A körmök állapota sokat elárulhat az egészségünkről, és a gyenge, töredező körmök gyakran a testünkben zajló problémák jeleként szolgálnak. A köröm növekedése és állapota komplex folyamat eredménye, amelyet számos tényező befolyásolhat. A háttérben nemcsak külső hatások, hanem belső rendellenességek is állhatnak.
Vajon milyen gyakori okok bújhatnak meg a gyenge, töredező körmök hátterében? A tápanyaghiány, a hormonális változások, a fertőzések vagy a környezeti tényezők mind hozzájárulhatnak a köröm állapotának romlásához. Mivel a körmök folyamatosan új sejtekkel épülnek fel, a bélflóra és az anyagcsere-folyamatok szintén kulcsszerepet játszanak a köröm egészségének fenntartásában.
Ezek az okok állhatnak a gyenge körmök hátterében
Vashiányos vérszegénység
A vas kulcsszerepet játszik a hemoglobin előállításában, amely az oxigént szállítja a sejtekhez. Vashiány esetén a körmök gyengévé és töredezetté válhatnak. A vashiányos vérszegénység tünetei közé tartozik a fáradékonyság, a bőrsápadtság és a hideg végtagok, így hogyha ilyen vagy ezekhez hasonló tüneteket észlelsz, mindenképpen keress fel hozzáértő szakembert!
A pajzsmirigy rendellenességei
A pajzsmirigy hormonjai befolyásolják a köröm növekedését és erősségét. Pajzsmirigy-alulműködés – azaz hipotireózis – esetén a körmök lassabban nőnek, törékenyebbé válnak és hosszanti barázdák jelenhetnek meg rajtuk.
Nem megfelelő hidratálás
A körmök, akárcsak a bőr, hajlamosak a kiszáradásra, ha nem kapják meg a megfelelő hidratálást. A száraz köröm pedig sokkal könnyebben törik és töredezik. A gyakori kézmosás, a kemikáliákkal való érintkezés vagy a levegő túlzott szárazsága mind hozzájárulhatnak a köröm kiszáradásához, ami miatt az gyengévé válik. Fontos, hogy rendszeresen és megfelelően hidratáld a kezedet és körmeidet.
Kép: Getty Images.
Hormonális változások
A terhesség, a menopauza és a hormonális fogamzásgátlók használata mind hormonális változásokat idéznek elő a szervezetben, amelyek befolyásolják a köröm növekedését és minőségét. Terhesség alatt az ösztrogén szintje megemelkedik, ami gyorsabb körömnövekedést eredményezhet, de a változó hormonháztartás miatt a körmök ezzel egy időben törékenyebbé válhatnak. A menopauza idején csökken az ösztrogén szintje, ami lassíthatja a köröm növekedését és gyengítheti a köröm szerkezetét. A hormonális fogamzásgátlók szedése szintén változásokat okozhat a hormonrendszerben, befolyásolva a köröm erősségét és növekedési ütemét.
Környezeti tényezők
A gyakori kézmosás, a különböző vegyszerek használata és a körömreszelés mind hozzájárulhatnak a köröm kiszáradásához és töredezéséhez. A vegyszerek, mint a szappanok, fertőtlenítő gélek és tisztítószerek, kiszáríthatják a körmöket, így azok sérülékenyebbé válnak.
Helytelen körömápolás
Bár a körömápolás fontos része a higiéniai rutinnak, a túlzásba vitt reszelés vagy a körömfestékek gyakori használata károsíthatja a köröm szerkezetét. A körömlemez mechanikai sérülései, amelyek például erős dörzsölésből, reszelésből vagy a kemikáliák túlzott használatából erednek, gyengíthetik a körmöt, így azok törékenyebbé válhatnak.
Kép: Getty Images.
A gyenge és töredező körmök mögött tehát számos tényező húzódhat meg. A megfelelő táplálkozás és körömápolás, illetve a negatív környezeti hatások minimalizálása segíthet megelőzni a körömproblémák kialakulását. Ha a tünetek tartósan fennállnak, érdemes szakemberhez fordulni a pontos diagnózis és kezelés érdekében.
Kiemelt kép és a cikk képei: Getty Images.