A céklalé gyakori fogyasztásának pozitív hatása viszonylag hamar érezhető, nem csak élettel teli, tisztább bőrképet eredményez, hanem jótékonyan befolyásolja az emésztést, segít az állóképesség növelésében, sőt, rendszeres testmozgás mellett az izomnövekedést is támogatja.
A cékla leggyakrabban az immunerősítés és a vashiányos vérszegénység kapcsán kerül szóba, de még számos más oka is van annak, hogy olyan népszerű táplálék az őszi-téli időszakban. Ám nem csak köretként, ecetes savanyúságként vagy saláták részeként támogathatja a szervezetet.
A céklalé koncentrált formában tartalmazza a vörös gyökérgumóban fellelhető antioxidánsokat, vitaminokat és ásványi anyagokat, illetve olyan aminosavak és bioaktív vegyületek is megtalálhatók benne, melyek pozitív hatása a máj védelmében, a bőröregedés lassításában, a teljesítmény és az erőnlét fokozásában, valamint az emésztés javításában éppúgy szerepet játszik. Ha rendszeresen sportolsz és edzel, a cékla nem maradhat ki az étrendedből, lé formájában pedig még gyakrabban fogyaszthatod, ezáltal jobban élvezheted előnyeit.
A céklalé 4 pozitív hatása, amiért megéri gyakrabban kortyolgatni
Nem véletlen, hogy gyógyszertárakban is kapható céklalé, hiszen az immunerősítésen és vaspótláson túl a máj működésének és a szervezet méregtelenítő folyamatainak támogatására, valamint az emésztőrendszer egészségének megóvására, sőt, természetes vízhajtóként is javasolt.
Mindezeken kívül akkor is megéri gyakrabban fogyasztani, ha szeretnéd jobb formába hozni magad. A céklalé simán belefér a diétás étrendbe, hiszen alig van benne zsír, és alacsony kalóriatartalommal bír. A bőrödön szintén érezheted majd pozitív hatását, és segíthet abban, hogy jobban bírd az edzést.
A cékla A-, B- és C-vitaminban is bővelkedik, vérképző hatása pedig nem csak a benne található B9-vitaminnak köszönhető, hiszen folát-, vas- és folsavtartalma egyaránt kimagasló. Antioxidáns hatású karotinoidokban is gazdag.
Megtisztítja a májat, segíti a méregtelenítést
A céklában és a levében fellelhető glicin és metionin serkentően hat a májsejtekre, antioxidánsaival pedig támogatja a szervezet méregtelenítését. Gazadagon előfordul benne glutation, amely hozzájárul a máj és az emésztőrendszer tisztításához.
Egyik legnagyobb kincse a betain nevű aminosav, amit jelentős mennyiségben tartalmaz. A betain szerepet játszik a zsírsavak lebontásában, így nem hagyja, hogy azok nagy mennyiségben lerakódjanak a májban.
A céklalé továbbá fokozza a véráramlást, illetve segít kivezetni a méreganyagokat a szervezetből.
Élettel telibbé, üdévé teszi a bőrt
Ha a máj és az emésztés jól működik, az már eleve egészségesebb bőrképet eredményez, de a céklalé a bőröregedés lassításában is remekül bizonyít. A cékla bíborszínéhez a betalain pigmentek is hozzájárulnak, melyek gyulladáscsökkentő hatással bírnak, csakúgy, mint a likopin, ami szintén megtalálható a céklában. A betain előnye, hogy fokozza a bőr oxigénellátását, emellett védi a sejteket, mivel semlegesíti a szabad gyökök sejtkárosító hatását.
Érdekesség, hogy a cukorrépából kivont betain nevű aminosav-származék gyakori összetevője a kozmetikumoknak. Bőrre és hajra ajánlott termékekben egyaránt előfordul, egyrészt, mert természetes hidratáló, sőt, a sejtek nagy fokú vízvesztését is meggátolja. Erősíti a bőr védőgátját, növeli a vízmegkötő képességét, ezáltal kiválthatja a glicerint a készítményekben.
Támogatja a fogyást és erőt ad, hogy aktívabb lehess
A betain azok számára is ismerősen csenghet, akik erőnlétsegítő természetes étrend-kiegészítőket szednek. Főként az edzés előtt alkalmazható formulákban találkozhatsz ezzel az összetevővel, célja, hogy segítse a zsír lebontását, tehermentesítse a májat, és elősegítse az értékes tápanyagok felszívódását. A céklában, spenótban és még sok más növényben előforduló betain más előnyökkel is bír, melyeket kihasználhatsz, ha sportosabb, aktívabb életmódra váltasz, illetve fogyni szeretnél.
A céklalé ugyanúgy támogatja az erőkifejtéshez szükséges energiaszintet, erőt ad, hogy jobban bírd a strapát és megnöveld a teljesítményed. Nem doppingol, viszont kedvező feltételeket teremt ahhoz, hogy az izomnövekedés megvalósuljon, és az állóképesség fokozatosan szintet lépjen. A céklalé jótékony hatása ugyanakkor az anyagcsere-folyamatokban is megnyilvánul.
Elhajtja a feleslegesen visszatartott vizet
A cékla természetes vízhajtó, amit magas káliumtartalmának köszönhet, emiatt nem szabad túlzásba esni a fogyasztásával, nehogy felboruljon a szervezet vízháztartása. Viszont segíthet abban, hogy csökkenjen a szövetek között felgyülemlett, visszatartott folyadék, ami igencsak lassítja a nyirokkeringést és a fogyást is gátolhatja.
A céklalé otthon is elkészíthető, ám élelmiszerboltokban, szupermarketekben, gyógyszertárakban bármikor hozzá lehet jutni, amikor nincs idő ilyesmivel pepecselni. Talán említenünk sem kell, de a méregtelenítő folyamatok fokozásához az ízesítés nélküli, 100%-os készítmények a legalkalmasabbak.
Fontos:
A gyakran jelentkező vagy tartós ödémásodás hátterében komoly szervi megbetegedések állhatnak, ezért minden esetben ajánlott orvosi kivizsgálás útján utánajárni, hogy mi okozza a problémát. A céklalé hatása nem elég, a szervezet funkciózavarai orvosi kezelést igényelnek. A cékla nem csodaszer, önmagában édeskevés a fogyáshoz, ahogy a bőr fiatalos megjelenését sem képes teljes mértékben visszaállítani, viszont egészséges táplálkozás és aktív életmód mellett érezhető a támogatása, segítséget nyújthat abban, hogy tovább megőrizhessük fitt formánkat.
Képek: Getty Images.