A kollagéntermelés lassulása mögött számos különböző tényező állhat. A legtöbbjük kiküszöbölhető, s ezzel a ráncok idő előtti megjelenése is elkerülhető.

hirdetés

Harminc felett szinte minden nőt elkezd foglalkoztatni a tény, hogy a bőröregedés fokozataival együtt bizony előbb-utóbb a ráncok is megjelennek. A kérdés csupán az, hogy mikor következik be ez a folyamat? A barázdák elleni kencéket sokan csak negyven év felett ajánlják, s a gyártók is főként 40+, 50+ és 60+ jelzéssel látják el az efféle krémeket tartalmazó tégelyeket. A helyzet azonban az, hogy az arcot borító finomabb és mélyebb redők nem nézik a születési dátumot, sőt, sokszor idő előtt megjelennek.

Ennek természetesen oka van, a legtöbb esetben a bőr megereszkedése és a ráncok felbukkanása abszolút kitolható. A genetikával nem lehet trükközni, ez egyértelmű, s bizony az öregedést nem lehet meggátolni, ám a barázdák kialakulásának hátterében van egy olyan mechanizmus, ami valamelyest befolyásolhatónak bizonyul. Ez nem más, mint a kollagéntermelés.

A ráncok elleni krémek önmagukban kevesek, egy jól felépített bőrápolási rutinhoz abszolút érdemes tisztában lenni a miértekkel. A ráncok megjelenésének lassításához tehát nem árt tudni a kiváltó okokat, melyek leginkább a kollagéntermelés csökkenésében rejlenek. A kollagénszintézis fokozatosan csökken az életkor előrehaladásával, pedig a kollagén nevű fehérje jelentősen hozzájárul a kötőszövetek rugalmasságához és egészséges működéséhez. Ám a természetes kollagéntermelést nem csupán az életkor befolyásolja.

A lassulása egyértelműen a bőr megereszkedésével, rugalmatlanná válásával, a ráncok megjelenésével, valamint elmélyülésével jár. Bár ez lehet egy természetes folyamat, ami a kor előrehaladtával mindenkit érint, vannak olyan tényezők, amelyek idő előtt lelassítják a szervezet kollagén-előállítását, ebből adódóan pedig a bőr látványosan veszít feszes tartásából. Az erős UV-sugárzás, a szervezetben fellépő C-vitamin-hiány, a rendszeres dohányzás és alkoholfogyasztás, sőt, még a tartós kialvatlanság is hozzájárulhat a kollagénrostok idő előtti lebomlásához, illetve egyre lassabb termelődéséhez.

Noha a menő, ütős marketingkampányokban gyakran hallható, hogy egy-egy étrend-kiegészítő vagy kozmetikai termék kollagénnel dúsított, s ezáltal lassítja a bőröregedést, a helyzet korántsem ilyen egyszerű. A fehérje kívülről nem pótolható, csupán a természetes kollagénszintézist lehet stimulálni direkt erre a célra szolgáló, peptides termékekkel. Így aztán érdemesebb azokat a tényezőket kiiktatni, amelyek a kollagéntermelés lassulását okozhatják.

Kép: Getty Images.

 

6 dolog, amitől idő előtt lassul a kollagéntermelés

Egészségtelen táplálkozás

Sokakban felmerülhet, hogy mégis mi köze a táplálkozásnak a ráncok kialakulásához, hiszen a többség az étkezéseket főként a testalkattal köti össze. Márpedig az „az vagy, amit megeszel” elv mindenhol érvényesül, így a bőrápolásban éppúgy fontos szerepet tölt be. A kollagéntermelés szempontjából a bevitt finomított cukrok, valamint a fehérjefogyasztás az, ami jelentősnek bizonyul.

A fehérjefogyasztásra főként azok figyelnek, akik valamilyen testépítő edzést folytatnak. Márpedig a bevitt táplálék fehérjetartalma a bőr rugalmasságához is hozzájárul. Ha elégtelen a fehérjebevitel, lassul a kollagéntermelés, ezzel együtt pedig a ráncok idő előtt jelennek meg az arcon.

A finomított cukrok kifejezetten negatívan hatnak a kollagéntermelés folyamatára. A cukor feldolgozása (különösen akkor, ha túlzott mértékű a bevitel) káros folyamatokat indít el, amelyek gyakorlatilag károsítják a kollagént.

UV-sugárzás, elégtelen fényvédőhasználat

Az UV-sugárzás alattomosan, szinte észrevétlenül lassítja a kollagéntermelés folyamatát. Nemcsak akkor károsítják a kollagénrostokat, amikor a nyári napsütésben közvetlen sugárzásnak van kitéve a bőr, gyakorlatilag egész évben érdemes foglalkozni a témával, hiszen az UV-sugarak hatására felszabadulnak a sejtpusztító szabad gyökök, amelyek a kollagénrostokat sem kímélik. Az elégtelen fényvédőhasználat tehát a ráncok idő előtti megjelenéséhez vezethet, még ha csak közvetetten is.

Környezeti hatások, szmog

Noha a környezetszennyezésre, valamint a szmog mértékére egyetlen ember önmagában nem tud hatással lenni, a listán mindenképpen meg kell említenünk ezt a tényezőt is. A különböző káros környezeti hatások, valamint a nagymértékű szmog és szennyező anyagok felelnek azért az oxidatív stresszért, amely jelentősen károsítja a kollagénrostokat, ezáltal lassítva a kollagéntermelés folyamatát. Noha elenyésző részletnek tűnik a mindennapok során, ez a fajta probléma éppúgy hozzájárulhat a ráncok, valamint a rugalmasságvesztés idő előtti megjelenéséhez.

Kép: Getty Images.

 

Alváshiány, stressz

Bármilyen furcsán hangzik, a kollagéntermelés lassulása mögött számos esetben az alváshiány, valamint a stressz húzódik meg, mint kiváltó tényező. Természetesen itt nem egyetlen rossz éjszakára, vagy egy stresszesebb napra kell gondolni, a tartós és krónikus problémák azok, amelyek negatívan hatnak a kollagéntermelés folyamatára.

Az alvás a szervezet számára olyan, mint egy laptop számára az újraindítás. Főként ilyenkor történik mindenféle regenerációs folyamat, s ha ebbe a képletbe hiba csúszik, tehát az ember nem alszik eleget, az a megújulási fázist akasztja meg. Ilyenkor a kollagéntermelés is lelassul, ami bizony hosszú távon a bőröregedés felgyorsulásához vezet. A kialvatlanság ráadásul szinte kéz a kézben jár a fokozott stresszel, szinte egy oda-vissza működő kapcsolatról van szó.

Ha nem alszunk eleget, a szervezet több kortizolt termel, ami szintén negatívan befolyásolja a kollagéntermelést. Ha stresszesek vagyunk, nem megy az alvás, vagy legalábbis nem lesz pihentető, így bármelyik oldalról közelítjük meg a problémát, ugyanoda jutunk. Mind az alváshiány, mind pedig stressz gyakori tényezők a kollagéntermelés lassulása mögött.

Dohányzás

A dohányzás káros, ezzel mindenki tisztában van, ám fontos tudni, hogy nem csupán a rákos, valamint szív- és érrendszeri megbetegedésekben játszik szerepet. A rendszeres dohányzás érzékenyebbé és sérülékenyebbé teszi a bőrt a különböző káros hatásokra, ezáltal a szabad gyökök szabadon garázdálkodhatnak, egyúttal pedig a kollagéntermelés folyamatába is beleszólnak.

Arról nem is beszélve, hogy az elégséges, kiegyensúlyozott kollagéntermeléshez C-vitaminra van szükség, amit a cigarettában található nikotin csökkenti a szervezet C-vitamin-tartalmát, ezáltal más úton szintén befolyásolja a kollagéntermelés lezajlását.

Életmód

A mozgásszegény életmód nem csupán az elhízással kapcsolatban okozhat problémákat, a kollagéntermelésre éppúgy negatív hatást gyakorol. Egyrészt a rendszeres mozgás felpezsdíti a vérkeringést, ezáltal a különböző tápanyagok és az oxigén könnyebben jut el a sejtekhez, ez pedig nélkülözhetetlen a kollagéntermelés szempontjából. Megfelelő mozgás hiányában a folyamat elakad, ami a ráncok idő előtti megjelenését idézi elő.

Másrészt a rendszeres mozgás csökkenti a szervezet stressz-szintjét és annak kortizoltermelését, amelynek hatásait már korábban kifejtettük. Éppen ezért az elégtelen mozgás rengeteg negatív hatást hoz magával, ami a kollagéntermelés lassulásához vezet, ezáltal felgyorsítva a bőröregedés folyamatát.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés