A tavaszi hajápolás a megújulásról, a regenerálódásról szól, a télen elszenvedett károkat érdemes körültekintőbb törődéssel kezelni.
Ahogy a bőrünk, a hajunk is gondosabb ápolást igényel szezonváltáskor, hiszen minden évszakban más-más kihívásokkal kell megküzdenie. Télen a sapkaviselés, a légszennyezettség magasabb mértéke, a fűtött helyiségek száraz levegője, valamint a kinti hideg befolyásolja a fejbőr és a hajszálak állapotát. A nagy hőmérséklet-különbség, amikor a kinti hidegből a beltéri melegbe érkezünk, vagy fordítva, szintén hatással van a fejbőrre, és ezáltal a tincsekre is.
Ugyanakkor a téli és kora tavaszi időszakban nem sok lehetőségünk adódik arra, hogy hajmosás után szobahőmérsékleten hagyjuk megszáradni a frizuránkat, a sapkaviselés, a szmog pedig növelheti a hajmosás igényét, így gyakrabban éri magas hőhatás a szálakat. Ám nem csak az efféle külső tényezők hatására válhat szárazzá, töredezetté, fakóvá és fénytelenné a haj, mire beköszönt a tavasz.
Kép: Getty Images.
A hidegebb hónapokban gyakoribbak a kórokozók által okozott betegségek, járványos megbetegedések, amelyek felemésztik a szervezet vitamintartalékait, amikor pedig gyulladásokkal kell megküzdenie az immunrendszernek, a test védelmi rendszere úgymond gőzerőre kapcsol, majd kissé kimerül. Ez a folyamat a bőrképre és a frizura állapotára egyaránt negatív hatással van, egy-egy ilyen időszakban olykor még fokozottabb hajhullás is tapasztalható.
Tavasszal nem csak a természet, a bőr és a haj éppúgy megújulásra törekszik, ez a folyamat pedig támogatásra szorul. Érdemes olyan ápolási rutint kialakítani, amely elősegíti a haj megerősödését és helyreállítja természetes fényét. A megfelelő tavaszi hajápolás nemcsak a külső megjelenést javítja, hanem a haj egészségének és ellenálló képességének alapját is képezi. Az alábbi lépések segíthetnek abban, hogy ismét egészséges és ragyogó legyen a hajkoronád.
A megújító tavaszi hajápolás 5 legfontosabb lépése
Kíméletes hajmosás és megfelelő samponválasztás
A túl gyakori hajmosás eltávolíthatja a fejbőr természetes olajait, ami szárazsághoz és töredezéshez vezethet. Általában elegendő hetente két-három alkalommal hajat mosni, még zsíros haj esetén is legfeljebb minden másnap. Fontos, hogy enyhe, természetes összetevőket tartalmazó sampont válassz, amely nem irritálja a fejbőrt, és nem távolítja el a fejbőr védelmére szolgáló természetes hidrolipid filmréteget erős felületaktív anyagokkal. A langyos vízzel történő öblítés segít megőrizni a haj nedvességtartalmát, valamint csökkenti a károsodás és a korpásodás kockázatát.
Kép: Getty Images.
Rendszeres mélyhidratálás és hajpakolások alkalmazása
A téli időszak után gyakran száraz és töredezett a haj. Hetente egyszer érdemes mélyhidratáló hajpakolást alkalmazni, amely helyreállítja a tincsek nedvességtartalmát és erősíti a hajszálakat. A keratint tartalmazó pakolások különösen hatékonyak, mivel a keratin a haj fő építőeleme, ezek a készítmények nagy segítséget nyújtanak a sérült hajszálak regenerálásában.
Fejbőr masszírozása és a vérkeringés serkentése
A fejbőr rendszeres masszírozása javítja a vérkeringést, ezáltal elősegíti a hajhagymák jobb tápanyagellátását és a hajnövekedést. Napi néhány perces gyengéd masszázs serkenti a fejbőr egészségét, csökkenti a stresszt, és hozzájárul a haj erősebbé válásához.
Kép: Getty Images.
Használhatsz fejbőrre kifejlesztett szérumot vagy masszázsolajat, az utóbbit érdemes a hajmosást megelőzően felvinni. A fejbőr pórusait szintén érdemes időnként mélytisztításnak alávetni, az erre alkalmas termékek használatát pedig ugyancsak összekötheted egy ellazító fejmasszázzsal.
Hajvégek rendszeres vágása és mechanikai sérülések elkerülése
A töredezett hajvégek eltávolítása megakadályozza a sérülések továbbterjedését a hajszálakon. Ajánlott 6-8 hetente frissíteni a hajvégeket. Emellett érdemes kerülni a túl szoros hajviseleteket és a durva fésülést, mivel ezek mechanikai károsodást okozhatnak. A puha, lekerekített sörtéjű kefék használata szintén csökkentheti a haj sérülésének kockázatát.
A haj típusának megfelelően megválasztott bontókefe lényeges eleme a jól felépített ápolási rutinnak. Hullámos és göndör tincseket például nem ajánlott szárazon fésülni, mert szöszössé válhatnak a loknik, felszakadhatnak és sérülhetnek a kutikulák. Speciális bontókefével, vizesen érdemes átfésülni a frizurát, hogy a fürtök ne nyúljanak ki és ne töredezzenek. A hajvégápoló olajok szintén hasznosak, ha gyakran eltöredeznek, úgymond elkopnak a hajvégek. Segítenek lezárni a felhasadt kutikulákat, ezáltal bent tartják a szálakban a nedvességet. Így nem nő a roncsolódás mértéke a fésülések során, erősebb és ellenállóbb lesz a frizura.
Megfelelő táplálkozás és vitaminbevitel
A haj egészségéhez elengedhetetlen a megfelelő tápanyagbevitel. A B-vitaminok, cink, réz és C-vitamin hozzájárulnak a haj erősségéhez és fényéhez. Az omega-3 zsírsavakban gazdag ételek, mint a lazac vagy a diófélék, segítenek a haj hidratáltságának megőrzésében. A kiegyensúlyozott étrend és szükség esetén a vitaminpótlás támogatja a haj egészségét, illetve csökkenti a szezonális hajhullást is.
Kép: Getty Images.
A tavaszi hajápolás tehát nem merül ki pusztán a balzsamok és hajmaszkok alkalmazásában, kívül-belül körültekintőbb gondoskodást igényelnek a tincsek. Végezd rendszeresen, rutinszerűen ezeket a lépéseket, és meghálálja a hajad! Hamarabb visszanyeri fényét és rugalmasságát a tél viszontagságai után.
Kiemelt kép és a cikk képei: Getty Images.