Az állatkínzás rossz dolog, de vajon hányan gondoltak bele abba, hogy a mindennap használt kozmetikai termékeik milyen procedúra után kerültek a fürdőszobapolcra? Sokan legyintenek a kozmetikai állatkísérletekre, hiszen, miért lenne probléma, hogy egy kis szemránckrémet kennek a nyuszi bőrére?
A szépségért kinek is kell szenvedni?
A szomorú igazság az, hogy nem egy kis krémről van szó, hanem az egyes elemek teszteléséről, ami lehet maró hatású anyag is, például szembe cseppentve. Aki tudatos volt, az sem lehetett 100%-ig biztos abban, hogy a nyuszival jelölt termékek egyes összetevői nem állatok kínszenvedése árán kerültek a termékbe.
2013. március 11-től az egész Unió területén betiltották az állatkísérletekkel tesztelt termékeket, illetve az ilyen összetevőket, sőt, az importjukat is. 2009-ben már a legtöbb ilyen tesztet betiltották, most azonban a maradék hármat is.
Ez azonban sajnos nem a harc vége. Sok országban egyenesen kötelező az ilyen teszt, tehát, ha egy cég például Kínában jelen van, akkor végez állatkísérleteket. Jó ezt figyelembe venni, és ez alapján is kozmetikumot választani, mert ez azt jelenti, hogy az említett cégek nem állatbaráti szeretetből nem tesztelnek a kis szőrös jószágokon maró hatású savat mondjuk, hanem azért, mert nem engedélyezett.
Az állatkísérletek elleni harc elég régi, 1898-ban kezdődött, akkor még az élve boncolás ellen tiltakozott egy angol szervezet.
A Cruelty Free International – kegyetlenségmentesnek lehetne lefordítani – szervezet mellett a Body Shop is nagy szerepet vállalt az állatkísérletek elleni harcban, aláírást gyűjtöttek a boltjaikban, óriásplakátokon és mozgó autókon hirdettek.
Hogyan tovább?
Sajnos hiába nem lehet ilyen terméket forgalmazni az Európai Unióban, és reméljük, hogy ellenőrzik is a szabály betartását, a világ 80%-ában még mindig megengedett az állatkísérletek alkalmazása, a szervezet pedig tovább küzd azért, hogy sehol ne kelljen nyulaknak, egereknek, patkányoknak azért szenvedni, hogy valakinek valahol feszesebb legyen a bőre.