Kétségkívül a hialuronsav a hidratáló összetevők szupersztárja, de már vetélytársa – vagy inkább segítőtársa – is akadt, a squalane képében. Ez a sokrétűen alkalmazható, bőrpuhító csodaszer a faggyúban is megtalálható, természetes vízvisszatartó anyagot utánozza, méghozzá igen hatékonyan.
Csak egyetlen betűnyi eltérés van a squalene és a squalane között, de érdemes megjegyezni a különbséget. Az előbbi egy olyan zsírszerű anyag, amit a bőrsejtek természetes módon termelnek, hogy megakadályozzák a nedvesség elpárolgását.
Az utóbbi pedig a növényekből kinyert squalene hidrogenizált formája. Olívaolajból, búzacsírából is ki tudják nyerni, de ahhoz, hogy felhasználható legyen a kozmetikumokban, elsősorban stabilizálni kell, ezáltal meggátolható az avasodása. Ezért kerül hidrogénezett formában a bőrápoló termékekbe.
Mit pótol a squalane, és miért jó a bőrnek?
A lipid- és faggyúréteg olyan, mint egy védelmet nyújtó várfal, mely nem csak a bőrszövet szigetelésére szolgál, hanem a mélyebb rétegek hőszabályozásában is részt vesz, illetve mechanikai védelmet nyújt, valamint megakadályozza a vízvesztést a felszínen. Az epidermisz az első sáncvonal, amely gondoskodik a vízzáró rétegről, ám, ha sérül a zsírrétege, már nem tudja olyan jól ellátni a feladatait, és a kórokozókat is könnyebben átengedheti.
Sajnos az évek múlásával a bőr egyre zsírhiányosabbá válik, minek következtében szárazabb és sérülékenyebb lesz. A gondos hidratálás mellett is bekövetkező állandó vízvesztés a bőröregedés első fázisának tekinthető, hiszen a hiányos zsírréteg miatt a nedvesség egyszerűen megszökik a hámrétegből, ezáltal gyengül az ellenálló képessége, valamint csökken a rugalmassága. Ez az állapot szabad utat enged a ráncoknak, melyek a faggyúpárnák nélkül könnyebben kialakulnak az elvékonyodott, papírszáraz felszínen.
A qualane tulajdonképpen egy jól felszívódó olaj, amely a bőrszövetbe jutva gátat képez, ezáltal csökkenti a külső rétegből származó vízveszteséget. Faggyúval kombinálva lágyítja és nyugtatja a bőrt, és mivel egy nagy tisztaságú, színtelen, szagtalan, stabil összetevőről van szó, a kozmetikusok és bőrgyógyászok is megegyeznek abban, hogy rendkívül hatékony emolliens és hidratáló összetevő, mely több fronton segíti a hámréteg regenerálódását.
Mivel nem hagy zsíros érzetet maga után, nem ragacsos és könnyen kenhető, ezért zsíros és kombinált bőrűek is alkalmazhatják, de leginkább a száraz és érett felhám profitálhat belőle.
Segít pótolni az elvékonyodott faggyúréteget, így nem csak a sötétebb barázdák és ráncok elhalványítására, valamint a bőrfelszín simaságának visszaállítására jó, hanem olyan gyulladásos bőrbetegségek esetén úgyszintén előnyös lehet, mint amilyen az ekcéma, az atópiás bőrszárazság, vagy a pikkelysömör. Mivel erősíti a bőr öngyógyító folyamatait, hozzájárul az UV-sugárzásból adódó sejtkárosodások, és a hiperpigmentáció csökkentéséhez.
Az összetevő előnyei
Kortól, bőrtípustól függetlenül bárki használhat squalane-tartalmú készítményeket. Mivel nagyon jól utánozza a hámrétegben termelődő faggyú anyagának, a squalene-nek a tulajdonságait, hatékonyan szívódik fel és épül be a védelmi zsírrétegbe. Mellékhatása alig ismert, igen ritka esetben fordul elő némi bőrpír vagy irritáció.
Gyulladáscsökkentő hatása révén a téli bőrviszketéssel is leszámol, emellett antibakteriális és antioxidáns hatással rendelkezik, amellyel jelentősen felturbózza a bőr természetes immunitását. Mivel a sejtromboló szabad gyökök ellen szintén felveszi a harcot, lassítja a ráncok kialakulását, és segít tovább megőrizni a bőrszövet fiatalos rugalmasságát.
Hogyan használd?
A squalane olajat, vagy a vele gazdagított szérumokat, krémeket, reggel és este érdemes alkalmazni, a mindennapi bőrápolási rutin részeként. Lemosó és hidratáló termékekben egyaránt megtalálható ez az összetevő, de a hajápolásban sem idegen. Az olajat belecsöppentheted a kedvenc arckrémedbe, hajbalzsamodba, így még inkább erősítheted hidratáló tulajdonságaikat.
Mindig a rutin utolsó lépéseként vesd be a squalane-t, hogy segítse az értékes hatóanyagok felszívódását, és bent tartsa a nedvességet. Már néhány használat után frissebb, üdébb, tisztább és ragyogóbb bőrképet eredményez, mely bársonyos tapintású. Nem nehezíti el a hámréteget, és finom állagából adódóan nem tömíti el a pórusokat.
A haj ugyanúgy megújul a segítségével, ugyanis fokozza a hővédelmet, és csökkenti a töredezést. Lágy, selymesen puha, extra fényes tincseket eredményez, zsíros mellékhatás nélkül.
Képek: Getty Images.