Sokszor lehet hallani, hogy valakinek lassú vagy éppen gyors az anyagcseréje, azonban azzal már kevesebben vannak tisztában, hogy az anyagcsere-folyamatok mitől lassulnak be, vagy éppen pörögnek fel. Ennek mechanizmusa számtalan módon befolyásolja a szervezet működését, hatással lehet a testsúlyra, ugyanakkor az általános közérzet szempontjából szintén rendkívül fontos. Ez az anyagcsere-serkentő turmix nem csak roppant egészséges, elképesztően finom is. Videón láthatod, hogyan készül!
Hogyan is működik az anyagcsere?
Az anyagcsere-működés egy rendkívül összetett folyamat. Bár a legtöbben az emésztéssel és a fogyással-hízással hozzák összefüggésbe a fogalmat, ennél jóval több minden zajlik a szervezetben anyagcsere címen. Noha valóban összefüggésben áll az étkezéssel és a pluszkilók leadásával, a biológiai háttere sokkalta komplikáltabb ennél.
Az anyagcsere egy igencsak tág fogalom, amely a szervezetben végbemenő metabolikus folyamatokat foglalja magába. Ez konyhanyelvre lefordítva azt jelenti, hogy nem csupán arról szól, hogy az ember lánya milyen gyakran jár mosdóba, ugyanis ennél sokkal bonyolultabb működéseket takar. A testünknek energiára van szüksége, ehhez azonban a tápanyagokat át kell alakítania.
A sejtek felveszik a számukra szükséges tápanyagokat, amelyek lebomlanak, majd beépülnek, hasznosulnak. Akkor is energiát használ fel a szervezetünk, amikor nyugalmi állaptban vagyunk, a szellemi tevékenységekhez szintén üzemanyagra van szüksége, de ugyanígy a keringést, kiválasztást sem tudná elvégezni energia híján. A tápanyagok egy része tehát felhasználásra kerül, méghozzá többféle módon, a kiválasztott anyagok pedig kiürülnek, távoznak a körforgásból.
Az anyagcsere működése folyamatosan változik az életünk során, az ütemét az életkor és az életmód egyaránt jelentősen befolyásolja. Az például abszolút megfigyelhető, hogy az idő múlásával az anyagcsere fokozaton lassulni kezd, a pangó folyamatok pedig sokak számára okoznak kellemetlenséget a hétköznapok során.
Nem véletlen, hogy a köztudatban gyakran kapcsolják össze a fogyás, valamint az emésztés témakörével. Ahogy lassul az anyagcsere, úgy egyre akadozottabbá válik a pluszkilók leadása, sőt, egy idő után az elért testsúly megtartása is problémába ütközhet. Az anyagcsere-folyamatok gyorsítása nem lehetetlen, azonban bizonyos keretek közé szorul, tudatosan csupán csak egy bizonyos szintig befolyásolható. Edzéssel, valamint egy jól összeállított étrend segítségével bizony-bizony fel lehet pörgetni az anyagcsere működését.
Miért fontos a fehérjebevitel az anyagcsere szempontjából?
A megfelelő étrend kialakítása rendkívül fontos a szervezet kiegyensúlyozott működésének szempontjából. Célszerű vitamindús, tápanyagokban gazdag összetevőkre alapozni a hétköznapi menüt, de a folyadék-, valamint rostfogyasztás mértéke szintén sokat nyom a latban. Az anyagcsere szempontjából a fehérjebevitel az, ami rendkívül fontos szerepet tölt be.
Noha a legtöbben a fehérjefogyasztással kapcsolatban az izomépítésre asszociálnak, tudni kell, hogy az anyagcsere működését éppúgy befolyásolja. A folyamat úgy néz ki, hogy minél több fehérjét viszünk be a szervezetünkbe, annál több kalóriát égetünk el, ami pedig abszolút összefügg az anyagcsere-folyamatok ütemével. Tehát egy fehérjében gazdag turmix fogyasztása nem csupán a rostoknak köszönhetően járul hozzá az anyagcsere gyorsításához, fehérjetartalma még jelentősebb befolyást gyakorol rá.
A fehérje termikus hatása lényegesen magasabb, mint a zsíré vagy a szénhidráté. Ennélfogva nem kizárólag akkor célszerű megemelni a bevitt mennyiséget, ha valaki látványos, tónusos izomzatra vágyik, a fogyáshoz éppúgy nélkülözhetetlen. Ennek ellenére fontos szem előtt tartani, hogy mindenképpen meg kell találni az egyensúlyt a fehérje, a szénhidrát és a zsír bevitelét illetően, ugyanis a felborult egyensúly gátat szabhat a súlyvesztésnek, valamint a szervezet kiegyensúlyozott működésének egyaránt. Az arányok helyes eltalálásában sokat segíthet egy dietetikus.
Az összetevőkkel ügyesen lehet trükközni
Az édesburgonya igazán trendi zöldségnek számít az egészségtudatos étrendet követők körében, noha vannak, akik nem igazán tudnak megbarátkozni az ízével. Tény, hogy a neve igencsak megtévesztő, hiszen állagában és ízében is eltér a klasszikus burgonyától, azonban számos más tulajdonságával éppúgy kiharcolja, hogy szuperélelmiszerként tekintsenek rá. Rendkívül jó fehérjeforrás, emellett pedig dúskál a különböző vitaminokban és ásványi anyagokban, ráadásul még a rosttartalmával is hozzájárul a szervezet kiegyensúlyozott működéséhez.
Erős narancssárga színéből egyértelmű, hogy béta-karotinban rendkívül gazdag, de C-vitamin-tartalma sem elenyésző. Igazi antioxidáns, ami mind a szervezet, mind pedig a bőr számára hasznos, ugyanakkor az anyagcsere kiegyensúlyozott működésének szempontjából éppúgy remek összetevőnek bizonyul. Alacsony glikémiás indexének köszönhetően nem dobja meg a vércukorszintet, rostjaival pedig hosszasan eltelít, remekül beilleszthető egy diétás étrendbe.
Ha turmixba kerül, célszerű olyan alapanyagokkal társítani, amelyek szintén kimagasló fehérjeforrásnak számítanak. A növényi italok esetében érdemes kicsit utánajárni a tápanyagtartalomnak. A chiamag gyakorlatilag mindenféle italban megállja a helyét, ráadásul igazi szuperélelmiszer, a benne található fehérje mennyiségére sem lehet panasz.
Ínycsiklandozóan finom anyagcsere-serkentő turmix édesburgonyával
Hozzávalók
- 1 csésze mandulaital,
- 1,5 felkockázott édesburgonya,
- 1 db alma,
- 0.5 csésze natúr joghurt – vagy növényi joghurt,
- 2 evőkanál mandulavaj,
- 2 evőkanál chiamag,
- 0.5 teáskanál vaníliakivonat,
- 0.5 teáskanál fahéj,
- egy kevés szerecsendió.
Az anyagcsere-serkentő turmix elkészítését lépésről lépésre megtekintheted az alábbi videóban.
A mandulaitalt bátran helyettesítheted más növényi itallal, illetve a natúr joghurt helyett szintén használhatsz más, növényi verziót. Ha emelni szeretnéd a fehérjebeviteled, bátran adhatsz hozzá minőségi fehérjeport, azonban arra mindenképpen célszerű figyelni, hogy az ízesítése nagyban befolyásolhatja a turmix végleges ízét.
Képek: Getty Images.