légies darabokat kreált. Nem spórolt a kelmékkel, arra is volt példa, hogy a modelleken szabta ki a ruhákat. A hatalmas, lágy esésű szoknyákkal valóságos divathullámot indÃtott el, az általa megalkotott fazonokból még manapság is inspirálódnak a tervezÅ‘k. A nyakba akasztható felsÅ‘rész népszerűsége úgyszintén az Å‘ nevéhez köthetÅ‘, a diszkókorszakban ugyanis kényelmes darabokra volt szükség, amelyekben a nÅ‘k táncolhattak, szórakozhattak. A lezseren elegáns kaftánokról sem érdemes elfeledkezni, a könnyed viseletet imádta Jackie Kennedy.
Halston imádott praktikus darabokat tervezni, amelyekben a nők jól érezték magukat. Sok overallt kreált merész kivágással, ezekért a kreációkért bolondultak a hölgyek.
A kor ünnepelt modellei Halstonnak dolgoztak
Megvoltak a kedvenc modelljei, eleinte Elsa Peretti is közéjük tartozott. A hÃres ékszertervezÅ‘ pályája kezdetén sokszor megfordult a Halston Limited kifutóján. A divattervezÅ‘ annyira ragaszkodott a manökenjeihez, hogy mindig a jól ismert arcokkal mutatkozott.
Közösen mentek a gálákra, bemutatókra és legtöbbször együtt is utaztak. A hÃres divatújságÃró, Andre Leon Talley a bájos Halstonett névvel illette a csinos hölgykoszorút. Halston volt az elsÅ‘ tervezÅ‘, aki szÃnes bÅ‘rű manökent alkalmazott a kifutón és a reklámokban. A kor legnépszerűbb hölgyeivel dolgozott együtt, a múzsái közé tartozott Pat Cleveland, Anjelica Huston, Heidi Goldberg, Karen Bjornson, Beverly Johnson, Nancy North, Chris Royer, Alva Chinn, Connie Cook és Pat Ast.
Halston népszerűsége folyamatosan nÅ‘tt, a kor divatikonjai rendszeresen látogatták a butikjait. Greta Garbo, Babe Paley, Elizabeth Taylor és Margaux Hemingway is a kliensei közé tartozott. Barátai kapcsolatot ápolt Liza Minnellivel és Bianca Jaggerrel, nekik úgyszintén sokszor kreált ruhát. A hÃres hölgyek kérés nélkül reklámozták az alkotásait, mondhatni, márkanagykövetként működtek.
A tervezÅ‘ egyik legjobb barátja Liza Minnelli volt, a szÃnésznÅ‘nek Halston tervezte a sárga menyasszonyi ruháját.
Halston a ’70-es években szinte egész Amerikát öltöztette
1973-ben eladta a cégét Norton Simonnak, ám a kreatÃv vezetést megtartotta, és a befektetÅ‘nek köszönhetÅ‘en hatalmas anyagi szabadságot kapott. 1975-ben Max Factor jelentette meg az elsÅ‘ parfümjét, amelynek az üvegjét Elsa Peretti alkotta meg. Az illat hatalmas siker lett, a nÅ‘k tömegével vásárolták. A hetvenes évek derekára Halston népszerűsége az egekbe szökött, a nevével bármit el lehetett adni, a ruhák mellett ágyneműt, bÅ‘röndöt, táskát és még fehérneműt is a piacra dobott.
1983-ban nagy összegrÅ‘l szóló szerzÅ‘dést Ãrt alá a JCPenney márkával. Az üzlet olcsóbb árkategóriájú termékeket kÃnált, mint a Halston Limited, a tervezÅ‘ ennek megfelelÅ‘en alkotta meg a ruhadarabokat. Mondhatni, Halston volt az elsÅ‘ divattervezÅ‘, aki kapszulakollekciót tervezett, egy kisebb márkának. Bár az együttműködés sikeresnek bizonyult, az elÅ‘kelÅ‘ üzletek tartottak a márkanév elértéktelenedésétÅ‘l, ezért a Bergdorf Goodman megszüntette a divattervezÅ‘ részlegét.
Halston egyik bemutatója 1980-ban.
Halston hedonista életet élt, imádott szórakozni, szinte mindig megtalálható volt a Studio 54-ben a legjobb barátaival. Szeretett drága utazásokra költeni, és két kézzel szórta a pénzt.
A nyolcvanas években a Halston Limited ismét gazdát cserélt, és az új tulajdonosokkal nem tudott együtt dolgozni. Halston egyre inkább kivonta magát a tervezési folyamatból, idÅ‘vel már egyáltalán nem vett részt benne. Legközelebbi barátaival tett csak kivételt: Liza Minnelli számára továbbra is kreált ruhakölteményeket. A visszavonuláshoz a betegsége egyaránt hozzájárult, 1988-ban megtudta, hogy HIV-pozitÃv, 1990-ben hunyt el AIDS-ben.
Halston különleges látásmódjával megelÅ‘zte a korát, hiszen alkattól függetlenül szeretett volna a nÅ‘knek olyan ruhákat készÃteni, amelyekben jól érzik magukat. Csodás fazonmegoldásai voltak, amelyekben mindenki könnyen modern hercegnÅ‘nek, vagy népszerű diszkókirálynÅ‘nek érezhette magát. Mindig szem elÅ‘tt tartotta a praktikumot, ám sosem feledkezett meg a minÅ‘ségi anyagok nyújtotta luxusérzetrÅ‘l és az exkluzivitásról. A hetvenes években lefektette az amerikai divat alapszabályait, az általa megálmodott darabokat pedig még manapság is sokan használjak ihletforrásnak.
Kiemelt kép: Walt Disney Television Photo Archives / Getty Images.Â
Képek a cikkben: Bettmann, Susan Wood, Tyrone Dukes, Tom Wargacki, The Washington Post / Getty Images.Â