Az rendben van, hogy a zsÃros haj hátterében elsÅ‘sorban a faggyúmirigyek túltermelése áll, de aki naponta megküzd ezzel a problémával, nyilván nem éri be ennyivel. Ha megismered a hajzsÃrosodás okait, könnyebben tehetsz ellene!
A zsÃros haj – legyen bármilyen mértékű az olajos érzet – erÅ‘sen megkeserÃtheti a mindennapokat, hiszen gondozatlan, ápolatlan hatást kelt, ráadásul a legjobb frizurát is elronthatja a fejre lapuló látványa.
Bár elÅ‘fordul, hogy genetikai hajlam húzódik meg a probléma mögött, és való igaz, hogy a hormonális változások is rásegÃtenek egy lapáttal, legtöbbször egészen banális, jelentéktelennek hitt szokások sarkallják fokozott működésre a fejbÅ‘rt védelmezÅ‘ faggyúmirigyeket.
A zsÃros haj piszlicsárénak tűnÅ‘ okai
Vitaminhiányos, zsÃros étrend, stresszes állapot, gyógyszeres kezelés, vagy évszakváltás is megbújhat ludasként a tincsek olajosodása mögött, de az is lehet, hogy csak nem megfelelÅ‘en ápolod a hajad, vagy egyszerűen elkerüli a figyelmedet néhány ok-okozati összefüggés.
Fésű, vagy hajkefe?
ÉrthetÅ‘ módon, valóban nem sokan gondolnak bele, hogy akár a hajfésülgetés is fokozhatja a faggyútermelÅ‘dést. Persze, ez nem minden esetben igaz, de elÅ‘fordulhat, hogy a sűrű hajkefék egyszerűen szétkenik a haj hosszán a tövekrÅ‘l összegyűjtött zsÃrt, és ami még rosszabb, hogy a felesleges faggyú megtapadhat a kefe sörtéi között.
Ha csak ritkán tisztÃtod ezt az eszközt, érdemes jobban szemügyre venned, mert elÅ‘fordulhat, hogy újra és újra elzsÃrosÃtja a frissen mosott frizurádat. A ritka fésű kevésbé okoz ilyen problémát, viszont arra nem árt ügyelni, hogy ne legyen durva, maró hatású, mert irritálhatja a fejbÅ‘rt, ami ezáltal újabb védekezésbe kezdhet, méghozzá a faggyú túltermelésével.
A sampon is hibaforrás lehet
Nehéz eldönteni, hogy a zsÃros hajat ritkábban, esetleg gyakrabban érdemes mosni, nyilván, sokan az utóbbi opciót választják, ha nagyon zavarják Å‘ket a fejükre lapuló, elnehezült tincsek. A helyzet az, hogy mindkettÅ‘ legalább annyira jó, mint amennyire nem, hiszen a hangsúly azon van, hogyan teszed.
A ritkábban mosott zsÃros hajon könnyebben megtapad a por, és minden szennyezÅ‘dés, ami a levegÅ‘ben kering. Ez éppúgy elindÃt egy ördögi kört, mintha gyakori hajmosással irritálnád a fejbÅ‘rödet, hiszen a válaszreakció a fokozott faggyútermelés lesz.
A gyakori hajmosás is félreérthetÅ‘, nem a mindennapi tisztálkodás értendÅ‘ alatta, hanem hetente két-három alkalom, de kizárólag megfelelÅ‘ samponnal. A szilikonos, proteinnel, olajjal, vagy lipidpótló anyagokkal dúsÃtott hajápoló samponok – különösen a sűrű, krémes állagúak – finoman szólva sem a legjobbat hozzák ki a zsÃros hajból.
Inkább részesÃtsd elÅ‘nyben a természetes, gyógynövényes formulákat, melyek nem tartalmaznak mesterséges adalékanyagokat.
A zsurló, az eukaliptusz, a zsálya, a csalán, a rozmaring, a kamilla, valamint a boróka- és nyÃrfakivonat jót tesz az irritált fejbÅ‘rnek, hatóanyagaiknak köszönhetÅ‘en pedig a faggyúmirigyek is megnyugodnak. A tengeri hÃnáros hajpakolás, illetve a kátrányos gyógysampon szintén sokat javÃthat a helyzeten.
Ha a zsÃros hajtÅ‘ mellé száraz, töredezett végek társulnak, és a szálak erÅ‘sen károsodtak, a mandulafű jelenthet megoldást, mely antibakteriális hatású, ugyanakkor kiválóan hidratál.
Balzsamozás és leöblÃtés
A zsÃros haj alapvetÅ‘en nem igényel kondicionáló balzsamozást, hiszen megoldja magának, sÅ‘t még túl is teljesÃti a hidratálást. A kombinált, felül olajos, alul száraz, töredezett tincsek azonban feladják a leckét. A túlápolás sajnos még jobban fokozza a faggyútermelést, ezért nem ajánlott egyszerre sokféle terméket alkalmazni.
A ragacsos hajfixáló készÃtményeket – hajhab, hajlakk, wax, zselé – szintén érdemes kihagyni a rutinból. Az is hibaforrás lehet, ha a szálak teljes hosszán oszlatod el a balzsamot, mely filmréteget képezhet a fejbÅ‘rön. Egyszerű megoldás, amennyiben csak a száraz, károsodott hajvégekre viszed fel a kondicionálót, vagy balzsam helyett használhatsz gyógynövényes hajöblÃtÅ‘t is.
Nem mindegy az sem, milyen hÅ‘fokú vÃzzel öblÃted le a hajadat. A túlságosan meleg vÃz kiszárÃtja a fejbÅ‘rt, amitÅ‘l a faggyúmirigyek felfokozott működésbe kezdenek. Ezért célszerű langyos vÃzzel lemosni a sampont és a balzsamot.
A hajpiszkálás hátránya
Nem is gondolnád, milyen láncreakciót indÃt el, ha sokat turkálsz a hajadban. Az ujjbegyeken lévÅ‘ zsÃrréteg ugyanis megtapad a szálakon, éppúgy, mint a kezeden lévÅ‘ szennyezÅ‘dések. A fejbÅ‘r szinte fuldokol az eltömÃtett pórusoktól, és ez a folyamat akár gyulladásos tünetekhez is vezethet.
Amikor csak a frufrud zsÃrosodik, az viszont annyira, hogy egyre gyakrabban hajmosásra sarkall, biztos lehetsz benne, hogy a homlokod faggyútúltengése okozza a problémát. ElsÅ‘sorban azt érdemes kezelni, és valószÃnűleg a hajad is gyorsabban rendbe jön.