A szezon kedvenc csemegéjét a szépségápolásból sem érdemes kihagyni, ez a sütőtökös házi arcpakolás gyorsan és egyszerűen elkészül, és hatékonyan javítja az arcbőr állapotát. Fáradt, fakó, vízhiányos és érett bőrre ajánljuk, szépen halványítja a foltokat, elszíneződéseket, illetve csökkenti a ráncok kialakulását.
A sütőtök nagyjából ugyanazokat a vitaminokat, antioxidánsokat és ásványi anyagokat tartalmazza, mint a legtöbb szépségkapszula, mikrotápanyagai közül néhány a kollagénszintézis zavartalan működéséhez is hozzájárul, vagy a sejtmegújulást, sejtcserélődést segíti elő.
Ez az őszi finomság többféle módon támogatja a bőr megújulását, antioxidánsokkal tehermentesíti védekezőrendszerét, illetve fokozza öngyógyító folyamatait, ezáltal könnyebben helyre tudja állítani a nyári napkárosodás után fennmaradt vízhiányos, megereszkedett, pigmentfoltos állapotát.
Bár a sütőtökös arcpakolás önmagában nem elég az elszíneződések, pigmentfoltok csökkentéséhez, mérsékli a további bőrhibák kialakulását, és egységesebbé teszi a bőrtónust. Számos olyan hatóanyag rejlik benne, amely lassítja a bőröregedést, valamint késlelteti a ráncok kialakulását. Ez a házi kence viszonylag gyorsan és egyszerűen elkészíthető, ráadásul könnyedén gazdagítható további szépítő erejű alapanyagokkal. Ám, ha csak szimplán a sütőtökpürét kened fel az arcodra, már az is óriási tuningot jelent a kimerült és az érett bőr számára.
A sütőtök az egyik legjobb természetes szépítőszer
Elsősorban a béta-karotin-tartalma kimagasló, ami az A-vitamin előanyaga. Jótékonyan befolyásolja a bőr működését, hiszen antioxidáns hatásával semlegesíti a sejtkárosító szabad gyököket, és megerősíti az epidermisz védelmét a környezeti ártalmakkal szemben. Serkenti a sejtek megújulását, ezáltal mérsékli a ráncok kialakulását, de a már meglévő barázdákat sem hagyja elmélyülni. A béta-karotin a pigmentfoltok elleni küzdelemben is hasznos, de önmagában nem elegendő az elszíneződések megszüntetéséhez.
Kép: Getty Images.
C-vitaminban úgyszintén bővelkedik a sütőtök, ami elengedhetetlen a bőr egészséges állapotának fenntartásához. Hozzájárul a kollagéntermeléshez, védi a sejteket a szabad gyökökkel szemben, csökkenti a bőrben fellépő gyulladásokat, és a pigmentfoltok halványítását is elősegíti. A C-vitamin feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a hámréteg tovább megőrizze rugalmasságát, és az oxidatív stressz ne zavarja össze működését. A bőr természetes méregtelenítő és regenerálódási folyamatait éppúgy fokozza, így hatékonyan lassítja az öregedési folyamatokat.
B5- és E-vitamin szintén előfordul a sütőtökben. A pantoténsav támogatja a bőrszövet vízmegtartó képességét, míg az E-vitamin a sejtek regenerálódását szorgalmazza. A magnézium, cink, vas és réz éppúgy megtalálható benne, mint a legtöbb bőrszépítő étrend-kiegészítőben. A vas szerepet játszik a vérképzésben, a cink javítja a hámréteg ellenálló képességét, a réz pedig közvetett módon ugyan, de hozzájárul a kollagén termelődéséhez.
Sütőtökös arcpakolás fáradt és érett bőrre
Ennek a házi arcpakolásnak a sütőtök az alapja, amit elsőként meg kell puhítani, hogy elérjük a kenhető, pépes állapotát. Épp csak addig kell párolni, amíg valamelyest turmixolható állagot nyer, nem szabad túlfőzni, hiszen akkor elveszíti C-vitamin-tartalmának jelentős részét.
Mielőtt megpárolnád, vágd fel kisebb darabokra. Lágyabb, kenhetőbb lesz, ha turmixgéppel vagy botmixerrel pépesíted, de villával is összetörheted a fő alapanyagot. A tök kikapart magját ne dobd ki, szintén tele van bőrszépítő erejű anyagokkal, ráadásul pirítva elfogyaszthatod, esetleg beleőrölheted a pakolásba.
Hozzávalók:
- ¼ csésze sütőtök
- 1 teáskanál tökmagolaj
- 1 teáskanál méz
- 1 kiskanál almaecet
- 1/4 teáskanál fahéj
Az almaecet gyengéden hámlasztja a bőrt, finoman leoldja az elhalt hámréteget, ezáltal elősegíti a sejtek megújulását. A fahéj fokozza a vérkeringést és kitisztítja a pórusokat, ám érzékeny bőrön inkább ne alkalmazd, mert kipirosodhat tőle. A szelénben és omega-3 zsírsavakban gazdag tökmagolaj antioxidáns hatású, a méz pedig gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságairól híres.
Keverd össze az alapanyagokat a sütőtökpéppel, tisztítsd meg alaposan az arcod, majd felkenés után 10-15 percig hagyd fent a kencét.
Egyetlen sütőtökös arcpakolás még nem fiatalítja meg a bőrt, de a puhaságán, ragyogásán észreveszed majd a jótékony hatását, érdemes azonban egy hét elteltével újra megismételni. Ha rendszeresen szerepel sütőtök a bőrápolási rutinodban, akár krém, akár maszk formájában, frissítő, feszesítő erejét jobban érezni fogod.
Képek: Getty Images.