A szépségápolás kapcsán nem sokat hallani a római köményről, pedig ez a kellemes illatú, füstös aromájú fűszer számos előnnyel rendelkezik a bőr számára is.

Az eredetileg borsoskömény vagy kumin néven elterjedt konyhafűszer Afrikából és Ázsiából származik, ám római elnevezését onnan kapta, hogy az ókori Rómában is használták gyógyászati és ételízesítési célból. Ma már Európában is több helyen termesztik, illóolaját pedig aromaterápiák során alkalmazzák.

Mire jó a római kömény?

A római kömény görcsoldó, emésztésjavító és szélhajtó hatásáról ismert leginkább, de gyulladáscsökkentő és gombaölő tulajdonságai miatt is sokan alkalmazzák a kis magocskákból nyert illóolajokat és teafőzeteket. Az aromaterápiában étvágyfokozó, emésztést serkentő, fogyást segítő, köhögést enyhítő, illetve szorongást oldó szerként tartják számon a római kömény illóolaját, ám vigyázni kell vele, mert nagyobb mennyiségben stimulálja az idegeket, sőt, akár mérgező is lehet.

Arról csak kevés szó esik, hogy a borsoskömény a bőrápolásban is jeleskedik, hiszen amellett, hogy a magvak őrleménye tökéletes alapanyaga lehet arc- és testradíroknak – mert kiválóan eltávolítja az elhalt hámréteget -, gyulladáscsökkentő antioxidánsai és értékes ásványi összetevői révén a károsodott bőrsejteket is képes helyreállítani.

A római köménynek igen magas az illóolaj tartalma, ezáltal javítja a bőr vérkeringését. Vasban, kalciumban, cinkben és magnéziumban is bővelkedik, ugyanakkor bőrszépítő B- és E-vitaminnal rendelkezik.

Sápasztó, világosító hatásával egységesíti a napfoltos bőrszínt, fiatalító erejével pedig rugalmassá, ellenállóvá teszi a szöveteket. Ám fényérzékennyé teheti a bőrt, ezért alkalmazása után egy ideig nem ajánlott napozni vagy szoláriumozni. Ezért inkább csak az esti órákban javallott használni a borsosköményből készült kencéket.

Fűszeres házi bőrradír ráncok ellen

Arc- és testradírként is használható az alábbi, különleges szépségrecept, mely antioxidánsokban gazdag összetevőket tartalmaz. Kiszáradásra és gyulladásokra hajlamos bőrre ajánljuk.

Hozzávalók:

  • 2 evőkanál őrölt római kömény,
  • ½ csésze finomítatlan, organikus cukor,
  • 1 evőkanál nyers méz,
  • ¼ csésze hordozóolaj – tetszés és bőrtípus szerint lehet olívaolaj, mandulaolaj, vagy szőlőmagolaj,
  • 20 csepp illóolaj – szantálfa, teafa, tömjén, édes narancs, vagy cédrusfa keveréke.

Öntsd bele egy kis tálkába a hordozóolajat, a mézet, és az illóolajokat. Add hozzá az őrölt római köményt és a cukrot, majd alaposan keverd össze az alapanyagokat.

Egy gumispatulával, vagy kanállal szedd ki az elegyet egy jól zárható üvegedénykébe, amit lehetőleg száraz, hűvös helyen tárolj. Ha nem jut bele víz, amitől megpenészedhet, nagyjából 3-5 hónapig is elállhat a házi arcradír.

Mivel a római kömény illóolaja irritálhatja az érzékeny bőrt, mielőtt nagyobb felületen alkalmaznád, próbáld ki a csuklód, vagy a könyökhajlatod kis területén az aromás kencét, és, ha 24 órán belül nem jelentkezik irritáció, nyert ügyed van.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés