Az emésztésserkentő ételek nem csupán a reggeli étkezés során fejtik ki pozitív hatásukat, hanem vacsorára is ideálisak. Persze kora este egészen más típusú táplálékokat fogyaszt az ember, de a rostok és sovány fehérjék ebben a napszakban is kulcsfontosságú szerepet kapnak.
Az esti étkezés gyakran okoz dilemmát azok számára, akik egészségesen szeretnének táplálkozni, és elkerülnék a nehéz, lassan emészthető ételek fogyasztását. A megfelelő hozzávalókból elkészített vacsora nemcsak az emésztést könnyíti meg, hanem támogathatja a fogyást is.
A következő emésztésserkentő ételek vacsorára fogyasztva is jótékony hatással vannak az anyagcserére azáltal, hogy rostokban, prebiotikumokban és könnyen felszívódó fehérjékben gazdagok. Összegyűjtöttünk hat olyan könnyű ételt, amelyek táplálóak, hozzájárulnak a bélflóra egészségéhez és az ízlelőbimbókat sem hagyják szomorkodni a fogyókúra alatt sem!
Ízletes ételek a fogyókúra alatt is: emésztésserkentő vacsorák recepttel
A vacsorát sokan kihagyják, ha fogyni szeretnének, ám nem mindenkinél válik be ez a módszer. Ha egész nap sokat mozog az ember, illetve akár mentálisan, akár fizikailag megterhelő feladatokat lát el, bizony megéhezik, mert a szervezetének szüksége van a tápanyagok pótlására.
Ha ilyenkor az étkezés kimarad, az gyakran farkaséhséghez vezethet, sőt, az alvásminőséget is ronthatja, ami magával vonzza a dekoncentrációt, de még a betervezett edzések sem fognak jól menni, ha a fáradtságtól és éhségtől mélyre zuhan az ember energiaszintje. Ez a fajta megközelítés gyakran szabotálja a diétát, mert a kiéhezéssel még inkább belassul az anyagcsere működése.
Egyénenként változó, kinek mi válik be jobban, mindig a test jelzéseit kell követni. Ha estére nagyon megéhezel, mindenképp érdemes beiktatni a vacsorai étkezést, ám nem mindegy, milyen alapanyagokat priorizálsz az étel elkészítésekor.
Tofu Buddha-tál barna rizzsel és savanyú káposztával
Hozzávalók két adag elkészítéséhez:
- 200 g tofu kockákra vágva
- 150 g barna rizs
- 100 g savanyú káposzta
- 1 sárgarépa vékony csíkokra vágva
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 evőkanál szójaszósz
- friss uborka ízlés szerint
Elkészítés:
A barna rizst főzd meg a csomagoláson található utasítás szerint. A tofut forró olívaolajon pirítsd meg 4-5 perc alatt, majd locsold meg a szójaszósszal. Készítsd el kreatívan a Buddha-tálat: tálalj egy adag barna rizst, helyezd mellé a pirított tofut, a savanyú káposztát, a sárgarépát és az uborkaszeleteket – igazi színkavalkád lesz a végeredmény!
A tofu könnyen emészthető növényi fehérjeforrás, míg a barna rizs alacsony glikémiás indexű, lassú felszívódású szénhidrát, amely stabilizálja a vércukorszintet. A fermentált savanyú káposzta probiotikumokban gazdag, így természetes módon segíti az emésztést és a bélflóra egyensúlyát.
Kép: Getty Images.
Csicseriborsó-pörkölt friss korianderrel és görög joghurtos dresszinggel
Hozzávalók két adag elkészítéséhez:
- 200 g főtt csicseriborsó
- 1 kis fej vöröshagyma apróra vágva
- 1 gerezd fokhagyma zúzva
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 teáskanál őrölt kömény
- 1 evőkanál paradicsompüré
- 2 evőkanál görög joghurt
- friss koriander ízlés szerint
Elkészítés:
Az olívaolajon pirítsd meg a vöröshagymát és fokhagymát. Add hozzá a csicseriborsót, a paradicsompürét és a köményt, majd párold 10 percig. Tálaláskor locsold meg az ételt görög joghurttal, és szórd meg friss korianderrel.
A csicseriborsó kiváló növényi fehérjeforrás és tele van könnyen oldható rostokkal, amelyek elősegítik a bélmozgást. A görög joghurt probiotikus hatása pedig természetes módon támogatja az emésztést. A koriander gyulladáscsökkentő hatása révén pedig csökkentheti a puffadást.
Kép: Getty Images.
Párolt csirkemell céklasalátával és chiamagos öntettel – egyszerűbb, mint gondolnád!
Hozzávalók két adag elkészítéséhez:
- 2 csirkemellfilé, kb. 150 g/db
- 2 közepes cékla reszelve
- 1 evőkanál chiamag
- 3 evőkanál olívaolaj
- 1 evőkanál almaecet
- só, bors ízlés szerint
Elkészítés:
A csirkemellet sózd, borsozd, majd párold meg fedő alatt kb. 15 perc alatt. Közben keverd össze a reszelt céklát az almaecettel, olívaolajjal és chiamaggal. Tálald a párolt csirkemellet a friss céklasalátával.
A sovány csirkemell könnyen emészthető fehérjeforrás, amely hosszú időre eltelít anélkül, hogy megterhelné a gyomrot. A cékla gazdag nitrátokban és antioxidánsokban, amelyek javítják a vérkeringést és az emésztést. A chiamagos öntet extra rostot biztosít, amely támogatja a bélmozgást.
Quinoa-zöldségtál párolt spenóttal és dióval
Hozzávalók két adag elkészítéséhez:
- 100 g quinoa
- 200 g friss spenót
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 marék dió durvára vágva
- fél citrom leve
- só és bors ízlés szerint
Elkészítés:
A quinoát a gabonához mérten körülbelül kétszeres mennyiségű vízben főzd puhára. Közben az olívaolajon futtasd meg a spenótot, míg megfonnyad. Keverd össze a quinoát a spenóttal, locsold meg citromlével, és ízesítsd sóval, borssal. Szórd meg durvára vágott dióval, és már tálalhatod is az ételt.
A quinoa magas rost- és fehérjetartalma miatt ideális alap egy könnyű vacsorához. Prebiotikus hatása segíti a hasznos baktériumok szaporodását a bélben, míg a spenót gazdag magnéziumban, amely támogatja az emésztési folyamatokat. A dió pedig esszenciális zsírsavakat biztosít, amelyek szintén segítik az anyagcserét.
Kép: Getty Images.
Az esti órákban a szervezet emésztési folyamatai lelassulnak, ezért kulcsfontosságú a nap utolsó étkezésére olyan ételeket választani, amelyek könnyen feldolgozhatók és segítik a bélműködést, főleg akkor, hogyha fogyókúráról van szó. Ne feledd, az emésztésserkentő vacsorák nemcsak az éjszakai pihenés minőségét javítják, hanem hozzájárulnak az egészséges testsúly megőrzéséhez és a bélflóra kiegyensúlyozásához is!
Kiemelt kép és a cikk képei: Getty Images.