A tőzegáfonyát sokan csak immunerősítő, emésztésjavító és természetes húgyúti fertőtlenítő hatásáról ismerik, a kivonatából készült vitalizáló kapszulák és teák egyaránt roppant népszerűek. A termés rendszeres fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár, így nem titok, hogy a bőrre is jó hatással van, sőt, a kozmetikai ipar egyik kedvenc alapanyaga. Bár nem kap nagy hírverést, mint más hatóanyagok, a tőzegáfonyamag-olaj számos anti-aging krém és bőrvédő balzsam alapja, hiszen sokféle antioxidánssal lép fel a kialakuló ráncok ellen, illetve erősíti a hámréteg regenerálódó képességét.

hirdetés

A tőzegáfonya legismertebb fajtája Észak-Amerikából származik, míg a hazánkban előforduló Vaccinium oxycoccos védett növény, tehát virágának, termésének begyűjtése vagy a növényfaj termesztése a természetvédelmi hatóság engedélyéhez kötött.

Bár nálunk az amerikai tőzegáfonya nem őshonos, a boltokban főként ennek a növénynek a bogyóival és kivonatával lehet találkozni. A gyümölcs maga fanyar, savanykás ízű, főként pozitív élettani hatásai miatt kedvelt. Viszont változatos formában fogyasztható, készül belőle gyümölcslé, tea, de aszalt változata is kapható.

 

A friss termést főként sütemények ízesítésére használják fel, ám salátákhoz, joghurthoz is jól passzol. A tőzegáfonya-kivonat sok étrend-kiegészítőben megtalálható, húgyúti fertőzések megelőzésére vagy kiegészítő kezelésére gyakran ajánlják a termésből készült teát vagy tablettát.

Hogyan lassítja a bőröregedést a tőzegáfonyamag-olaj?

A tőzegáfonyamag-olaj csakúgy, mint a gyümölcs, sokféle antioxidánst és ásványi anyagot tartalmaz. Rokonához, a fekete áfonyához hasonlóan igencsak gazdag C-vitaminban, emellett jóval több telítetlen zsírsav rejlik benne, mint más gyümölcsolajokban. Bőrvédő hatását nemcsak annak köszönheti, hogy a sejtregenerálódást elősegítő E-vitaminnal is rendelkezik, hanem a termés sok antioxidáns vegyülete úgyszintén belekerül.

A gyümölcs flavonoidokban, ezen belül antocianidinekben bővelkedik, és különféle antioxidáns hatású polifenolokat vonultat fel, például tanninokat, más néven csersavakat. Festékanyaga az antocianin. Mindegyik képes erősíteni a sejtek védelmét, mivel semlegesítik az ártalmas szabad gyököket, ezáltal megóvják a bőrt az oxidációs folyamatok okozta károktól.

 

A tőzegáfonyamag olaja továbbá rendkívül gazdag omega-zsírsavakban, melyek segítenek helyreállítani az öregedő bőr vízmegtartó képességét, ugyanakkor hozzájárulnak a gyulladások csökkentéséhez. Abban úgyszintén kivételes, hogy optimális arányban tartalmazza az omega-3, -6 és -9 zsírsavakat. A termés és a magjából készült olaj egyaránt jó forrása az A-vitaminnak, amely pozitívan befolyásolja a bőr szerkezetét, és segít kivédeni az UV-sugárzás károsító hatásait.

Ez a növényi olaj száraz, érzékeny, normál és érett bőrre egyaránt ajánlott, a hámréteg védelmi mechanizmusát erősíti, ezáltal ellenállóbb lesz a külső és belső romboló hatásokkal szemben. Kiválóan alkalmas a bőröregedés lassítására, hiszen a környezeti ártalmak gyakran felgyorsítják ezt a természetes folyamatot. Antioxidánsaival és azzal, hogy esszenciális zsírsavakkal táplálja a bőrt, jelentősen csökkenti a ráncok kialakulását, illetve sokkal teltebbé, feszesebbé varázsolja a bőrképet.

Így használd a gyümölcs értékes olaját

A tőzegáfonyamag-olaj általában bio- és illóolajüzletekben, webáruházakban is kapható. Önmagában éppúgy felvihető az arcbőrre, de keverhető más olajokkal, illetve számos szérumban, bőrvédő krémben és anti-aging kencében megtalálható. A termés kivonatát szintén alkalmazza a kozmetikai ipar, ami bőven tartalmaz cinket, kalciumot, magnéziumot, vasat, foszfort, ként, káliumot, C-vitamint és gyümölcssavakat.

Az olajból elegendő pár csepp az arcra, nyakra, dekoltázsra, ezt a műveletet lehetőleg az esti szépségrutin során végezd el, hogy éjszaka legyen ideje regenerálódni a bőrnek. A magból kinyert olaj visszaadja a bőr rugalmasságát, csillapítja a gyulladást, megszünteti a száraz, viszkető foltokat, regenerálja és erősíti a sérült lipidréteget. A szérumoknál, egyéb kencéknél érdemes figyelembe venni, hogy a mag olaját vagy a gyümölcs kivonatát tartalmazzák-e, és milyen mennyiségben.

 

A tőzegáfonya gyümölcssavai ugyanis enyhe hámlasztó hatással bírnak, ha gyakran tartózkodsz a napon, inkább csak este használd az ilyen jellegű készítményeket.

A tőzegáfonyából otthoni pakolás is készíthető, cseppents az olajból az alapanyagok keverékéhez, vagy löttyints hozzá a 100%-os biogyümölcsléből. Érdemes azonban tesztelni előtte a csukló belső bőrfelületén, kis területen, ugyanígy járj el a boltban kapható gyümölcslékivonattal is, ha még nem találkozott vele a bőröd. A boltokban, webáruházakban kapható bőröregedést lassító kencék csak kis arányban tartalmazzák a tőzegáfonya olaját, nem árt minden esetben megnézni az összetevők listáját, hiszen lehet, hogy csak elenyészően van jelen a termékben az értékes hatóanyag.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés