A bőrcsizma az egyik legstílusosabb lábbeli a szezonban, azonban az ápolása jelentős odafigyelést igényel. Hosszan megőrzi elegáns megjelenését, ha ezekre odafigyelsz.

hirdetés

A bőrcsizma talán a legtartósabb eleme a ruhatárnak, ám ahhoz, hogy akár éveken át viselhesd a kedvenc darabodat, figyelned kell a részletekre. Az ápolás módja nagyban függ a csizma anyagától. Másképp kell gondozni a valódi bőrt, a velúrt és a bőrutánzó anyagokat. Mielőtt bevetnéd a praktikákat, mindenképpen ellenőrizd, hogy pontosan milyen lábbeliről van szó!

Bőrcsizma ápolása: így tehetsz a lábbelik hosszan tartó ragyogásáért

Valódi bőr

A valódi bőrből készült cipők víztűrő képessége jó, de a közkedvelt, kényelmes és sikkes darabok nedves állapotban érzékenyebbé válhatnak.

Kép: Getty Images.

 

Ha a csizma vízzel érintkezik, fontos, hogy ne helyezd közvetlenül a radiátor mellé, vagy ne próbáld hajszárítóval megszárítani. A meleg levegő hatására a bőr kiszáradhat, megkeményedhet, és elveszíti rugalmasságát, ami könnyen repedezéshez vezethet. Ez festett bőrnél különösen fontos, hiszen a festett réteg a procedúra következtében lepereghet. Hagyd magától megszáradni, azután nyúlj csak a különböző ápolószerekhez!

A víz okozta foltok megelőzése érdekében használj bőrápoló krémet vagy balzsamot, mely nemcsak táplálja, hanem védőréteget képez a bőrfelületen. Emellett időnként impregnáló spray-vel szintén érdemes befújni a bőrcsizmát, ami további vízlepergető réteget képez. Ügyelj arra is, hogy ne vidd túlzásba, mert a bőr könnyen merevvé válhat tőle!

Kép: Getty Images.

 

Velúr

A velúr különösen kényes anyag, amely érzékeny a vízre és a szennyeződésekre. Soha ne áztasd vízbe, és ne próbáld nedves ruhával tisztítani. Ha sáros lett, először hagyd megszáradni, majd puha, száraz ronggyal töröld le a felszínt. A makacs foltok eltávolításához használj speciális velúrtisztító radírt – a papír-írószerben vásárolt termék erre nem alkalmas.

Velúrcipőknél a legjobb védekezés a rendszeres impregnálás speciális spray-vel, amely bár víztaszítóvá teszi az anyagot, teljes vízállóságot sosem biztosít. Ezért ajánlott, hogy esős, latyakos időben a kedvenc velúr lábbelidet inkább hagyd megpihenni a polcon.

Kép: Getty Images.

 

Bőrutánzat

A bőrutánzó anyagok kevésbé igényelnek speciális szereket, azonban érdemes rendszeresen áttisztítani őket puha, enyhén nedves ronggyal, majd szárazra törölni. Az impregnálás itt is fontos, hogy elkerüld a víz okozta foltok megjelenését.

 

Latyakos, nedves időben tehát a bőrcsizmát óvatosan, kíméletesen ápold: hagyd természetesen megszáradni, és sose tedd ki közvetlen hőhatásnak. A rendszeres ápolás, az anyag típusának megfelelő tisztítószer és az impregnálás segít abban, hogy a divatos bőrcsizmák hosszú ideig újszerűek maradjanak, és ellenálljanak a környezeti hatásoknak.

Kiemelt kép és a cikk képei: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés