Az őszi arcápolási rutin számos olyan lépést tartalmazhat, amitől fényérzékeny lehet a bőr. Külön-külön alkalmazva is fokozzák a napfény, illetve az UV-sugárzás által kiváltott reakciókat, ám ettől függetlenül hasznosak, csak óvatosan, bizonyos szabályokat betartva érdemes bevezetni őket a szezonális bőrápolásba.

hirdetés

Bár a naptár szerint már ősz van, még javában tombol a nyári hőség, és egyelőre a napsütéses órák számában sem történt nagy változás. Sőt, az ország nagy részén igen erős UV-sugárzás tapasztalható a délelőtti és kora délutáni időszakban.

A bőrápolási szokásokban jártas nők jól tudják, hogy az őszi szezon kezdetekor időszerű az évszakhoz igazítani az arcápolási rutin lépéseit, ám az időjárás sajátosságait is érdemes figyelembe venni a hámréteg változó igényei mellett, hiszen egyes módszerek, hatóanyagok hatására fényérzékeny lehet a bőr. Ettől még bevezetésre kerülhet például a hámlasztás, csupán óvatosságot igényel az alkalmazása, az erős fényvédők használata pedig továbbra is javasolt, különösen a mélyen ható peelingek, C-vitaminos szérumok, boosterek mellett.

3 lépés az őszi arcápolási rutin részeként, amitől fényérzékeny lehet a bőr

Köztudott, hogy bizonyos gyógyszerek szedése fényérzékenységet válthat ki, de a bőrbe jutó, külsőleg alkalmazott hatóanyagok ugyanúgy fokozhatják a napfénnyel szembeni érzékenységet. A fototoxicitás az a jelenség, amikor az UV-sugárzás és a bőrben felszívódó hatóanyag együttes hatása fokozott reakciót vált ki a hámrétegben.

Kép: Getty Images.

 

A tünetei széles skálán mozognak, gyakran tapasztalható, hogy ilyen esetekben könnyebben, hamarabb leég a bőr, és a napkárosodás erőteljesebb panaszokkal járhat. A bőr szárazzá, rugalmatlanná válhat, húzódhat, vagy apró kiütések, rosszabb esetben ekcémás foltok jelenhetnek meg rajta a ruhával nem fedett területeken.

Ám, ha alapvetően nem reagál hevesen a napsugárzásra a bőr, megfelelő fényvédelem és óvintézkedések mellett a fényérzékenyítő hatóanyagok bátran bevezethetők az őszi bőrmegújító rutinba.

Hámlasztás az őszi kánikulában

Hogy megszabaduljanak a pigmentfoltoktól és a finomabb ráncoktól, illetve felfrissítsék bőrük regenerálódását, ősszel sokan választják az orvosi mélyhámlasztást, ám az erőteljes napsütésre és kánikulára való tekintettel ezt most nem árt későbbre halasztani. A mélyhámlasztás után a hámréteg megújul, regenerálódik, ám a folyamat során igencsak sérülékeny, ezért javasolt minél kevesebb ideig napfénynek kitenni a bőrt, továbbá ötvenfaktoros, széles spektrumú fényvédővel és kalappal óvni a kezelésen átesett arcbőrt.

Kép: Getty Images.

 

A kémiai hámlasztás azonban már most is szerepelhet az őszi arcápolási rutin lépései között, de nem árt tudatában lenni annak, hogy még az enyhébb koncentrációjú savak hatására is fényérzékeny lehet a bőr. Korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogy az otthoni kémiai hámlasztás nyáron sem tilos, csak tudni kell helyesen alkalmazni, valamint a hámréteg védelméről sem szabad megfeledkezni.

Noha átléptünk az őszbe, egyelőre nyárias az idő, és az UV-sugárzás mértéke sem csökkent jelentősebben. Ezt nem árt figyelembe venni, amikor hámlasztót választasz. Ha érzékenyebb a bőröd, kezdd BHA- vagy PHA-savakkal a bőrmegújítást, ezek a hatóanyagok ugyanis nem teszik fényérzékennyé a bőrt. Az AHA-savak használata azonban fokozatos bevezetést és bőrvédelmet igényel. Különösen a glikolsav alkalmazása, ami egyébként sem ajánlott érzékeny bőrre, mert az otthon bevethető hámlasztók között ez a legerősebb fajta.

