A hátedzés nélkülözhetetlen eleme a jól felépített mozgástervnek, ráadásul nem csupán a hurkák eltüntetésében van fontos szerepe. A tartást is látványosan javítja.

hirdetés

Hátedzés otthon, egyszerű gyakorlatokkal

A téli szezonban sokan hajlamosak teljes mértékben mellőzni a hátizmokra fókuszáló gyakorlatokat, hiszen a vastag pulcsikban és kabátokban a melltartó által felszorított laza bőrredők és puklik aligha válnak láthatóvá. A nyári időszak már kevésbé kíméletes. A kivágott és testhezálló felsők minden egyenetlenséget láthatóvá tesznek, de a hátizmok erősítésére nem csak a hátul nyitott ruhák miatt van szükség.

A hátizomzat nagyon fontos feladatot lát el, a rendszeres átmozgatása, munkára bírása nélkülözhetetlen az egyenes tartáshoz, a hátfájdalom elkerüléséhez. Az már csak hab a tortán, hogy a profin végrehajtott gyakorlatok a hurkákat és zavaró redőket is eltüntetik. Hosszú távon a hát területe sokkal feszesebbé és tónusosabbá válik.

Ez a tízperces gyakorlatsor izgalmas és változatos gyakorlatokból épül fel, amelyek egytől egyig a hátizom erősítésére, a terület feszesítésére és formálására fókuszálnak. Minden feladatot harminc másodpercig kell végezni, pihenőidő nincs a különböző lépések között.

 

Bár első blikkre a tíz perc csekélynek tűnhet, a folyamatosan váltakozó gyakorlatok bizony alaposan átmozgatják a hátizmokat. A torna kezdők számára is ideális, hiszen semmiféle eszközt vagy háttértudást nem igényel, ám nem szabad elkeseredni, ha elsőre nem tudod pihenő nélkül végigcsinálni a mozgássort.

A lokális edzéstípusok azért ilyen rövidek, mert nem önmagukban alkotnak egy teljes edzésprogramot, hanem kiegészítőelemként működnek az aktív életmód részeként. Egy néhány percig végzett feladatsor természetesen nem elegendő a felesleg ledolgozásához, mindenképpen más edzéstípusokkal kell kombinálni. A hurkák csak akkor tűnnek el, ha kardió mellett alkalmazod az erősítő edzést, látványos eredményt azonban kizárólag az alakformáló és a zsírégető tornák párosításával lehet elérni.

Attól semmiképp nem kell tartani, hogy ettől kidomborodó, férfias izomzatra tenne szert az ember lánya. A feladatokat súlyzó, illetve mindenféle kiegészítő nélkül kell végezni, nincsenek kondigépek vagy brutálerős izommunkát igénylő lépések. Ez az edzés bőven elegendő ahhoz, hogy formába hozza a renyhe hátizmokat és legyalulja a kisebb hurkákat, illetve feszesebbre húzza a fellazult, lötyögő redőket képző bőrfelületet.

 

Miért fontos a hátizmok karbantartása?

A gerincoszlop nagy terhelésnek van kitéve a nap folyamán, különösen ülőmunka esetén. Az egész napos görnyedés egyáltalán nincs jó hatással a testtartásra, ráadásul gyenge izomzat esetén nincs, ami támaszt nyújtson a gerincnek. Egy idő után nem csupán esztétikai szinten mutatkozik meg a probléma, hiszen hátfájdalom és nyakfájdalom is jelentkezhet. Bár az általános vélekedés az, hogy a hurkák csak jelentős túlsúly esetén jelennek meg a hát területén, egyébként kizárólag a hasi vagy fenéktájékon válnak inkább láthatóvá, a helyzet az, hogy ez nem ennyire egyszerű. A renyhe izomzat ugyanúgy előidézheti a puklik kialakulását, amelyek ellen kizárólag célzott edzéssel lehet fellépni.

Ahhoz, hogy valóban látványos eredménnyel szolgáljon az erősítő edzés, az egészséges táplálkozás elengedhetetlen, érdemes fehérjében, rostban és vitaminokban gazdag alapanyagokból felépíteni a mindennapi étrendet, mellőzve a cukrot és az üres kalóriákban gazdag ételeket.

Tíz percnyi erősítés kevésnek tűnhet, ám nem is az a cél, hogy csupán ennyit mozogjon az ember napi szinten. Az erősítő edzéseket mindig kiegészítésként kell hozzácsapni a napi aktivitáshoz, más edzéstípusokkal kombinálva, rendszeresen és precízen végigcsinálva a tornát, a feladatok hatékonyan feszesítik majd a puha redők miatt egyenetlennek tűnő hát területét. Fontos, hogy minden gyakorlatot megfelelően végezz el, hiszen egy rossz mozdulat is elegendő a hátedzés során a fájdalom kialakulásához.

Kiemelt kép és cikkfotó: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés