Ezek az étrend-kiegészítők kifejezetten hasznosak és hatékonyak, ha edzéshez fogyasztod őket. Segítik a fogyást, jó hatással vannak az anyagcserére, hozzájárulnak az izomépítéshez, sőt, még a csontozatot és az ízületeket is megóvják a sérülésektől.

hirdetés

Az egészséges életmód sokkal nagyobb fókuszt kap manapság, mint néhány évvel ezelőtt. Szerencsére a különböző étrend-kiegészítők és pluszban bevihető tápanyagok már az átlagfelhasználók számára is elérhetőbbé váltak, s némi háttértudással, utánajárással mindenki pontosan tudja, hogy mire van szüksége. Nem mindegy, hogy mi a cél, és milyen formában szeretnéd átalakítani a testedet. Másra van szükség, ha fogyni vagy ha izmosodni akarsz, de a sérülések elkerülése és a csontozat, a porcok és ízületek megóvása érdekében szintén egészen más kiegészítőt célszerű fogyasztanod.

Az erre szakosodott márkák és üzletek kínálata olyannyira széles körű és változatos, hogy egy átlagszemlélőnek nagyon könnyű elvesznie a termékek között. Először is gondold végig, hogy milyen típusú edzéseket végzel a rutinod részeként, s hogy ez a fajta testmozgás megfelel-e az elérni kívánt célodnak. Étrend-kiegészítőkre általában rendszeres testedzések mellett van szükség, hiszen a testnek hozzá kell fejlődnie az intenzívebb terheléshez.

A táplálkozás mikéntje úgyszintén kardinálissá válik, mivel aktív életmód mellett nem ehet ugyanúgy az ember, mint, amikor munka után a kanapén ült. A teljesítményhez muszáj támogatni a szervezetet, hiszen a mindennapi stressz, a munka és napi edzés kivesz belőle, így a regenerálódásához szükség lehet különféle táplálékkiegészítőkre, ha az étkezésekkel nem tudjuk megfelelő mennyiségben fedezni a szükséges fehérjéket és tápanyagokat. Mutatunk három olyan verziót, amit rendszeres sportolás mellett tényleg érdemes beszerezni.

A galériában összeválogattunk néhány hasznos étrend-kiegészítőt, amelyeket gyakran ajánlanak edzés mellé. Lentebb részletesen is kifejtjük, hogy miért javasolt a fogyasztásuk.

 

Étrend-kiegészítők edzéshez: formában tartanak és felgyorsítják az átalakulást

Fehérje

Az étrend-kiegészítők listájának élén a fehérje áll, és nem okozunk nagy meglepetést, ha azt mondjuk, mindenképpen érdemes edzéshez fogyasztani. A fehérjéről mindenki pontosan tudja, hogy hatalmas szerepe van az izomépítésben, azonban a nők körében talán kevésbé népszerű. Hatalmas tévhit, hogy a fehérjefogyasztástól mindenkinek férfias, látványosan kidolgozott izomzata lesz, s ha netán eddig emiatt nem fogyasztottál különböző fehérjeporokat vagy fehérjeszeleteket, akkor itt az ideje beiktatnod őket az étrendedbe.

Az aminosavak ugyanis nem csak az izmok növekedését és erősödését segítik, a regenerációban legalább olyan fontos szerepet vállalnak. Ráadásul nemcsak az izmoknak, hanem a test más szöveteinek, például a szalagoknak, csontoknak és inaknak a felépítésében is részt vesznek. Semmiképp nem válsz testépítővé pusztán attól, ha minden edzés után fehérjét fogyasztasz, ugyanis a zsírégető edzések és az ugrálós, fogyasztó tornák esetében például csak abban segítenek az étrend-kiegészítő porok, hogy a súlyvesztés főként a feleslegre és a zsírpárnákra irányuljon, és ne a már meglévő, kidolgozott izomtömegedből veszíts.

L-karnitin

Az L-karnitin talán kevésbé ismert étrend-kiegészítő, pedig edzés mellett zseniálisan működik, és segít hamarabb elérni a célodat. Ezek a termékek tulajdonképpen az anyagcsere fellendítésében játszanak fontos szerepet, ráadásul kéz a kézben járnak a mozgással és annak intenzitásával. Hatásukat egy kiadós, izzasztó torna közben fejtik ki igazán, így segítve a hatékonyabb zsírégetést és fellendítve a fogyás tempóját.

A karnitin egyébként is megtalálható a szervezetben, azonban az idő múlásával a kollagénhez hasonlóan csökken a mértéke, tehát érdemes táplálékkiegészítőkkel pótolni. Edzés közben elősegíti a zsírégetést, ezáltal nemcsak a fogyáshoz járul hozzá, de nagyobb lendületet és energiát ad a gyakorlatok elvégzéséhez. Csak akkor érdemes fogyasztani, ha rendszeresen edzel, ugyanis önmagában nem fejti ki a hatását.

Kollagén

Valószínűleg sokakban felmerül, hogy mit keres a kollagén egy edzést támogató étrend-kiegészítő-listán. A legtöbben szépségkiegészítőként alkalmazzák a ráncok megelőzésére, vagy épp a megereszkedett, tónusvesztett bőr helyreállítására. A kollagén azonban rendszeres testedzés, illetve aktív életmód mellett éppúgy hasznos lehet. Nem csupán a bőr kötőszöveteit veszi kezelésbe, a porcok, az ízületek, az inak és a csontok szintén profitálhatnak belőle.

A test hatalmas terhelésnek van kitéve az edzés során, ami nagyon meg tudja viselni a végtagokat, a csontozatot és a különböző kötőszöveteket. A kollagén segít karbantartani az érintett területeket, segít megelőzni a sportsérüléseket és kopásokat. A kor előrehaladtával a szervezet kollagéntermelése fokozatosan csökken, így mindenképpen ajánlott étrend-kiegészítő formájában pótolni a hiányt.

Többféle kollagéntípus van, így nem árt tisztában lenni azzal, hogy melyik szolgálja az igényeidet. Az I-es típusú kollagén afféle univerzális fajta, a bőrben, hajban, az érfalakban, az inakban és a kötőszövetekben egyaránt hasznosul. A szívizom egészséges működését ugyancsak segíti, a pulzuspörgető edzések ugyanis a szívet és az érrendszert is terhelésnek vetik alá, ezért nem árt, ha az érfalak rugalmasak.

A II-es típusú készítmények a porcok és ízületek egészséges működését támogatják, míg a III-as kollagén a bőr rugalmasságáért dolgozik. Ahhoz, hogy ezek emészthető formában kerüljenek a szervezetbe, hidrolizálni kell a kollagénfehérjéket. Ezáltal alkotóelemeikre bontva jutnak be a tápcsatornába, egy részük pedig kollagénpeptidként hasznosul. A felszívódás után a többi fokozza a fehérjetermelést, ezáltal segítenek az izomerő nvelésében, valamint növelik a kötőszövetek és erek rugalmasságát.

Kiemelt kép: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés