A szeszélyes őszi hőmérséklet-ingadozás, és a fűtött beltéri levegő egyaránt próbára teszi a felhám ellenálló képességét. Ilyenkor gyorssegélyt jelenthet a konyhapolcon csücsülő zabkorpa, ami több fronton támogatja a bőr megújulását és hidratáltságát.

hirdetés

A zabkorpa megéri az árát, hiszen kívül-belül jót tesz a bőrnek, ráadásul az 1 kilós kiszerelés ára  700 és 1000 forint között mozog . Magas rosttartalmával és elképesztően erős vízmegkötő képességével gyógyírt jelenthet a rostszegény étrendnek betudható rossz emésztésre, kitakarítja a bélrendszert, megszünteti a székrekedést és a puffadást, amivel a bőr állapotára is jó hatást gyakorol.

A problémás bőrtünetek gyakran az emésztéssel kapcsolatos zavarról árulkodnak, melyek viszketés, ekcéma, pattanások és túlérzékenység formájában jelentkezhetnek. Ebben az esetben már eleve meggyengült védelmi rendszerrel kell megbirkóznia az epidermisznek az őszi-téli szezon hatásaival, de a zabkorpa nem csak elfogyasztva, hanem szépítőszerként használva is segíthet.

A zabkorpa előnyei a szépségápolásban

A zabkorpa tulajdonképpen a zabszemek külső héjából előállított őrlemény. A 28%-a rostból áll, aminek nagyjából a fele vízben oldódik, ezáltal sokkal hatékonyabb bélradír, mint a zabpehely, aminek készítése során a rostok nagy része elvész.

A zabkorpa a B-vitaminok majdnem teljes skáláját tartalmazza, melyek közül a niacinamide – a B3-vitamin -, valamint a B2-vitamin különösen jótékony hatással van a bőrre. A niacinamide erősíti a bőr ellenálló képességét, csökkenti vízvesztését, elősegíti a gyulladásos tünetek – mint például az ekcéma vagy az akné – gyógyulási folyamatát, és a bőröregedés látható jelei ellen is bevethető a kozmetikai iparban.

Továbbá a bőr megújulását serkentő E-vitamin, valamint a sebgyógyulást és a hámosodást fokozó cink is megtalálható benne, emellett A-vitaminnal és szelénnel támogatja a bőrsejtek megújulását. A fehérjében gazdag zabkorpa a ráncok ellen is felveszi a harcot, méghozzá úgy, hogy ellenállóbbá teszi a hámréteget, és megakadályozza kiszáradását.

 

A benne fellelhető kovasav javítja a kötőszövet állapotát, míg a béta-glükán enyhíti az atópiás bőrszárazság és az ekcéma tüneteit. Ez a természetes poliszacharid antimikrobális és antibakteriális hatással rendelkezik, és jelentősen megnöveli a bőr vízmegkötő képességét.

A zabkorpából kíméletes arcradír készíthető, mely amellett, hogy megszabadít az elhalt, száraz hámsejtektől, ápolja, erősíti és táplálja a sérült felhámot.

Arcpakolás irritált, dehidratált bőrre

A fűtésszezonban a bőr sok vizet veszít, amit külsőleg-belsőleg is pótolni kell. Mindemellett a száraz bőr zsírhiányos is lehet, amire szintén jó megoldást jelenthet a zsírsavakat tartalmazó zabkorpa. A nyugtató hatású, vízben gazdag uborka enyhíti az irritációt, a joghurt pedig enyhén hámlaszt, miközben csökkenti a gyulladásos tüneteket.

Hozzávalók:

  • 2 evÅ‘kanál zabkorpa
  • 1 evÅ‘kanál natúr joghurt
  • 1 kisebb darab uborka

Reszeld le az uborkát, majd keverd össze a finomra zúzott zabkorpával. Add hozzá a joghurtot, és addig kevergesd, míg pépes-szemcsés masszát nem kapsz. Ha túl híg, adhatsz még hozzá egy kevéske zabkorpát. Utána kend fel a pakolást a megtisztított bőrödre, lágy mozdulatokkal kicsit át is masszírozhatod vele, végül 15-20 perc múlva bő, langyos vízzel öblítsd le, majd vidd fel a szokásos hidratálókrémedet.

Arcradír száraz bőrre

Az alma és a citromlé enyhe hámlasztó hatásával, valamint a zabkorpa apró szemcséivel kíméletesen szabadulhatsz meg az elhalt hámsejtektől és a száraz foltoktól. Ugyanakkor az egész massza frissíti, táplálja, puhává és simává varázsolja a megviselt bőrt.

Hozzávalók:

  • 1 alma
  • pár csepp frissen facsart citromlé
  • 2-3 evÅ‘kanál natúr joghurt
  • sűrítéshez kevés zabkorpa

Hámozd meg, majd reszeld le az almát, és keverd össze a joghurttal, zabkorpával és citromlével. A szem- és szájkörnyék kihagyásával kend fel a megtisztított bőrödre, várj 10-15 percet, amíg a gyümölcssavak feloldják az elszarusodott bőrlemezkéket, majd gyengéd, körkörös, masszírozó mozdulatokkal radírozd le a száraz felületeket.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés