Egy finom, üdítő testpermet könnyedén beszerezhető bármelyik drogériából, azonban házilag éppúgy elkészítheted a kedvenc illóolajodból. Egyáltalán nem nagy ördöngösség összedobni az illatos spray-t, nem kell hozzá vegyésznek lenni, ráadásul egészen egyszerű alapanyagokra lesz szükséged. Némelyik hozzávaló még a bőrnek is kifejezetten jót tesz, így a permet nem csupán a felfrissülést szolgálja, a ragyogó megjelenéshez szintén hozzájárul.
Mindenkinek megvan a maga praktikája a tikkasztó hőség ellen, egyesek hideg zuhanyt vesznek, míg mások vizes törölközővel szaladgálnak otthon. Egy illatos testpermet igencsak hasznos lehet a forró szezonban, hiszen kellőképpen lehűt és felüdít napközben, amikor nem áll módodban frissítő zuhanyt venni, mert mondjuk, épp a város gőzölgő betondzsungelében lófrálsz, vagy dolgozol. Az sem utolsó szempont, hogy az aprócska flakont bárhová magaddal viheted, így a szimpla hétköznapokon és utazás alkalmával éppúgy élvezheted a permet frissítő hatását.
Bár tény, hogy a legegyszerűbb megoldás, ha egyszerűen besétálsz valamelyik üzletbe, és lekapod a polcról a kedvenc illatodat, sokkal költséghatékonyabb, ha otthon készíted el a spray-t. Ez esetben olyan illóolajokat használhatsz és boronálhatsz össze, amelyeket igazán kedvelsz, ráadásul a felesleges, irritáló összetevők miatt sem kell aggódnod. Nem utolsósorban remek szórakozás a tökéletes illat kikeverése, és még a pénztárcád mélyére sem kell nyúlnod.
Ezeket az illóolajokat vesd be nyáron, ha testpermetet készítesz
Mielőtt az illóolaj kiválasztására kerülne sor, érdemes kicsit utánajárni, hogy melyik verzió miért hasznos a bőr számára. Ha már házilag készül a spray, nem árt két legyet ütni egy csapásra, mármint a frissítő élményen felül a hámréteg táplálásának is eleget tenni. Bár egy testpermet esetén nagyon fontos, hogy az illat vonzó és ellenállhatatlan legyen, a jótékony hatások éppúgy sokat nyomnak a latban.
Olyan illóolajokat válogattunk, amelyek nem csupán a hatalmas hőséghez passzolnak mind illatukat, mind pedig frissítő hatásukat tekintve, hanem a bőr számára éppúgy tartogatnak pozitívumokat.
Citrom
Ahogy minden illóolaj, úgy a citromolaj is akkor az igazi, ha a hidegen sajtolt verziót választod. Erre minden esetben érdemes figyelni, hogy a lehető legtermészetesebb és legtöbb hatóanyagot tartalmazó formulát tedd a testpermetbe. Kellően frissít, fertőtlenít, a citromillat pedig szuperül passzol a nyári forrósághoz. Bátran párosíthatod más illatokkal, ha testpermet készítéséhez használod.
A bőrre remek hatással van, serkenti a mikrokeringést, amitől felgyorsulnak a sejtek anyagcsere-folyamatai, így kiegyensúlyozottá válik a méregtelenítés. Segít a bőr feszességének megőrzésében, tisztítja és regenerálja a hámréteget. A citrusos olajokkal azonban légy óvatosabb, mindenképp teszteld a csuklód belső felére cseppentve, mielőtt ráfújnád a testedre. Töményebb formában sokaknál okozhat irritációt!
Teafa
Intenzív, frissítő illata miatt már egyetlen csepp elegendő a testpermetbe, hiszen a teafaolaj képes átható illatfelhőt eredményezni. Ez az erőteljes aroma azonban kifejezetten passzol a kánikulához. Fertőtlenítő és baktériumölő hatású, segíti a sebgyógyulást és csodát tesz a pattanásos, problémás bőrrel. Jellegzetes illatából adódóan nehezen fér meg más olajokkal, önmagában érdemes alkalmazni. Hígításra azonban szükség van, ne legyen túl erős a koncentrátum a bőr számára. Egy-két csepp elég belőle.
Levendula
A levendula illatát mindenki érzi már akkor is, ha csak gondolatként röppen fel ez a fantasztikus, lila növény. Illóolaja tökéletes testpermet-alapanyag, hiszen nyugtató, finom aromájának köszönhetően zseniálisan működik a tikkasztó hőségben. A bőr számára éppen annyira hasznos, megfelelően hígítva ritkán okoz irritációt, miközben áthatóan fertőtlenít, leszámol a gombával, fertőzésekkel, baktériumokkal. Friss, könnyed illatokkal érdemes párosítani.
Citromfű
A citromfű illóolaja szuper választás egy házi készítésű testpermet esetén, hiszen nem csupán remek illatával és a bőrre gyakorolt jótékony hatásával varázsol el, remek szagtalanító is, így megküzd az izzadás okozta kellemetlenségekkel. Az illóolaj egy erősebb változat, ám citromfüves olajat te magad éppúgy összedobhatsz otthon, ráadásul pillanatok alatt.
A bőrre gyakorolt pozitív hatása megkérdőjelezhetetlen, rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, amiért a zsíros, problémás bőr különösen hálás lehet. Antibakteriális hatású, alaposan tisztít, ám ennek ellenére nem irritálja a bőrfelületet. Pattanások ellen kiváló.
Borsmenta
A borsmentaolaj frissítő hatását nemigen kell elemezgetni, tökéletesen passzol egy testpermetbe, különösen a nagy forróságban. Hidratálja a bőrt, antibakteriális hatású, s bár a fényvédőt nem helyettesíti, némileg védelmet nyújt az UV-sugarak káros hatása ellen. Aknék és pattanások ellen szintén érdemes bevetni. A házilag készített testpermet kifejezetten hatásos és megnyerő lesz, ha ezt a közkedvelt, népszerű olajat csepegteted bele.
Így készül a frissítő testpermet házilag
Először is keress egy kiürült szórófejes flakont, amit alaposan öblíts el. Érdemes kisebb kiszerelést választani, így a permet simán elfér majd a táskádban, utazáshoz is magaddal viheted. Ha nem találsz otthon ilyen kelléket, az interneten vagy különböző boltokban már beszerezhetők a 100 ml-es, repüléshez alkalmas műanyag flaskák.
A csapvíz helyett tisztított vagy desztillált vizet alkalmazz. Attól függően, hogy mekkora az általad használt flakon, óvatosan adagolj egy kevés illóolajat. A 100 ml-es kiszereléshez mindössze 2-3 csepp aromára lesz szükség a frissítő hatáshoz, így a testpermet nem kelt bódító, tömény illatfelhőt körülötted.
Érdemes virágszirommal, mentával vagy citrusokkal feldobni a permetet, ám ezek önmagában nem elegendőek a tökéletes eredményhez.
Arra figyelj, hogy ha parfümöt is használsz, feltétlenül gondolnod kell arra is, hogy a szerek illata harmonizáljon. Amennyiben nem figyelsz erre az apró részletre, kifejezetten erős, szúrós szagot eredményezhet a párosítás, a körülötted keletkező illatfelhő émelyítő vagy orrfacsaró lehet.
Képek: Getty Images.