A hajhullás kezelését célszerű olyan tápanyagok pótlásával kezdeni, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a hajszálak megerősödjenek, avagy ellenállóbak legyenek a külső és belső károsító hatásokkal szemben.

hirdetés

Rengeteg hajszálunk van, melyek nem egyszerre érik el a növekedési fázist, míg többségük épp csak serken, a hajtömeg kisebb része már eléri azt a szakaszt, amikor úgymond lejár az ideje, avagy egyes szálak leválnak a hajhagymákról, hogy átadják helyüket az újaknak. Ez a ciklikus cserélődési folyamat teljesen természetes, ám ilyenkor nem ritkul meg feltűnően a hajkorona.

Az őszi időszakban gyakrabban tapasztalunk enyhébb vagy fokozottabb hajvesztést, ezért azt gondoljuk, ez csak a szokásos cserélődési folyamat, de mivel a hajszálak élettartama kettőtől akár öt évig is eltarthat, és nem egyszerre, nagyobb mennyiségben távoznak, az erősebb hajhullás mindig felkeltheti a gyanút, hogy lecsökkentek a szervezetben a hajképzést segítő tápanyagok.

Persze, még számos kiváltó ok felmerülhet, amit feltétlenül ki kell vizsgálni drasztikusabb hajritkulás esetén, de a tavasszal és ősszel jelentkező szezonális hajhullás általában tápanyaghiányra vezethető vissza.

Az őszi hajhullás leggyakoribb okai: ezek a fontos tápanyagok segíthetnek

Megfigyelhető, hogy bármilyen fizikai károsodás vagy a szervezetben fellépő zavarok következtében romlik a haj állapota, nem azonnal, hanem a behatást követő két-három hónap elteltével kezd el igazán hullani.

Kép: Getty Images.

 

A nyári hónapok nagy kihívás elé állítják a haj vízmegtartó képességét, az UV-sugarak hatására például jelentősen meggyengül a hajszerkezet nedvességmegőrző ereje, és ha még a kutikulák is sérülnek, vagy nem elégséges a folyadékbevitel, őszre igencsak kiszáradhatnak, meggyengülhetnek a tincsek. Gyakran ez a legfőbb oka annak, hogy az átmeneti időszakban felerősödik a hajhullás.

Ilyenkor sokszor a gondos hajápolás sem hoz jelentősebb javulást, pláne, ha a gyakran megejtett hajfestés, magas hőhatással járó hajformázás ellene dolgozik. A porózus, rugalmatlan hajszerkezetben olykor még egy szimpla fésülés is károkat okozhat, ha a hajkefe durván tépi, felsérti a szálakat.

Az őszi időszak ráadásul az immunrendszert is erősen igénybe veszi, egy-egy szezonális vírusfertőzés sokat kivesz a szervezetből, ezáltal megcsappan a vitaminraktára. A tápanyaghiány egyéb okokból is könnyedén kialakulhat, hiszen a többszörösen feldolgozott élelmiszerek igen csekély mennyiségben tartalmaznak jól hasznosítható tápanyagokat, ráadásul a nyomelemek, vitaminok és ásványi anyagok pótlása összetett dolog, mert ha bármilyen apró tényező befolyásolja a felszívódásukat, nem megfelelően hasznosulnak.

A szervezet kimerüléséhez továbbá a stressz, a szorongás és bármilyen lelki csapás hozzájárulhat, ilyenkor ugyanis állandóan védekező üzemmódban pörög az immunrendszer, így hamarabb feléli tartalékait. A hidegebb időjáráshoz éppúgy hozzá kell szoknia a testünknek, a fejbőr könnyebben elveszítheti rugalmasságát a nagyobb hőingadozás miatt. Ez a hajhagymákat tápláló mikrokeringést is érinti, aminek a lassulása szintén előidézheti a hajhullást.

Kép: Getty Images.

 

Rendellenes hajhullásra nemcsak a nagyobb mennyiségű szálvesztés, hanem a haj fokozatosan romló állapota, illetve egyéb egészségügyi tünetek is utalhatnak. Vashiányos vérszegénység kialakulása esetén például nemcsak a hajhagymák, hanem a bőrsejtek is kevesebb oxigénhez jutnak, ezért a szemkörnyéki sötét karikák, a fakóbb, sápadtabb bőrtónus, valamint a töredezett haj és a repedezett, száraz hámréteg is utalhat arra, hogy nem szimpla szezonális hajhullásról van szó. Ha foltokban ritkul meg a haj, vagy teljesen megváltozik a szerkezete, annak éppúgy ki kell vizsgálni a hátterét, ahogy arra is hamar fény derülhet az orvosnál, ha tápanyaghiánnyal függ össze a hajvesztés.

Egyoldalú diétáknál olykor előfordul, hogy kevés fehérje jut be a szervezetbe, ami éppúgy meghatározza a haj állapotát, mint a haj képződését és növekedését serkentő vitaminok, illetve ásványi anyagok szintjének hirtelen lecsökkenése.

Hasznos tápanyagok hajhullás ellen

Bizonyos tápanyagok elengedhetetlenek ahhoz, hogy a hajszálak erősek és ellenállóak maradjanak, és ne alakuljon ki fokozottabb hajhullás. Bármelyikükből hiányt szenved a szervezet, elindul egy láncreakció, vagy a testünk úgy próbál kompenzálni, hogy a létfontosságú folyamatokhoz csoportosítja a készletet, ezáltal a bőr és a haj táplálása háttérbe szorul. Ezért van az, hogy a bőrünk és hajunk mindig jelzést ad arról, ha valami zavar lép fel odabent.

 

Több olyan hasznos tápanyag van, amely segít megőrizni hajkoronánk egészséges állapotát, de most csak a legfontosabbakat soroljuk fel a képgalériában.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés