A legtöbb gyors reggeli igazi szénhidrát-, illetve cukorbomba, a különböző édes vagy sós péksütemények nem feltétlenül tartoznak az egészségtudatos étrend kategóriájába, ráadásul gyakran puffadást okoznak és lassítják az emésztést. Bár a fitt ételekről sokan a hosszan tartó beszerző körútra, illetve főzőcskézésre asszociálnak, nem feltétlenül igaz, hogy órákon át kell a konyhában szobrozni ahhoz, hogy tápanyagokban és vitaminokban gazdag reggeli készüljön. A zabpalacsinta pár perc alatt összedobható, remek hatással van az emésztésre, és még kifejezetten finom is.
A rohanós reggelekre jól jön egy gyors reggeli recept, ami kellően kiadós ahhoz, hogy délig eltelítsen, mégsem terheli meg a gyomrot, könnyű megemészteni. Olyan alapanyagokra van szükség, amelyek beindítják az ellustult emésztést, nem hagyják ingadozni a vércukorszintet, ezzel megelőzik a váratlanul jelentkező éhségrohamokat. Az sem árt, ha mindemellett nagyon finom a pikk-pakk összedobható reggeli, mert egy ízletes menüvel még a nap hangulatát is meg lehet alapozni.
A zabpehely remek kiindulási alap a reggelekhez, fantasztikus tulajdonságainak köszönhetően a legtöbb egészségtudatos étrendben stabil szerepet tölt be ez az egyszerű, ám annál népszerűbb alapanyag. A legtöbben zabkásaként fogyasztják, ám smoothie-ba belekanalazva éppen annyira hatásos lehet. Ami még kívánatosabb, s szinte nem is létezik olyan ember, aki ne szeretné, az a palacsinta.
A palacsintát leginkább desszertként szokás fogyasztani, azonban a zabból készült verzió reggeliként is tökéletesen megállja a helyét. A recept nem tartalmaz lisztet, így nem kell aggódni a szénhidrátdömping miatt, ennek ellenére a finom palacsintás ízélmény garantált!
Az összetevők remek hatással vannak az emésztésre
A kiegyensúlyozott emésztéshez rendkívül fontos a megfelelő mértékű rostbevitel. A zabpehely ennek a követelménynek maximálisan eleget tesz, hatékonyan járul hozzá az anyagcsere-folyamatok optimalizálásához, ugyanakkor segít elűzni a haspuffadást. Beindítja a bélműködést, kisepri a letapadt salakanyagokat, így dolgozik a kellemes, jó közérzetért.
Lassú felszívódásának köszönhetően nem dobja meg a vércukorszintet, segít azt szinten tartani, ebből adódóan a zabpehelyből készült reggelivel a hirtelen jelentkező farkaséhség is elkerülhetővé válik. Ennek ellenére kellőképp eltelíti a gyomrot, a finom zabpalacsintával délig biztosan kihúzod majd!
A palacsinta másik fő eleme a banán, amit cukortartalma miatt kevesen fogyasztanak a diétás étrend részeként, ám kimagasló rosttartalma bőven ellensúlyozza ezt a tulajdonságát. Remek hatással van az emésztésre, ráadásul krémes, könnyed állagot biztosít a palacsintának.
Így készül az extra könnyű, finom zabpalacsinta
Hozzávalók:
- 1 darab érett banán,
- 1 darab tojás,
- 0.5 bögre zabpehely,
- 1-1.5 evőkanál natúr joghurt,
- 0.5 teáskanál fahéj,
- 1 teáskanál kókuszolaj,
- egy kevés vanília – opcionális.
A banánt vágd fel apró karikákra, majd helyezd bele egy magasabb oldalfalú edénybe vagy tálkába. Üsd hozzá a tojást, illetve kanalazd rá a natúr joghurtot. A joghurt lehet növényi verzió is, így a palacsinta garantáltan nem fogja bántani a gyomrot. Jöhet hozzá a fél bögre zabpehely, ha teljes kiőrlésű zabot használsz, még jobb hatással lesz az emésztésre a finom reggeli. Végül tedd hozzá a fahéjat és a kókuszolajat is, ízlés szerint egy kevés vaníliával ízesítsd az összetevőket. Édesítőre, cukorra nincs szükség, a banán tökéletesen megfelel erre a célra.
A hozzávalókat botmixerrel keverd össze addig, míg egy aránylag homogén állagú masszát nem kapsz. Forrósíts fel egy tapadásmentes serpenyőt egy kevéske kókuszolajjal, majd kanállal helyezz bele kis adagokat. A kanál gömbölyded oldalával lapítsd ki a halmokat, majd a palacsinta mindkét oldalát süsd aranybarnára.
A reggelit bármilyen gyümölccsel tálalhatod, a piros bogyós gyümölcsök, az áfonya, a körte, a szőlő, a barack és a banán is remekül passzol a finom kis palacsintákhoz.
Habár valóban szuper hatással van az emésztésre, hiszen a hozzávalók serkentik a bélműködést és kiegyensúlyozzák az anyagcsere-folyamatokat, a zabpalacsinta fogyasztása önmagában nem tesz csodát. Ahhoz, hogy érezhető javulást tapasztalj, a teljes étrendet át kell alakítani, a menüket rostban, tápanyagban és vitaminokban gazdag összetevőkből kell összeállítani.
Képek: Getty Images.