Hidratáló, gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságai révén, a tigrisfű eddig is a kozmetikai ipar gyakran alkalmazott hatóanyagai közé tartozott, ám ránctalanító hatása miatt csak az utóbbi időben vált igazán felkapottá. A natúrkozmetikumok térhódítása előtérbe tolta ezt a hasznos gyógynövényt, mely sokoldalúan támogatja a bőr egészséges működését.
Az ázsiai gázló, vagy gotu kola néven is emlegetett tigrisfű az ajurvéda gyógyászat egyik fontos alapanyaga, és az ázsiai szépségápolásban úgyszintén régóta ismeretes. Csak pár éve, a koreai és a japán bőrápoló termékek elterjedésével vált ismertté szerte a világban, pedig Ázsia sok országában csodaelixírként tartják számon, így számos feljegyzés készült már róla.
A tigrisfüvet elsősorban sebgyógyításra, illetve bőrgyulladásos megbetegedésekre, ekcémára, pikkelysömörre alkalmazták, mivel elősegíti a hámréteg regenerálódását. A növényből készült teafőzetet egyes területeken fiatalító italnak tartják, de ma már klinikailag bizonyított tényként kezelhető, hogy az ázsiai gázló kivonata serkenti a bőr kollagéntermelését, jó hatással van a kötőszövetekre, és lassítja a bőröregedés folyamatát. Így érthető, hogy nagyon rákapott a kozmetikai ipar, ugyanis egyik előnye, hogy jótékony hatásaiból minden bőrtípus profitálhat.
A tigrisfű sokoldalú bőrszépítő hatással bír
Egyszerűbb lenne azt összegezni, hogy mit nem tud a tigrisfű, hiszen sokféle módon támogatja a bőr egészséges élettani működését és megújulását. Erős gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt pattanásos, kombinált, problémás és irritált, gyakran kipirosodó bőrtípusra is ajánlottak a kivonatával gazdagított termékek, ugyanis nem csupán megakadályozza, hogy kisebesedjenek, és hegeket, elszíneződéseket hagyjanak maguk után a pattanások, hanem lecsökkenti annak az esélyét, hogy újabb nehezen gyógyuló puklik alakuljanak ki.
Hidratáló alapanyagként úgyszintén alkalmazzák a krémekben, szérumokban, mert javulásra ösztönzi a bőr nedvességraktározó képességét, ezáltal rugalmasabbá és ellenállóbbá teszi a hámréteget. Emellett a bőrszövetek vérkeringésére is élénkítően hat, így narancsbőr és stria elleni kencékben szintén fellelhető.
Az összetevők listáján általában centella asiatica vagy gotu kola néven bukkan fel, és a kivonata cseppet sem irritáló anyag, pont ellenkezőleg: kiválóan nyugtatja a bőrt. Antioxidáns komponensekkel is rendelkezik, melyek fokozzák és hatékonyabbá teszik a hámréteg természetes méregtelenítő folyamatait.
Segítenek kivédeni a szabad gyökök sejtkárosító munkálkodását, így a védtelenebb érett bőrt ellenállóbbá teszik. Klinikai tesztekkel alátámasztották, hogy a tigrisfű valóban képes regenerálódásra és gyógyulásra bírni a sérült bőrt, fokozza a sejtosztódást, ráadásul a kollagéntermelést is pozitívan befolyásolja. A növény aminosavakban gazdag, kivonata pedig segíti a C- és E-vitamin felszívódását a bőrben. Mivel az öregedő bőr védelmi rendszere már nem hasít hatékonyan, a növény hatóanyagai kijavítják a hiányosságait, ezzel erősítik.
Egyenletesebbé teszi a bőrfelszínt, javítja textúráját, összességében pedig lassítja a bőröregedés folyamatait. A napkárosodás következményeit is képes csökkenteni, valamint halványítja a már meglévő pigmentfoltokat. Ráncmegelőző és ráncfinomító tulajdonságai miatt egyre elterjedtebb a kozmetikai iparban, már nem csak a koreai és japán arcmaszkokban, szérumokban bukkan fel az ázsiai gázló kivonata.
Képek: Getty Images.