A fokozott izzadás leginkább a nyári hónapokban jelentkezik, azonban a verejtékezés bizonyos formában az egész év során velünk van. A nÅ‘ket igencsak kellemetlenül érinti ez a természetes folyamat, a ruhán hagyott foltok cseppet sem esztétikusak, ráadásul sokan a kellemetlen szaggal is igencsak megkÃnlódnak. Van néhány gyógynövény, amely hatékonyan küzd a fokozott izzadás ellen, érdemes kipróbálni, melyik a leghatékonyabb számodra a nagy melegben.
Az izzadás természetes folyamat, amit nem szabad és nem is lehet teljesen megszüntetni, ám jó pár praktikával mérsékelhetÅ‘, szabályozható. A nyári hÅ‘ség hatására a szervezet azonnal védekezÅ‘ állapotba kapcsol, fokozott verejtékezéssel igyekszik megóvni a testet a túlmelegedéstÅ‘l. A folyamat az egész testfelszÃnt érintheti, különösen fizikai terheléskor, de jellemzÅ‘en a hónalj, a tenyér, a hát, a homlok, valamint a lábak területén jelentkezik.
Kánikulában, nagy melegben a megfelelő folyadékpótlás nagyon fontos, hiszen az izzadás annál inkább fokozottá válik, minél inkább dehidratált lesz valaki a hőségben. Elsődlegesen vizet és ásványi anyagokat, ásványi sókat tartalmazó italokat ajánlott fogyasztani, hiszen a cukros vagy alkoholos löttyök csak még tovább rontanak az egyébként is kellemetlen helyzeten.
Az, hogy az izzadás következtében keletkezÅ‘ szag mennyire kellemetlen és szúrós, attól függ, hogy a bÅ‘r felszÃnén található baktériumok, gombák bomlástermékei milyen mértékben vannak jelen, de a testben pangó méreganyagok éppúgy beleszólnak az eredménybe. Ha valaki kevés vizet iszik, és Ãgy a szervezete nem tud megfelelÅ‘en méregtelenÃteni, nagyobb eséllyel számÃthat savanykás testszagra. A legtöbben különbözÅ‘ parfümökkel, dezodorokkal igyekeznek elfedni a testszagot, ám természetes, egyszerű megoldás ugyancsak a rendelkezésre áll, gyógynövények formájában.
Azt mindenképpen fontos szem előtt tartani, hogy a különböző gyógynövények csupán akkor lehetnek hatásosak, ha a fokozott izzadás hátterében nem egy betegség vagy erőteljes verejtékezéssel járó életszakasz áll. Hormonális változások, mint például a kamaszkor, klimax idején, esetleg hormonproblémák esetén nem elegendő a csodanövények alkalmazása.
Ez a néhány gyógynövény bátran bevethető izzadás ellen
Néhány gyógynövény kifejezetten hatékonyan küzd a fokozott izzadás ellen, hűsÃtÅ‘ fürdÅ‘, lábfürdÅ‘, de akár egy finom tea formájában is bevetheted Å‘ket a nyári melegben. NémelyikbÅ‘l remek izzadásgátlót készÃthetsz otthon, ami még a baktériumokat is semlegesÃti. A természet szinte minden gondra feltálal valamiféle megoldást, Ãgy még mielÅ‘tt bárki kétségbeesne, érdemes átböngészni a lehetÅ‘ségeket.
Zsálya
Az orvosi zsálya leginkább gyulladáscsökkentÅ‘ hatásáról ismert, ám az izzadás ellen éppen olyan hatékonyan küzd. Szabályozza a verejtékmirigyek működését, Ãgy garantáltan nem okoz csalódást a forró, nyári napokon. Akár fürdÅ‘, lábfürdÅ‘ és tea formájában is bevethetÅ‘.
A fürdÅ‘ és a lábfürdÅ‘ elkészÃtése hasonló elveken alapul, tulajdonképpen csak a mennyiségeken érdemes változtatni. Egy teljes testre való áztatóvÃz elkészÃtéséhez 5-6 teáskanál zsályát csavarj bele egy konyharuhába, majd akaszd úgy a csapra, hogy a forró vÃz átfolyhasson rajta. Ezután várj, mÃg kellemes hÅ‘mérsékletű lesz számodra, majd legalább 15-20 percig pihenj a kádban, hogy a gyógynövény kifejthesse fantasztikus hatását. A lábfürdÅ‘ esetén harmadold el a mennyiséget, és egy lavór vÃzbe áztasd bele a zsályát, azután pihentesd meg benne a végtagjaidat.
A növényből készült teát hat héten keresztül, kúraszerűen érdemes fogyasztani, napi egy bögrével. Négyhetes pihenőkkel a kúra megismételhető. Külsőleg a zsálya főzete folyamatosan, rendszeresen alkalmazható, akár szimpla lemosóként is hatásos.
Kerti izsóp
A kerti izsóp neve kevéssé elterjedt a hétköznapokban, holott ez a fantasztikus gyógynövény rendkÃvül hatékony, ha fokozott izzadásról van szó. Akár zsályával keverve is érdemes bevetni. FürdÅ‘ és lábfürdÅ‘ éppúgy készÃthetÅ‘ belÅ‘le, a recept tulajdonképpen ugyanaz, csupán a növény változik. Érdemes kitapasztalni, hogy kinek melyik válik be jobban az elviselhetetlen kánikulában.
Teaként, belsÅ‘leg ugyancsak hatásos. Naponta egy bögre az ajánlott mennyiség, amit a zsályához hasonlóan, kúraszerűen kell fogyasztani. Szimpla lemosóként is rendkÃvül hatásos a belÅ‘le készült fÅ‘zet, illóolaja pedig csak és kizárólag külsÅ‘leg alkalmazható. Ezeknek hatalmas elÅ‘nye, hogy célzottan, a problémás területre vihetÅ‘k fel, ám a tömény illóolajokat ajánlott hordozóolajba csepegtetni, mert önmagukban irritációt okozhatnak.
Mielőtt használnád, mindenképp győződj meg róla, hogy tolerálja a bőröd, kenj egy kevés mennyiséget az alkarod belső felére, ha kipirosodik és viszketni kezd, az érzékenységet vagy allergiát jelent a növényi kivonattal szemben.
Mezei zsurló
A mezei zsurlót elsősorban veseproblémák esetén fogyasztják, noha ez a gyógynövény sokkal többre hivatott ennél. Az izzadás ellen szintén hatékonyan lép fel a belőle készült főzet, valamint fogyasztható tea formájában is.
ÃœlÅ‘fürdÅ‘ készÃtéséhez 10 dkg zsurlót áztass bele egy kevés hideg vÃzbe, egy éjszakán át hagyd állni. Másnap fürdés elÅ‘tt forrald fel, majd öntsd hozzá a fürdÅ‘vÃzhez. Legalább 20 percig pihenj a kádban, hogy a gyógynövény kifejthesse a hatását. Lábáztatásra éppúgy alkalmazható.
Teaként szintén fogyaszthatod, az izzadás elleni küzdelem mellett más hasznos, pozitÃv tulajdonságait is élvezheted. Lemosóként ugyancsak bevethetÅ‘, az érintett területek kezelésére márts bele egy vattakorongot a fürdÅ‘höz elkészÃtett löttybe, majd alaposan kenegesd át a problémás részeket.
Tölgyfakéreg
A tölgyfakéreg fÅ‘zete szintén elképesztÅ‘en hatásos, ha fokozott izzadás áll fenn. Teaként és fürdÅ‘ként éppúgy zseniálisan működik. ÃœlÅ‘fürdÅ‘ elkészÃtéséhez másfél, két liter vÃzben forralj fel 5-6 evÅ‘kanálnyi tölgyfakérget, majd hagyd állni 15 percig. Szűrd át alaposan a löttyöt, végül öntsd hozzá a fürdÅ‘vÃzhez. Lábáztatáshoz kisebb mennyiség is elegendÅ‘, harmadold el az arányokat.
A tökéletes teához egy bögre vÃzre, illetve egy teáskanál tölgyfakéregre lesz szükség. BelsÅ‘leg is hatásos verejtékezés ellen, ráadásul számos más problémára éppúgy megoldást nyújt.
Az illóolajok is sokat segÃthetnek
Levendula
Egyes gyógynövények illóolajok formájában hatékonyak csak igazán az izzadás ellen, ráadásul még a szúrós, kellemetlen szagokat is képesek elnyomni. A levendula olaja tökéletes választás, ha fokozott verejtékezésrÅ‘l van szó. Nem csak jellegzetes illata miatt zseniális megoldás, antibakteriális és fertÅ‘tlenÃtÅ‘ tulajdonságai éppúgy hozzájárulnak az eredményhez.
FürdÅ‘vÃzhez, lábfürdÅ‘höz érdemes adagolni, azonban óvatosan kell bánni vele, nehogy irritációt okozzon.
Teafaolaj
A teafaolaj erÅ‘s antibakteriális, gombaölÅ‘ és fertÅ‘tlenÃtÅ‘ tulajdonságainak köszönhetÅ‘en zseniálisan beválik izzadás ellen, ráadásul még a kellemetlen szagot is képes csökkenteni. Házi izzadásgátlóhoz adagolva, fürdÅ‘vÃzbe csepegtetve rendkÃvül hatékony, azonban közvetlenül a bÅ‘rrel érintkezve erÅ‘s irritációt válthat ki. Érdemes bázisolajhoz, más néven hordozóolajhoz csepegtetni. Ez lehet bármilyen semleges, bÅ‘rápolásra alkalmas növényi olaj, amire nem reagál érzékenyen a bÅ‘röd.
Az illóolajok segÃtségével akár egy házi izzadásgátlót is elkészÃthetsz, ami nem csupán a verejtékezés csökkentésében jeleskedik, hanem friss, üde illatot kölcsönöz a bÅ‘rnek, és még a baktériumokat is semlegesÃti. Ehhez csupán kókuszolajra, szódabikarbónára, kukoricakeményÃtÅ‘re és pár csepp teafaolajra lesz szükséged. A teafaolajat bátran felválthatod a levendula kivonatával, ha számodra kellemesebb az illata.
Képek: Getty Images.