Attól függően, milyen a bőröd tűrőképessége, illetve milyen koncentrációban alkalmazod a hámlasztót, érdemes megtervezni az arcápolási rutin lépéseit. Ne kombináld őket olyan hatóanyagokkal, melyek szintén fokozzák a bőr fényérzékenységét, lehetőleg az esti bőrápolási rituáléban szerepeljen a hámlasztó hatóanyagot tartalmazó szérum vagy arclemosó.

A nappali fényvédelemre pedig érdemes nagyobb figyelmet fordítani, használj magas faktorszámú fényvédőt, és ha szükséges, naponta többször ismételd meg a felkenését.

Retinoidfélék használata

A retinoidfélék széles körűen elterjedtek a bőrápolásban, már nem csupán az anti-aging hatású kencékben vannak jelen. A retinol adagolására különösen oda kell figyelni, nem mindegy, milyen koncentrációban tartalmazza a hatóanyagot az arcápoló kence. Hogy milyen erősségben ajánlott alkalmazni, az a bőr tulajdonságaitól, irritációra való hajlamától, aktuális állapotától és igényétől is függ, de még a kevésbé érzékeny bőrtípusnál is előfordulhat, hogy nem tolerálja jól a retinolt nagy mennyiségben.

Előfordulhat, hogy érzékenyebbé teszi a hámréteget, amely alkalmazása mellett könnyebben kiszárad, sőt, megnő a fényérzékenysége. Ráadásul maga a hatóanyag erős UV-sugárzás hatására gyengül, lebomlik, ezért úgymond hatástalanná válik. Emiatt javasolt az esti rutinba betervezni a retinol, retinal és retinoidfélék használatát.

Ugyanakkor érdemes kitapasztalni, milyen koncentrációban tesz jót a bőrnek. Ha szárazabbá válik a hámréteg, a védekezőképessége meggyengül, ez pedig ahhoz vezethet, hogy hevesebben reagál a napfényre. A bőr fényvédelme mindenképp fontos az őszi időszakban éppúgy, ám nem érdemes kapásból átváltani gyengébb fényvédőre csak azért, mert elmúlt a nyár.

Kép: Getty Images.

C-vitamin-hatóanyag bevezetése

Ősszel általában bekerül az arcápolási rutin lépései közé az erős antioxidáns hatású C-vitamin-szérum, amely csökkenti, halványítja a pigmentfoltokat, serkentően hat a kollagéntermelésre, valamint megerősíti a bőr ellenálló képességét.

Gyulladáscsökkentő hatása miatt éppúgy megéri használni, ráadásul fokozza a sejtek megújulását, cserélődését, sőt, elősegíti az elhalt hámsejtek leválását. Enyhe hámlasztó hatással bír, éppen ezért nem érdemes erős hámlasztókkal kombinálni, mert a C-vitamint magas koncentrációban tartalmazó szérumok, boosterek és arclemosók egyébként is elősegítik a sejtcserélődést.

A C-vitamin ugyan gátolja a szabad gyökök romboló hatását és hatékonyabb működésre ösztönzi a bőr védelmi rendszerét, bizony irritációt is képes okozni nagyobb mennyiségben. Nyáron éppen ezért nem ajánlott nagyobb koncentrációban alkalmazni, mert fényérzékennyé teheti a bőrt. Ez most ugyanígy igaz, hiszen továbbra is erős fényvédelemre van szükség.

Az esti rutinba vezesd be a kizárólag C-vitamint tartalmazó, erősebb hatású szérumokat, fényvédő alatt azonban nem okoznak problémát a kevés C-vitamint tartalmazó krémek. Arra is ügyelj, hogy milyen összetevőkkel kombinálod ezeket a hatóanyagokat.

Kiemelt kép és cikkfotók: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés