Vágysz a természetes, napcsókolt ragyogásra, de elkerülnéd az erős UV-sugarakat és a szolárium bőrkárosító hatásait? Ebben az esetben az otthoni önbarnítást neked találták ki, persze, nem mindegy, milyen összetételű készítményre esik a választásod.
A drogériákban kapható önbarnítók tökéletes megoldást kínálnak az életteli bőr eléréséhez, hiszen anélkül biztosítanak bronzos vagy barnás fényű árnyalatot, hogy bőröd ki lenne téve bármiféle napkárosodásnak vagy a szolárium által kibocsátott UV-A sugarak ártalmas hatásának, amely fokozza a szabad gyökök képződését.
Hogyha gyerekcipőben jársz még ebben a témában, ne aggódj – ez az önbarnító-kisokos kifejezetten a kezdőknek szolgál segítségül! A cikk végére világosan fogod látni te is, hogy az önbarnítás abszolút nem egy nagy ördöngösség. Néhány egyszerű lépéssel könnyen elkerülheted a csíkos, foltos végeredményt, és magabiztosan élvezheted az egyenletes, természetes hatást.
Önbarnító-kisokos kezdőknek: sugárzó és életteli bőr lépésről lépésre
Az előkészítésben rejlik a titok
A tartós és hibátlan barnaság alapja a megfelelő előkészítés. Az önbarnító felvitele előtt alapos bőrradírozásra van szükség, hogy eltávolítsd az elhalt hámsejteket és egyenletes felületet biztosíts az önbarnító számára. Különösen a szárazabb területekre – térd, könyök, boka – érdemes nagyobb figyelmet fordítani, hiszen itt a bőr hajlamosabb több színt magába szívni, ami kellemetlen foltosodáshoz vezethet. A radírozást követően hidratálj egy könnyű, gyorsan felszívódó testápolóval, amely nem tartalmaz olajat, hogy az önbarnító egyenletesen tudjon eloszlani a testeden.
Kép: Getty Images.
A megfelelő önbarnító kiválasztása
Kezdőként érdemes fokozatosan felépíthető, világosabb árnyalatot eredményező terméket választani, hogy elkerüld a túl sötét, mesterséges, netalán narancssárga végeredményt. Az önbarnítók többféle formában elérhetők – krém, hab, gél vagy spray –, és mindegyik más-más textúrával és hatásmechanizmussal rendelkezik. Fontos! Az arcon érdemes kifejezetten erre a területre fejlesztett önbarnítót alkalmazni, amely gyengédebb összetevőket tartalmaz.
Mi a fő komponense az önbarnítónak, amivel eléri hatását?
Hosszú éveken keresztül a legelterjedtebb önbarnító készítmények DHA-val érték el a barnás, napcsókolt hatású színeredményt. Cukornádból vagy cukorrépából nyerték ki ezt az összetevőt, ami lényegében csak a bőr legfelső rétegeiben okoz pigmentációt, ezért van az, hogy amikor a bőrsejtek cserélődni kezdenek, vészesen hamar halványodni, kopni kezd a barnaság, sőt, rosszabb esetben foltokat hagy maga után.
A DHA-val gazdagított testápolók, valamint a barnító hatású termékek első használata után már viszonylag hamar, néhány óra vagy fél nap elteltével láthatóvá válik a teltebb, barnás tónus, ami akár két hétig is kitarthat halványodás nélkül. Azt azonban nem árt tudni, hogy a DHA-tartalmú készítmények alkalmazása után még egy-két napig fényérzékenyebb lehet a bőr. Az erősebb napfény nagyobb kárt tehet benne, ugyanis szabad gyökök szabadulnak fel, amikor a DHA-val megkínált bőr UV-sugárzásnak van kitéve. Tehát nem jó ötlet rögtön a nyaralás előtt felvinni az önbarnítót, hagyj egy kis időt, míg felszívódik a DHA, mielőtt napra mennél.
Kép: Getty Images.
A kombinált önbarnító kencék a DHA mellett egy szintén növényi eredetű cukorszármazékot, úgynevezett erythrulose-t tartalmaznak, ami megnöveli az elért színhatás tartósságát. Az efféle formulákkal azonban nem tudsz szinte azonnali bronzos tónust elérni, ugyanis csak több nap múlva produkálnak látható eredményt.
A modernebb önbarnítókban már nincsenek cukorszármazékok, egész egyszerűen a melanintermelés folyamatát stimulálják, fokozzák különféle peptidekkel. Ennek a módszernek a pozitívuma, hogy így elkerülhető a természetellenes színtónus, mivel a bőr természetes melanintermelése adja meg a nyári alapszínt, amit a készítménnyel elérni kívánsz. Ám félő, hogy a hiperpigmentációt felerősítheti, ha ilyenre hajlamos a bőr és itt-ott foltosabb. Nincs semmilyen bőrhibaelfedő hatása, mint mondjuk, az UV-mentes barnító szalonokban elérhető, festékszóró pisztollyal működő testbarnításnak, amely DHA-s bronzosítót küld rá a bőrödre. Bár a pigmentfoltokat az sem fedi el.
A peptides készítményekkel elért színeredmény a legkevésbé sem olyan intenzív és tartós, mintha napoztál volna. Tény, hogy nem kezd el foltosan kopni, de fokozatosan halványodik a peptides önbarnító, és már eleve enyhébb barnaságot idéz elő. Ezért is ajánlják azoknak, akik még csak ismerkednek az önbarnító készítményekkel, hiszen lassan váltja ki hatását, természetes színeredményt produkál, és könnyű vele építkezni, mert halványbarnás tónust ad a bőrnek.
Az egyenletes eredmény kulcsa
Az egyenletes eredmény érdekében erősen javasolt az önbarnító kesztyű használata, amely segít elkerülni a tenyér elszíneződését és biztosítja a csíkmentes felvitelt. Körkörös mozdulatokkal oszlasd el a terméket, ügyelve arra, hogy minden területet egyenletesen fedj be. A problémásabb, szárazabb részekre – például a fent már említett könyökre és térdre – csak egy vékonyabb réteget vigyél fel, hogy ne bukkanjanak fel hívatlan sötétebb foltok.
A száradás menete és az utóápolás lépései
A felvitel után legalább 10-15 percig hagyd száradni a bőröd, mielőtt ruhát vennél fel, így elkerülheted a foltosodást. Az önbarnító hatása fokozatosan, általában 3-5 óra alatt alakul ki, és a bőr természetes hámlásával idővel halványul. Ha tartós eredményt szeretnél, néhány naponta ismételd meg a folyamatot, de semmiképp ne ess túlzásba.
Kép: Getty Images.
Gyakori hibák, melyeket egy kis odafigyeléssel elkerülhetsz
- Csíkos vagy foltos eredmény: ez gyakran az elmulasztott előkészítés vagy egyenetlen felvitel következménye. Ne feledd: mindig radírozz és hidratálj az önbarnító használata előtt.
- Túl sötét árnyalat: inkább fokozatosan, több alkalmazással érdemes felépíteni a barnaságot, mintsem egyből egy erős színnel sokkolni a bőrt.
- Elszíneződött tenyér: a kesztyű a legjobb barátod az önbarnítás során, sose feledkezz meg róla! Plusztipp: felvitel után mindig azonnal moss kezet.
- A kellemetlenségek elkerülésére: hogyha még soha nem próbáltad az önbarnítást, érdemes lehet kivárni a megfelelő pillanatot. Persze vannak bizonyos alkalmak, amelyeken szeretnénk a legtökéletesebb formánkat hozni, de biztonságosabb, hogyha nem közvetlenül a nagy napunk előtt kísérletezünk legelőször az ismeretlen termékkel.
Az önbarnítók fantasztikus alternatívát kínálnak a kockázatos napozás és az elképesztően káros szoláriumozás helyett, és hogyha a megfelelő technikát alkalmazod, biztonságosan és hatékonyan elérheted a természetes, egyenletes ragyogást.
Kiemelt kép és a cikk képei: Getty Images.