Az általános vélekedés szerint a hámlasztás nyáron abszolút tiltólistás, hiszen fényérzékennyé teszi az arcbőrt. Tényleg nem szabad alkalmazni a savakat? Hogyan lehet ilyenkor megszabadulni az elhalt hámrétegtől?

hirdetés

A hámlasztás sokáig hatalmas bizonytalanságot keltett még a tudatos bőrápolókban is. A kozmetikai kezelések esetén felmerült, hogy az arcbőr szinte egy az egyben lemállik a mélyreható beavatkozás következtében, ami sokakat félelemmel töltött el. Az otthoni használatra kifejlesztett hámlasztó kencék és szérumok alkalmazásához pedig nem árt némi háttértudás. Mindenhol azt lehetett olvasni, hogy nagyon csúnyán tönkre lehet vágni az arcbőrt, ha valaki rosszul használja a termékeket.

Ám a tudatos arcápolás lépései manapság egyre inkább letisztázódni látszanak. Talán sokan tisztában vannak már vele, hogy a hámlasztás nem egy ördögtől való folyamat, semmiképp nem kell tőle megijedni. A szalonokban kérhető eljárások cseppet sem veszélyesek, ha szakember végzi őket, ráadásul senkinek sem hámlik le a teljes arcbőre attól, hogy bevállal egy efféle beavatkozást. Az otthoni hámlasztás ugyan nem veszélytelen, ám minimális arcápolási tudással már igencsak nehéz elrontani a lépéseket.

Azt azonban mára mindenki pontosan tudja, hogy ha megszabadul az elhalt, felső hámrétegtől, a bőr extrán fényérzékennyé válik. A szakemberek éppen ezért kizárólag az őszi-téli időszakban végzik el a hámlasztó kezeléseket, amelyek a tavaszi-nyári szezonban általában nincsenek is a palettán. De mi a helyzet az otthoni hámlasztással? Szigorúan tilos, vagy szabad alkalmazni a különböző savakat a kánikulaszezonban?

 

Tilos a hámlasztás nyáron, vagy be lehet vetni a szérumokat?

Egy tudatos, jól felépített arcápolási rutinban, legyen az anti-aging fókuszú vagy pattanások ellen alkalmazott, mindenképpen ott a helye a különböző hámlasztóknak. Mindig érdemes meghatározni egy célt, amit az ember el szeretne érni a lépésekkel, s ehhez kell igazítani a hámlasztó típusát is. Amikor beköszönt a nyár, sokan kapásból elhagyják a savakat. A fényérzékenység miatt a bőr még durvábban reagál az UV-sugarakra, s attól félnek, hogy több ránccal zárják majd a szezont, a napkárosodás okozta foltokról nem is beszélve.

Ez egy kétélű dolog, hiszen a hámlasztással ugyanúgy küzdeni lehet a ráncok ellen. De akkor mi a helyes lépés ilyenkor? Tényleg tilos nyáron hámlasztani, vagy bátran lehet alkalmazni az otthoni kencéket? A válasz az, hogy nem, a hámlasztás nem tilos. Azonban nem mindegy, hogy mikor, hogyan és mivel szabadulsz meg az elhalt hámrétegtől.

Mivel, mikor és hogyan

Az első és legfontosabb, amit mindenképpen tisztázni kell, hogy nem mindegy, milyen hámlasztóról van szó. Több korábbi cikkünkben elemeztük már, hogy melyik hámlasztó mire való pontosan, ugyanis a különböző verziók más-más erősséggel bírnak, másként hatnak, más bőrprobléma esetén érdemes bevetni őket.

A kémiai hámlasztókat sokan kapásból egy kalap alá veszik, pedig a BHA-, illetve a PHA-savak például nem teszik fényérzékennyé a bőrt, bátran alkalmazhatók a nyári időszakban is. Az egyik legismertebb BHA a szalicilsav, ami zseniálisan működik pattanások ellen, míg a PHA-savak leginkább a bőr felfrissítésében, kisimításában játszanak szerepet, kíméletesebbek az AHA-savaknál. Természetesen a fényvédelemre az efféle hámlasztó készítmények mellett is fokozottan ügyelni kell, ám ez a nyári szezonban talán nem is kérdéses.

Az AHA-savak esetében már más a helyzet. Talán nekik köszönhető, hogy elterjedt az a nézet, miszerint a hámlasztás bizony fényérzékennyé teszi a bőrt. Ez a tulajdonság leginkább a glikolsavra igaz, ami egyáltalán nem meglepő, hiszen ez az egyik legerősebb otthon bevethető kémiai hámlasztótípus, mélyen barázdált, kevésbé érzékeny arcbőrre ajánlják. A tejsav és a mandulasav például már sokkal kevésbé erőteljes, kíméletesebben hámlasztja a bőrt.

Tehát az AHA-sav tilos, míg a BHA és a PHA engedélyezett nyáron is? Természetesen nem úgy kell ezt elképzelni, hogy a glikolsav úgy lemarja az arcbőr felszínét, hogy a napsugarak még a fényvédő ellenére is agyonroncsolják a hámréteget. Megfelelő fényvédőzés mellett a kánikulaszezonban is használhatsz AHA-savakat egy átlagos napon. Csupán fokozottabban kell ügyelni arra, hogy a bőr valóban megfelelő védelmet kapjon az UV-sugárzással szemben.

 

A savas hámlasztást érdemes az esti rutinban alkalmazni, így a bőrnek van ideje regenerálódni. Reggel természetesen nélkülözhetetlen a fényvédő, amit a nap folyamán több alkalommal újra kell kenni ahhoz, hogy valóban ellássa a feladatát. A nyári napsugarak mindenképpen ártalmasak a bőr számára fényvédő alkalmazása nélkül, teljesen függetlenül attól, hogy valaki használ hámlasztó készítményeket, vagy sem. Szuper tipp továbbá, hogy érdemes olyan hatóanyagokat beépíteni az arcápolásba, amelyek erősítik a bőr védőrétegét. Ezek mellett ugyanis a hámlasztók bátrabban, nagyobb biztonsággal alkalmazhatók a nyári időszakban. Ilyen például a hialuronsav, a squalane, az E-vitamin, az A-vitamin vagy a ceramidok.

Összességében tehát a hámlasztás egyáltalán nem tilos nyáron sem, azonban nem mindegy, hogy mikor, hogyan és mivel csinálod. Figyelj a megfelelő savkoncentrációra, semmiképp ne told túl a hámlasztást! Válogass tudatosan a kémiai hámlasztók között. Használj erős fényvédőt a nap folyamán több alkalommal, valamint a nyaralás, napfényben való kirándulás idejére helyezd parkolópályára a savas készítményeket. Ha mindenre odafigyelsz, a bőröd mesésen fog ragyogni a kánikulaszezonban is!

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés