Az ázsiai nők haj- és bőrápolási rituáléjában gyakran szerepel a rizs, amiből nemcsak hajöblítő, tonik és krém, hanem arcszérum is készíthető. Halványítja a pigmentfoltokat, egységesíti a bőrtónust, csökkenti a gyulladást és finomítja a ráncokat a házi rizsszérum, ami egyszerűen elkészíthető.
A rizs sokoldalú szépítőszer, igazi tápanyagbomba a haj és a bőr számára. Az ázsiai nők számos formában alkalmazzák, gyakran készítenek belőle rizsvizet vagy bőrvilágosító krémet. Mindkét változat remekül halványítja a napkárosodás vagy pattanások után megmaradt foltokat, de ennél sokkal több előnnyel rendelkezik a rizs, mint bőrápoló alapanyag.
Az aminosavakban és ásványi anyagokban gazdag rizsszemek olyan éltető anyagokat tartogatnak a bőr számára, amelyek elősegítik a sejtek regenerálódását. A vitamin- és ásványianyag-tartalom valamivel magasabb a barna rizsben, de tulajdonképpen minden rizsfajtában előfordul fehérje, magnézium, cink, kalcium, vas, illetve E- és B-vitamin. Szintén megtalálhatók bennük az omega-3 zsírsavak, melyek mérséklik a ráncok kialakulását, segítik a gyulladások gyógyulását, illetve megerősítik a bőr védelmi rendszerét, beleértve a vízmegtartó képességet.
A bőrhibák, ráncok hátterében gyakran az oxidációs folyamatok során keletkező szabad gyökök sejtromboló hatása áll, amit a rizsben található E-vitamin képes ellensúlyozni.
Házi rizsszérum könnyen beszerezhető alapanyagokból
A rizs önmagában is hatékonyan javítja a bőrképet, bőrápolóként alkalmazva segíti a pattanások gyógyulását, csökkenti a gyulladást, halványítja a lassú regenerálódásból fakadó sötétebb foltokat, elszíneződéseket, szabályozza a faggyútermelést, puhítja a száraz bőrt, valamint összébb húzza a pórusokat. Összességében tiszta, üde, fiatalos bőrképet eredményez, ha rendszeresen bekerül az arcápolási rutinba.
A házi rizsszérum receptje azonban más összetevőket is tartalmaz, például glicerint, Aloe verát, rózsavizet és E-vitamin-olajat. A glicerin gyakori komponense a bőrápoló kozmetikumoknak, vízmegkötő tulajdonságával segít megőrizni a hámréteg nedvességtartalmát, emellett nyugtatja a bőrt, csillapítja az irritációt. Nem tömíti el a pórusokat, így pattanásos bőrön is nyugodtan alkalmazható. Az Aloe vera fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatással bír, és csakúgy, mint a rózsavíz, frissíti és nyugtatja a bőrt.
Így készítsd el a szérumot!
Hozzávalók:
- 2 evőkanál rizs
- kevés víz a rizsszemek átmosásához
- kevés víz a rizs beáztatásához, főzéséhez
- 1 evőkanál tiszta Aloe vera gél
- ½ evőkanál glicerin
- 1 evőkanál rózsavíz
- 1 kapszula E-vitamin
Glicerint gyógyszertárban és natúrkozmetikai webshopokban is lehet vásárolni, önmagában azonban tilos használni, kizárólag vizet is tartalmazó készítményekhez adagolható. A rózsavíz drogériákban, kozmetikai webáruházakban kapható, az E-vitamint pedig gyógyszertárból vagy drogériából egyaránt beszerezheted.
Készíts elő egy kis tálkát, tedd bele a rizst, majd öntsd fel annyi vízzel, hogy ellepje. Kutyulgasd át, hogy jól megtisztuljanak a rizsszemek. Azután szűrd le róla a levet, majd újra és újra ismételd meg a tisztítási folyamatot. Végül újra öntsd fel vízzel a rizskupacot, és hagyd ázni 2-3 órán keresztül.
A rizsvíz színének olyannak kell lennie, mintha vízzel hígított tej lenne, vagyis akkor jó, ha kicsit fehéres beütésű. Amennyiben ezt nem éred el áztatással, egy picit főzd fel a rizst az áztatóvízzel együtt. Nem kell sokáig főnie, nehogy elvesszenek az értékes tápanyagok. Azután szűrd le a fehéres levet, és tedd félre hűlni.
Keverd össze egy tiszta tálkában az összetevőket, végül a rizsvízből egy evőkanálnyit löttyints hozzá az elegyhez. Jól dolgozd össze az alapanyagokat, majd egy kifőzött, steril üvegcsébe öntsd bele az elkészült szérumot. Lehetőleg pipettás kiszerelést használj, hogy könnyen adagolható legyen.
Mivel a házi rizsszérum nincs tartósítva, nagyon ügyelj a tárolására. Pár napnál tovább tovább ne használd, és lehetőleg tedd hűtőbe. Ha úgy látod, hogy megváltozik az állaga, vagy szagos lesz, borítsd ki és készíts frisset. A tartósítás nélküli, házilag készült kozmetikumok hátránya, hogy viszonylag hamar megromlanak, szennyeződnek.
Képek: Getty Images.