Az egészséges életmódot folytatók körében egyre népszerűbb a macagyökér, melynek hatóanyagai segítik a bőr és a haj megújulását, emellett pedig részben a termékenységet és a libidót is fokozzák.

hirdetés

Nyilván nem létezik olyan csodaszer, amely az öregedés minden problémájára megoldást jelenthet, de a macagyökér jótékony egészségügyi hatásaira már a kozmetikai termékeket, és az étrend-kiegészítőket gyártó cégek is felfigyeltek.

Régészeti kutatások során kiderült, hogy az inkák előszeretettel fogyasztották, sőt, feltehetőleg gyógyászati célokra is alkalmazták a maca gyökerét, ezért bőszen termesztették ezt a tápanyagokban gazdag növényt.

A maca eredete Peruhoz köthető, és tulajdonképpen nem tűnik annyira egyedinek, hiszen rokona a brokkolinak, a káposztának és a karfiolnak. Kizárólag a gyökere ehető, amit kiszárítanak, majd megőrölnek, ezért többnyire csak por formájában kapható a macagyökér.

A macagyökér fokozza a kollagéntermelést

Számos kutatás alátámasztja, hogy a macagyökér bőrfiatalító hatással rendelkezik, ugyanis fokozza a kollagénszintézist, illetve segíti a sejtosztódás folyamatát. Mivel belsőleg fogyasztva a haj kollagénszerkezetét is erősíti, csökkenti a hajhullást, és fokozza a szálak növekedését.

 

A macapor ugyanakkor rengeteg értékes tápanyaggal látja el a szervezetet, hiszen A-, B1-, B2-, B3-, C- és D-vitamint tartalmaz, valamint bőven akad benne magnézium, kálium, cink, vas, kalcium, réz, sőt, antioxidáns anyagokban sem szűkölködik. Továbbá az egészség szempontjából fontos aminosavakkal, zsírsavakkal és flavonoidokkal rendelkezik.

A maca gyökere már azzal is jó hatást gyakorol a megjelenésre és a szervezet ellenálló képességére, hogy javítja az immunrendszer működését, emiatt adaptogén, vagyis kiegyensúlyozó hatású növénynek tartják. A nagy hatóanyagú, adaptogén gyógynövények arra is képesek, hogy megnöveljék a szervezet stresszel szembeni ellenállását, ezáltal részben lassítják a bőröregedési folyamatokat.

Antioxidánsaik miatt a pattanásos bőr kezelésére is ajánlják a macagyökér-kivonatot tartalmazó készítményeket, illetve a kúraszerűen alkalmazható táplálék-kiegészítőket.

Egyéb jótékony hatásai

Az adaptogén anyagok segítik a szervezet alkalmazkodását a negatív környezeti hatásokkal szemben, ezáltal általánosan javítják a közérzetet, növelik a teljesítőképességet, valamint csökkentik a krónikus fáradtságot.

A macagyökér-por nem számít hormontartalmú készítménynek, viszont egyensúlyba hozza a hormonháztartást. Nyilván, a betegségből adódó hormonproblémák kezelésére nem alkalmas, de hatékonyan csökkenti a premenstruációs tüneteket, illetve enyhíti a menopauza során jelentkező hőhullámokat, alvászavarokat és hangulatingadozásokat.

Mivel javítja a vérkeringést, és a szervek oxigénellátását, a termékenységet és a nemi vágyat is fokozhatja a macagyökér, de ez a hatása azzal is összefügghet, hogy javítja a szervezet általános energiaszintjét.

 

Rostokat is tartalmaz a macapor, de az emésztés segítésén túl, csak közvetve járul hozzá a fogyáshoz. Vagyis arról van szó, hogy edzés után elősegíti az izmok regenerálódását, fejlődését, ezáltal eredményesebbé teheti a rendszeres testmozgást.

Hogyan fogyasztható, használható?

A macagyökér porított változata önmagában nem túl finom, diószerű, földes íze van. Ezért érdemes adalékanyagként használni – zabkásába, smoothie-ba, gyümölcsturmixba, zöldség- és gyümölcslébe, salátába keverni. Legalább 6-8 hétig érdemes szedni – kapszula formában is kapható -, hogy az eredménye érezhető legyen.

Policisztás ovárium szindróma, pajzsmirigybetegség, valamint petefészek- vagy emlődaganat esetén a macagyökér-por kúraszerű alkalmazását csak orvos engedélyezheti!

Külsőleg alkalmazható macagyökér-kivonatot is lehet kapni, amely egy koncentrált kozmetikai hatóanyag, aktív macaene és macamide alkotóelemekkel. Ez a szer önmagában sem a hajon sem a bőrön nem használható, hanem kozmetikai készítményekhez kell adagolni. Az adagolásra vonatkozó utasításokat minden esetben érdemes betartani! Belekerülhet krém- és hajbalzsamalapba, de szérumok, samponok, lemosók és tonikok összetevője is lehet.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés