A tág pórusok és a mitesszerek a kevert vagy olajos bőrtípus gyakori velejáró, de nem feltétlenül. A problémás bőr könnyen felfrissül és egészségesebbé válik már egy-egy egyszerű, otthon is elkészíthető pórusösszehúzó arcmaszk használatával is.
A szeles, hűvös őszi időjárás, valamint a fűtött helyiségek száraz levegője egy csapásra beindíthatja a bőr fokozott faggyútermelődését. A folyton változó körülményektől az arcbőr pH-egyensúlya hamar felborul, ami csak tovább súlyosbítja a kellemetlen tüneteket. Bár a pórusok mindig nyitva vannak, vagyis nem tágulnak ki és nem húzódnak össze, a faggyúval keveredett elhalt bőrlemezkék által okozott eltömődések, valamint a gyulladások következtében előfordul, hogy meggyengül a faluk, emiatt látványosabb kráterekké válnak.
A pórusösszehúzó arcmaszk tehát nem azon az elven működik, hogy összezárja a szőrtüszőket, hiszen azoknak nyitottnak kell lenniük működésük érdekében, hanem elsősorban a kiváltó okokat minimalizálják, így feszesebb, simább, egyenletesebb bőrképet eredményeznek. Ezáltal a kitágult pórusok látványa is finomodik.
Házi pórusösszehúzó arcmaszk olajos bőrre
Elég csupán heti két, maximum három alkalommal összedobni otthon egy pofonegyszerű pórusösszehúzó arcmaszkot, amivel szinten lehet tartani az egészséges bőr állapotát. A feszesebb falú pórusokba ugyanis kevesebb szennyeződés tud bejutni, ezáltal a gyulladások kialakulása némiképp megelőzhető. A bőr olajosságát szabályzó anyagok segítségével pedig csökkennek a mitesszerek.
Házi arcmaszk aktív szénnel
A szén azért is egy rendkívül szuper csodaszer a bőrápolás terén, mert teljesen ártalmatlan, nem okoz semmiféle irritációt, így akár az érzékenyebb bőrrel rendelkezők is bátran használhatják. A szén alaposan megtisztítja a bőrfelszínt a szennyeződésektől és az olajoktól is. Ráadásul nemcsak a közvetlen felszínről, de a pórusok mélyéről is képes felszívni a zsiradékot, így a tiszta pórusok jobban össze tudnak húzódni.
Hozzávalók:
- 1 teáskanál aktív faszén
- ¼ teáskanál kókuszolaj
- ¼ teáskanál szódabikarbóna
- 1 teáskanál víz
Miután az összetevőket csomómentesre keverted, fontos, hogy egyenletesen vidd fel a maszkot az arcodra. A bőrön mintegy 10 perc alatt megszárad, mely után feszítő, húzó érzés is érzékelhető. Épp ezért érdemes óvatos mozdulatokkal, langyos víz segítségével lemosni a kencét.
Agyaggal a felesleges olajok ellen
Az agyag szintén nagyon kíméletesen bánik a bőrrel, felszívja az összes felszíni olajat, azonban a nedvességgel is hasonlóan tesz. Bár nincs bőrszárító hatása, azért fontos az alapos hidratálás használata után. A zsíros és a kombinált, tág pórusokkal rendelkező bőrre az agyagtípusok közül a vörös és a fehér agyag lesz a legmegfelelőbb, melyeket akár fele-fele arányban is alkalmazhatsz.
Az almaecet hámlasztó hatású, ami megszabadít az elhalt bőrsejtektől. A savtartalma alacsonynak mondható, de nem árt óvatosan megismertetni a bőrrel. B-vitaminokat tartalmaz, de gazdag A- és C-vitaminban, melyek elősegítik a bőr regenerálódását. A cink és a szelén szerepet játszik a bőr normál működésében, avagy mindkettő segít fenntartani egészséges állapotát és megújulását.
Az almaecetben ezek is megtalálhatóak, ugyanakkor a bőr fertőtlenítésére is alkalmas a nedű. Előnye, hogy emellett feszesíti az arcbőrt, és halványítja a sötét foltocskákat. Azonban higítás nélkül soha ne kend a hámrétegre, mert savassága miatt károsíthatja a bőr védőrétegét. Érdemes mindig pici vizet keverni hozzá.
Hozzávalók:
- 1 evőkanál agyagpor
- 1 evőkanál almaecet
- kevés víz
A pórusösszehúzó arcmaszk elkészítésekor ne használj fémeszközöket. Az agyag ugyanis reakcióba lép a fémmel, és így teljesen megváltozik a bőrre gyakorolt hatása. Annyi vizet keverj a masszához, hogy a sűrű állag még megmaradjon. A szemkörnyéket elkerülve kend fel a bőrre a pasztát, tíz perc után pedig bátran le is moshatod.
Egyszerű, de hatásos tojásos arcmaszk
A tojásfehérjéből készült kence filléres és szuper egyszerű házi praktika, ha sürgős megoldást keresel problémás arcbőrödre. A megszáradt tojásfehérje eltávolítja a szennyeződéseket és mattá, feszesebbé változtatja a bőrfelszínt.
Hozzávalók:
- 1 tojásfehérje
- 1 teáskanál citromlé
A tojásfehérjét elég kézi habverővel addig verni, amíg kellően habossá és kevésbé folyóssá nem válik. Közben apránként hozzáadagolható a citromlé is. Bár az arcmaszk kevesebb mint tíz perc alatt meg tud száradni, érdemes lepihenni még erre a kevés időre is, hogy ne csorogjon le arcodról a házi kence.
Cikkfotók: Getty Images.