Sok más életmódbeli faktor mellett a mozgáshiány szintén ott lapul a bőröregedés felgyorsításában szerepet játszó tényezők között, bár sokan nem is gondolnak rá, hogy jelentős módon befolyásolhatja a ráncok megjelenését.
Míg a legtöbben mindenféle szuper hatóanyagokkal, kezelésekkel és kencékkel próbálják megőrizni fiatalos megjelenésüket, a bőr állapotát nem csupán a kialakított arcápolási rutin befolyásolja. Az elfogyasztott ételek, az alvás, a stressz, sőt, még a testmozgás is beleszól abba, hogy mikor és milyen ütemben jelennek meg az első mélyebb ráncok az arcon.
Amikor a bőröregedés szóba kerül, a legtöbben kapásból a genetikát rántják elő a kalapból, mint kiváltó tényező. Tény, hogy az öröklött gének nagyban befolyásolják azt, hogy a bőrünk miképp reagál a rohanó évekre, ám az életmód éppen olyan jelentősen formálja a megjelenésünket. Bár sokan azt gondolják, hogy a testmozgás főként az alakra van hatással, a hiánya, vagy a szegényes aktivitás azonban nem csupán elhízáshoz vagy izomtömeg-veszteséghez vezethet, hanem bizony-bizony a ráncok megjelenésében éppúgy szerepet játszik.
Kép: Getty Images.
A mozgáshiány is hat a bőröregedés folyamatára
Az idő múlásával fokozatosan csökken a szervezet kollagén-, valamint elasztintermelése, ebből adódóan a rugalmasságvesztés szinte elkerülhetetlen. Megállítani nem, ám lassítani mindenképpen lehet a folyamatot. Igaz, hogy a genetikával nem lehet harcolni, legalábbis manapság még nem találták fel a hiper-szuper megoldást, ami megálljt kiáltana a ráncok kialakulásának. Ám az egészséges, tudatos életmód nagyban hozzájárul a fiatalos külső megőrzéséhez.
De mégis mi köze a mozgáshiánynak a bőröregedéshez? A testmozgást nem azért végezzük, hogy formás, tónusos és karcsú legyen az alakunk? Bizony-bizony a bőr állapota is profitál a rendszeres mozgásból, ám ennek háttere igencsak összetett. Az első és legfontosabb tény, hogy a testmozgás hatására felgyorsul a vérkeringés. Ez a bőr szempontjából azért pozitív, mert ennek köszönhetően a különböző tápanyagok, valamint az oxigén sokkal gyorsabban jut el a sejtekhez. A fokozott keringés élettel telibb, egészségesebb bőrképet eredményez, valamint szegről-végről a bőröregedés lassításához is hozzájárul, ugyanis serkenti a hámréteg öngyógyító és regeneráló folyamatait.
A rendszeres testmozgás a stressz-szint csökkentéséhez ugyancsak hozzájárul, ezáltal fontos szerepe van a bőröregedés kezdetének eltolásában. Mozgáshiány esetén nem csupán a tápanyagáramlás lassul, a magas stressz következtében csökken a bőr védekezőképessége, sőt, a regeneráció is lelassul. Ez a folyamat táptalajként szolgál a ráncok megjelenésének és a rugalmasság elvesztésének.
Kép: Getty Images.
A túlhajszoltság, a tartós stresszhelyzet felborítja a hormonális egyensúlyt, a magas kortizolszint hatására pedig a kollagén hamarabb lebomlik, ezáltal a bőr veszít feszességéből, romlik a rugalmassága, a bőröregedési folyamatok pedig láthatóan felgyorsulnak. A testmozgás bármely formája, akár a tempós séta, az úszás vagy a kerékpározás is segítséget jelenthet a belső feszültség feloldásában. A fizikai aktivitás ugyanis csökkenti a szervezetben az úgynevezett stresszhormonok szintjét.
Összességében tehát a mozgáshiány abszolút negatívan befolyásolja a tápanyag-, valamint oxigénáramlást. Akadályozza a stressz mértékének csökkentését, ezáltal pedig akadályozza a pihentető alvást és a regenerációt, amire a bőrnek éppúgy szüksége lenne. Negatív hatása van a kollagén-, valamint az elasztinszintézisre, így jelentősen felgyorsítja a bőröregedést.
Persze önmagában nem a rendszeres testmozgás fogja megállítani a ráncok megjelenését, ám egy tudatos életmódnak éppúgy a része, mint a különféle ápoló hatóanyagok alkalmazása, az arckezelések bevetése vagy az egészséges táplálkozás. Egy biztos, a különböző edzések rendszeres végzése és az aktív életmód nagyban elősegíti a fiatalos külső megőrzését, s bónuszként még a bőrt is szebbé, rugalmasabbá varázsolják.
Képek: Getty Images.