A lutein elsősorban szemvédő erejéről ismert, pedig a bőrre gyakorolt pozitív hatása sem mellékes, különösképp, hogy az egyik leggyakoribb bőröregítő tényező ellen dolgozik, avagy a napkárosodás folyamatát gátolja.

hirdetés

A luteintartalmú táplálékok fogyasztása nem csupán a szemek védelme és a látásminőség megőrzése miatt hasznos, hiszen ez a vitaminként emlegetett vegyület a sejtek megóvásában is nagy szerepet játszik. A lutein bőrre gyakorolt hatása kevésbé ismert, pedig gátolja a fotoöregedés, vagyis a napkárosodás folyamatait, melyek a korai ráncok, valamint a pigmentfoltok kialakulásáért felelősek.

Mi az a lutein, és hogy hat a bőrre?

A lutein a karotinoidok családjába tartozó sárga vegyület, melynek előállítására nem képes az emberi szervezet, de a táplálkozás útján sokféle módon hasznosul. Elsősorban a szemekben fordul elő nagy mennyiségben, része a retinán található sárgafoltnak, amely az éleslátásért felel. Az UV-sugarak és a fény által okozott károsodás ellen nyújt védelmet, ezáltal lassítja a szemek öregedését, valamint az idősödés során tapasztalható látásromlás kialakulását.

Kép: Getty Images.

 

Bár a szemekben nagy koncentrációban fordul elő, nem csak ezen a területen segíti a szervezet működését, ugyanis antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságainak köszönhetően jelentős védelmet nyújt a sejtek számára. A bőr számára ugyancsak fontos vegyület, hiszen megóvja az egyik leggyakoribb környezeti ártalomtól, a napfény okozta károsodástól.

A fotoöregedésként, napkárosodásként is emlegetett folyamat igencsak pusztító hatással bír a bőrszövetekben, az UV-A, az UV-B és a kék fény hatása bizony nyomot hagy a bőrön. A napkárosodás jele lehet a leégés is, de nem feltétlenül csak ebből áll, ez sokkal inkább egy belső folyamat. A bőrt ért UV-sugárzás következtében megszaporodnak a kollagént és az elasztint lebontó enzimek, és gyakran DNS-károsodás keletkezik a sejtekben.

A fotoöregedés látható, érzékelhető tünetei hasonlóak ugyan, mint a természetes bőröregedésből adódó elváltozások, de a két jelenség nem ugyanaz. Az előbbi sokkal gyorsabb ütemben zajlik, hatására intenzívebben bomlik le a kollagén, illetve a bőr igen hamar elveszíti vízmegtartó és ellenálló képességét, rugalmatlan, ráncos, durva tapintású és pigmentfoltos lesz.

Kép: Getty Images.

 

A ráncok kialakulása felgyorsul, és az öregségi foltok szintén idő előtt jelentkeznek. A lutein gátolja ezt a romboló folyamatot, a bőrre gyakorolt pozitív hatásának legfontosabb része, hogy bizonyos szinten védelmet nyújt a fényártalommal szemben. Ez nem azt jelenti, hogy luteintartalmú ételek fogyasztása esetén a fényvédő kencék használata elhanyagolható, ám míg azok külsőleg óvják a hámréteget, a lutein belül biztosít védőpajzsot a sejtek számára. Gyulladáscsökkentő és antioxidáns vegyületként lassítja a ráncok kialakulását, és blokkolja az UV-sugárzás által beindított oxidatív stressz káros dominóhatását.

Luteinben gazdag táplálékok

A sötétzöld levelű növények nagyobb mennyiségben tartalmaznak luteint, de az élénksárga színű gyümölcsökben és a tojássárgájában is előfordul. A sárgadinnye, a sárga- és őszibarack, a kukorica, spenót, saláta és brokkoli, valamint a kelkáposzta, a zöldbab, illetve a borsó kiváló forrása a védőhatású luteinnek.

Kép: Getty Images.

 

Étrend-kiegészítő kapszulák, tabletták, vitaminkombinációk formájában úgyszintén bevihető, ám a hasznosulás érdekében ügyelni kell arra, hogy tartalmazzanak némi zsírt az efféle készítmények. Az ajánlott napi adag 2-20 mg, amit nem érdemes túllépni, mert a lutein túladagolása a karotinémia tüneteivel járhat.

Kiemelt kép és cikkfotók: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés