A teafaolaj fertőtlenítésre, felületek tisztítására, sebgyógyításra, pattanások és megfázás ellen is alkalmazható. Illata frissítő és üde, a szépségápolás terén pedig szintén sokoldalúan bevethető.
A teafaolaj az ausztráliai teafa, a Melaleuca Alternifolia nevű cserje lombozatából desztilláció során kinyert anyag. Ez az illóolaj a legerősebb természetes eredetű, biológiailag is lebomló fertőtlenítőszer a világon.
A teafaolaj erős gyulladáscsökkentő, de nem mindegy, hogyan használod
A teafaolaj erős antibakteriális, vírusölő valamint gomba-, és penészölő hatással rendelkezik. Ám nem mindegy, milyen minőségű illóolajat vásárolsz. A 100%-os tisztaságú legmegbízhatóbb, és bár rengeteg szépészeti termékben szerepel összetevőként, pattanások kezelésére például, nem árt tisztán, feldolgozás nélkül hasznosítani.
Akné, pattanás ellen
A teafaolaj fertőtlenítő ereje különösen jól bevethető, ha makacs pattanásokról van szó. Nemcsak leszárítja a puklikat, hanem csökkenti a gyulladást, és felgyorsítja a hámréteg gyógyulását. Így megakadályozhatod, hogy a duzzadt pukli után seb, majd heg maradjon. Ám az illóolaj szárító hatását érdemes komolyan venni.
Soha ne használd közvetlenül a kezelni kívánt bőrön, mindig hígítsd fel valamivel. Sokféle antimikrobális és gyógyító vegyület van benne, ám, ha bármelyikkel szemben is érzékenység lép fel, allergiás reakciókat válthat ki. Érdemes egy kis varázsmogyoróvízbe, vagy hordozóolajba keverni, ha pattanást szeretnél ecsetelni vele.
A keveréket fülpiszkálóval kend fel kizárólag az érintett területre. Fontos, hogy előtte mindig alaposan tisztítsd meg a bőröd. Szintén hatásos lehet, ha az arclemosódhoz adagolsz hozzá 20-30 cseppet, majd itass át az eleggyel egy vattakorongot, és azzal töröld át többször a pattanásos bőrfelületet.
Körömgomba ellen
Körömgomba esetén célzott kezelés szükséges, vagyis ilyenkor bevethető tiszta, nyers formában is a teafaolaj. Ha túl erősnek találod, olívaolajjal vagy kókuszolajjal keverheted. Egy kevéske olajba csepegtess 2-3 csepp teafaolajat, és fültisztító pálcikával vidd fel a gombás körömterületre. A körömágyat, sőt, a környező bőrt is bekenheted vele.
Megelőzésre szintén alkalmazható a 100% tisztaságú teafaolaj. Ha például strandra készülsz, ahol fokozottabb a veszélye annak, hogy elkapod a körömgombát, előtte teafaolajos vattával töröld át a körmeidet, vagy egy-két cseppet keverj el a lábvízben.
Hogy megelőzd az irritációt, kombináld kókuszolajjal a teafaolajat. Hajra ideális keverék.
Korpás hajra
Ha nem száraz korpáról van szó, biztos, hogy gombás fertőződés okozza a kellemetlen tüneteket. Egy adagnyi samponhoz körülbelül három csepp illóolajat tegyél, és ezzel a keverékkel moss hajat. A kikevert szérumot hagyd hatni pár percig a fejbőrödön és a hajadon, majd mosd le jó alaposan.
Hajöblítőhöz, balzsamhoz is hozzáadhatod az értékes olajat, ebben az esetben is elég néhány csepp, majd tiszta vízzel is alaposan le kell öblíteni a hatóidő letelte után. Teafaolajos sampont drogériákban is lehet kapni, rendszeres használatukkal megelőzhető, kezelhető a korpa, sőt, erősebb, élettel telibb lesz a hajkorona.
Napégésre, felszíni sérülésekre
Hűsítő hatásának köszönhetően enyhíti a napégés problémáit, nyugtatja a rovarcsípések okozta kellemetlen viszkető érzést. Ehhez elég két-három csepp olajat elkeverni egy teáskanál kókuszolajjal, és úgy a felületre kenni.
Hűsíti a felületes égési sérüléseket, és segíti a felszíni sebek gyógyulását is. Aloe vera géllel keverve még intenzívebb lesz a regeneráció. A pattanás után maradt seb kezelésére is tökéletesen alkalmas az aloe verás keverék.
Allergiás reakciókat is okozhat!
Mivel erős hatóanyagú az olaj ezért könnyen allergiás reakciókat válthat ki, így komolyan kell venni az olyan tüneteket, mint a kipirosodást, viszketést, de akár a bőr felhólyagosodásához is vezethet. A teafaolaj hatására fellángolhatnak a gyulladásos bőrbetegségek, illetve az ekcéma. A teafaolaj lenyelve mérgező hatású, és nagyon súlyos mellékhatásokat okozhat. Szemkörnyéken ne használd.
Minőség és koncentrátum
Mindig nézd meg, milyen minőségű és koncentrátumú olajat vásárolsz. A jó minőségű olajok minimum 30, maximum 40% Terpinen-4-ol-t tartalmaznak, ami tulajdonképpen a vegyület mikrobaölő hatásáért felel.
Kiemelt kép és cikkfotó: Getty Images.