A vékony szálú haj ápolása és formázása egészen más technikát igényel. Nem lesz olyan töredezett és erőtlen, ha odafigyelsz ezekre az apró részletekre.

hirdetés

Minden hajtípus más-más ápolási technikát igényel. Ezért fontos megismerni a tincseink adottságait ahhoz, hogy ki tudjuk hozni a maximumot a frizuránk megjelenéséből. Nem mindenki rendelkezik eredendően dús, rugalmas szálakkal, de még az ellenkező esetben is előfordulhat, hogy a hajszálak szerkezete roncsolódik, ezáltal pedig elvékonyodnak a tincsek. A probléma mögött több ok is húzódhat, s akár az otthoni ápolással, a tudatos és profi formázással is sokat lehet segíteni a haj állapotán.

Mi okozza a szálak elvékonyodását?

Fontos leszögezni, hogy a vékony szálú haj leginkább genetikai adottságoknak köszönhető, ebben az esetben pedig aligha lehetséges különböző otthoni módszerekkel sűrűbbé varázsolni a tincseket, maximum az optikai dús hatás elérése vagy a tincsek réteges vágással történő megemelése jöhet szóba. Egy profi hajvágás, egy jól eltalált fazon optikailag szép tartást adhat a lelapuló szálaknak, ám a vékony szerkezet ettől függetlenül még rendkívül sérülékeny és érzékeny a külső behatásokra. Ha valakinek gyermekkora óta szálló, lelapuló és elvékonyodásra hajlamos frizurája van, ráadásul a felmenők között ugyanezek a hajproblémák tapasztalhatók, szinte biztos, hogy genetikai hajlam lapul a háttérben.

Más eset azonban, amikor valakinek a dús, erős és strapabíró tincsei egyszer csak elkezdenek vékonyodni, majd erőtlenné és sérülékennyé válnak. Ebben az esetben mindig célszerű utánajárni, hogy mi állhat a folyamat hátterében. Egyes betegségek, például a pajzsmirigybetegségek gyakran okozzák a haj elvékonyodását, de gyulladás, hormonprobléma vagy vitaminhiány éppúgy lehet kiváltó ok. Sok esetben a rossz hajápolási rutin miatt sérülnek és vékonyodnak a tincsek. Bár apróságnak tűnik, nem mindegy, hogy milyen hajápolók kerülnek fel a hajtömegre, ahogy még a fésűhasználat, a hajmosási technika és a magas hővel való rendszeres formázás is beleszól a szálak vastagságába, a frizura állapotába.

 

Vékony szálú haj ápolása: így kevésbé lesz sérülékeny

Vigyázz a fésülködéssel és a hajmosással!

Bár nagyon alapvetőnek tűnik, s az ember első blikkre azt gondolná, hogy fésülködni és hajat mosni mindenki tud, ám a különböző hajtípusok esetén egészen más technikát kell alkalmazni. A vékony szálú haj rendkívül sérülékeny, különösen akkor, ha a tincsek vizesek. A nedvességtől könnyedén megnyúlnak, s ilyenkor az erőteljes dörzsölés hatására eltöredezhetnek. Ez samponozás és törölközővel való szárítás közben éppúgy előfordulhat. A fésűvel éppúgy óvatosan kell bánni. Bár a vékony szálú, erőtlen tincsek sokszor kevésbé hajlamosak a kócosodásra, a fésülés nem olyan egyszerű feladat, mint amilyennek elsőre tűnik. A rossz fésűválasztás és az erőszakos, kapkodós mozdulatok teljesen haza tudják vágni a haj állapotát.

Ahhoz, hogy az erőtlen, sérülékeny frizurád ellenállóbb legyen, mindenképpen érdemes átalakítani a hajápolási rutint, egészen az alapoktól kezdve. A törölközős dörzsölés helyett célszerű mikroszálas törölközőt használni, s csak finom, nyomkodó mozdulatokkal felitatni a felesleges nedvességet. A sűrű sörtékből álló kefék gyengéden bánnak a tincsekkel, ráadásul még egy kis dúsító hatást is el lehet érni a segítségükkel.

Válassz megfelelő termékeket a hajmosáshoz és a köztes hajápoláshoz!

Azokat a pakolásokat, olajokat érdemes kerülni, amelyek elnehezítik a hajat. A „hajdúsító” jelzőt sem kell minden esetben készpénznek venni, sokkal inkább az összetevők között keresendő a megoldás. Célszerű olyan samponokat, balzsamokat és hajápolókat beszerezni, amelyek hatóanyagaikkal erősítik a haj védelmét, miközben mélyen táplálják a szálakat. Ilyen például az Aloe vera vagy a kókuszolaj is.

A fejbőr ápolása is fontos

A hajszálak erősítéséhez nem csak a frizura ápolására kell hangsúlyt helyezni, a fejbőr sem maradhat ki a lépésekből. Minden problémát a gyökerénél kell kezelni, így a frizura strapabírása, a tincsek rugalmassága sokszor bizony a hajhagymákon múlik. Ha a hajhagymák működése valamilyen okból felborul vagy elégtelenné válik, az a frizura állapotán kapásból érzékelhető lesz. Vékony szálú haj esetén különösen fontos a fejbőr és a hajtövek karbantartása, hiszen a lelapuló, gyenge és sérülékeny tincsek sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve a mindennapok során, egy-egy apró hiba vagy külső hatás is tönkre tudja tenni a hajzuhatag állapotát. A megfelelő termékekkel és finom masszázzsal serkentheted a vérkeringést, táplálhatod a fejbőrt és a hajhagymákat, az eredmény pedig a frizurán is látható lesz.

 

Egészséges étkezés és vitaminok

Étkezz egészségesen, ha szükséges, szerezz be hajápolási étrend-kiegészítőket! Bár a táplálkozási szokások és a vitaminok nem kapcsolódnak szorosan a hajápoláshoz, nem lehet kihagyni őket a sorból.

Az erős, egészséges haj titka részben a vasban és a cinkben rejlik, de a biotin pótlása éppúgy fontos ahhoz, hogy a vékony, gyenge szálak ne töredezzenek el. Tehát a haj nem csak külső ápolásra és védelemre szorul, belülről is táplálni kell, hogy erősebb és ellenállóbb legyen.

A formázás legalább annyira fontos

A vékony szálú haj ápolása mellett maga a formázás is rendkívül fontos tényező a tincsek egészségének, megerősödésének szempontjából. A hővédő alkalmazása minden hajtípus esetén fontos, ám a vékony szálú haj még érzékenyebb az erőteljes hőhatásra. Nem csupán hajvasalás vagy hajhullámosítás esetén van szükség hővédő spray-re. Hajszárítás előtt éppúgy fontos átfújni a tincseket a megfelelő verzióval.

Ha lehetséges, a forró hajformázók használatát csökkentsd a minimumra. A különböző otthoni hullámosítási technikákkal sem árt óvatosan bánni, hiszen az éjszaka folyamán szívószálra vagy kemény anyagú hengerekre feltekert tincsek könnyen eltöredezhetnek, amíg alszol, mert forgolódás közben nagyobb súrlódásnak vannak kitéve. Az erőtlen tincsek erre érzékenyebben reagálnak.

A hajviseletekről ugyanez mondható el. A szoros copf, a feltekert és több helyen megszorított és megtűzdelt konty szintén nem egészséges minden egyes nap, a vékony szálú haj gyorsan töredezetté és erőtlenné válhat, ha soha nem engeded szabadon pihenni a szálakat.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés