Talán nem mondunk újdonságot azzal kapcsolatban, hogy az emésztőszerveknek, és különösen a májnak milyen meghatározó szerepe van abban, milyen egy adott ember bőrképe. Nemcsak az arcon, de a test más pontjain is. Ha a szervezet méreganyagokkal teli, és ezeket nem sikerül kipucolni, az a bőrön is előbb-utóbb meglátszik.

Mit csinál a máj?

Tulajdonképpen olyan, mint egy takarító, aki folyamatosan a tisztaságon dolgozik. Nem is gondolná az ember, de a finomított élelmiszerek, sőt még a zöldségek, gyümölcsök is sok káros anyagot, vegyszert tartalmaznak, amik eltávolítása –vagy inkább elkerülése- nagyon fontos az egészség megőrzése szempontjából. Továbbá az alkohol és a koffein feldolgozása is a máj feladata, amik túlfogyasztásával gyakran már nem tud megbirkózni. A hormonok lebontásáért ugyancsak a máj felel, így ha működésében zavar lép, pattanások és egyéb bőrproblémák jelentkezhetnek.

Hogyan marad egészséges a máj?

A legfontosabb a bélrendszer támogatása, ugyanis, ha onnan nem sikerül távoznia a méreganyagoknak, visszaszívódnak a májba. Ez megterheli a szerveket, arról nem beszélve, hogy a káros anyagok így még tovább maradnak a szervezetben.

Fogyassz minél több rostot és probiotikus ételt, mint amilyen a zab, a lenmag, a joghurt, a kefir, a bogyós gyümölcsök, a citrusfélék vagy a szilva, barack, sárgadinnye és ananász. Emellett az is jótékony hatású, ha reggel éhgyomorra megiszol egy pohár langyos vizet friss citromlével és egy kevés mézzel.

 

A zöld leveles zöldségek közvetlenül szintén nagyon jót tesznek a májműködésnek, így érdemes minél több brokkolit, kelkáposztát, spenótot és rukkolát fogyasztani. Ezek gyulladáscsökkentőek, tele vannak antioxidánsokkal, béta-karotinnal és a bőr számára nélkülözhetetlen A- C- és K-vitaminnal.

Bár nem zöldség, a zöld szuperélelmiszerek sorában talán a legerősebb a chlorella alga, ami szinte mágnesként vonzza magához a felgyülemlett káros anyagokat. A benne található nukleinsavaknak köszönhetően segíti a sejtek regenerálódását, így öregedésgátló, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatású, de a vért is kiválóan tisztítja. Por és tabletta formájában lehet hozzájutni.

Tisztítókúra

Általában érzi, látja az ember, mikor van szüksége egy kis felfrissülésre, így ilyenkor érdemes beiktatni egy tisztítókúrát. Persze csak mértékkel! Nagyon jó hatása van a heti egy nap bármilyen gyümölcs- vagy léböjtkúrának –nagyon hatásos a máriatövis tea-, amivel biztosítja az ember, hogy a máj megpihenjen. A májműködésre az is negatívan hat, hogy szinte folyamatosan eszik az ember. Ha este túl későn vacsorázol vagy éjjel 1.00 és 3.00 óra között nassolni támad kedved, azzal túlmunkára kényszeríted a májad, és nem tud pihenni. Fontos az is, hogy az említett időben mindenképpen már az igazak álmát aludd, ezzel is hozzájárulva a regenerálódásához.

Ha nem vagy koplalós típus, próbáld ki a sós lábvizes fürdőt, ennek módjáról itt írtunk vagy elmehetsz szaunázni is, ha bírod a hőt. Olcsó, de hatásos módszer az is, ha nyers hagymát vagy krumplit szelsz karikákra, majd azokat egy régi zokniba csúsztatva helyezed a talpadra. A hagyma és a krumpli is nagyon jól méregtelenít, gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokkal bír.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés