A hiperpigmentáció hátterében olykor nem az UV-sugárzás által bekövetkezett napkárosodás húzódik meg, más is okozhatja a foltok megjelenését. Érdemes előbb a kiváltó tényezőkre rábukkanni, hogy a megfelelő megoldást alkalmazhasd.

hirdetés

A hiperpigmentáció problémája leginkább a nyári, illetve őszi időszakban kerül felszínre, hiszen a pigmentfoltok legfőbb előidézője egyértelműen az erős UV-sugárzás. Sokan kapásból a napkárosodásnak tulajdonítják a sötét foltok megjelenését, holott a háttérben számos ok húzódhat meg a túlzásba vitt napozáson kívül is.

De mik is azok a pigmentfoltok, és mi az a hiperpigmentáció? A bőrön barna foltokként észleljük őket, ami a melanin túltermelődéséből adódik. A sötét pöttyök színe és kiterjedése teljesen eltérő lehet, ahogy maguk a kiváltó okok is rendkívül szerteágazóak. Alapvetően teljesen ártalmatlanok, ám esztétikailag nagyon zavaróvá tudnak válni. Sokszor már egy finom alapozóréteg sem elegendő az elfedésükhöz, emiatt a legtöbben azonnal megszabadulnának tőlük.

 

A hiperpigmentáció okai és kezelése

Ha levágjuk a gyom tetejét, a gyökere még ott marad, s rövid időn belül újra terebélyesedni kezd. Ugyanez igaz a hiperpigmentációra is. A tüneti kezelés nem sok sikert ígér, ugyanis a bőrápolásban a legfontosabb alapszabály, hogy mindig a kiváltó okokat, a probléma gyökerét kell kezelni ahhoz, hogy a megoldás valóban hosszú távú és sikeres legyen.

UV-sugárzás

Első blikkre szinte mindenkinek az UV-sugárzás ugrik be. Noha nem mindig a napfény a ludas, való igaz, hogy a pigmentfoltok kialakulása mögött számos esetben a napkárosodás húzódik meg. Az UV-sugarak, elsődlegesen az UVB-sugarak jelentősen serkentik a melanintermelést, ennek a következménye, hogy a napozás következtében a bőr lebarnul. Persze, eleinte egységes, ragyogó barna szín köszön vissza a bőrfelületen, ám a nyár végén, ősszel már csak a napkárosodás következtében kialakuló foltok maradnak, amelyek a megfelelő védelem hiányában évről évre egyre erősebbé válnak. A napkárosodás miatt a bőrben megszaporodnak a szabad gyökök, melyek lassítják az öngyógyító folyamatokat. Ennek hatására a melanintermelés is akadozhat, így fordul elő, hogy egyes területeken több festékanyag jut a bőr felső rétegeibe.

Gyulladás, pattanások

A gyulladások, a pattanások és a különböző sérülések után gyakran maradnak meg sötétebb foltok a bőrfelületen, ilyenkor a gyógyulási, regenerálódási folyamatban zavar keletkezik, vagy túl lassan cserélődnek a bőrsejtek és nehezen múlik el a seb, vagy a gyulladás következtében alakul ki hiperpigmentáció. A lassú bőrregenerálódás következtében gyakoribb a foltok, bőrhibák keletkezése.

Hormonális problémák és változások

A hiperpigmentáció mögött sokszor belső okok húzódnak meg, amelyek első körben semmiféle külső jelet nem adnak magukról úgy, mint például a napkárosodást megelőző erőteljes barnulás és napégés vagy a gyulladt pattanások. A hormonális változások és problémák ugyanúgy előidézhetik a pigmentfoltok megjelenését és sötétedését, legyen szó a női nemi hormonok változásairól, ingadozásairól, a pajzsmirigy vagy a petefészek betegségeiről.

Öregedés

Az idő múlásával sokan tapasztalják, hogy a bőrüket egyre több barna folt tarkítja. Míg a többség ezt is a napkárosodásnak tudja be, fontos tisztában lenni azzal, hogy az öregségi foltok, májfoltok az idő előrehaladtával gyakran jelentkeznek a bőrfelületen. Mindez a már korábban említett lassú sejtcserélődésnek, bőrregenerálódásnak tudható be.

 

Kezelés, a foltok halványítása, megelőzése

Egyértelműen a megelőzéssel lehet a legtöbbet tenni a hiperpigmentáció ellen. A fényvédelem az első lépés, ami nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a pigmentfoltok elkerülhetők legyenek. Fontos, hogy nem csupán a nyári időszakban kell nagy hangsúlyt fektetni a napsugárzás elleni védelemre, az UV-sugárzás az év minden napján káros hatással van a bőrre, mindig serkenti a melanintermelést, és persze zavart is okozhat benne.

A gyulladás és az akné következtében kialakuló pigmentfoltok ellen gyulladáscsökkentő összetevőket érdemes bevetni. A különböző antioxidánsok, a niacinamide, a C-vitamin, az azelainsav vagy a retinol például remek választás a foltok halványításának céljából.

A háttértényezők feltérképezése sokat segíthet a pigmentfoltok megelőzésében és leküzdésében, hormonális problémák esetén például a bőrápolásban bevetett termékek nem sokat érnek önmagukban, mindenképpen orvosi segítséget igényel a folyamat.

A megoldások között említendő még az otthoni kémiai hámlasztás, valamint a különböző kozmetikai eljárások, amelyek segítségével hatékonyan halványíthatók a pigmentfoltok, ezáltal a bőrkép sokkal egységesebb, esztétikusabb hatást kelt.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés