Hivatalos neve ellenére, a fibróma ártalmatlan növedék a bőrön, viszont sok kellemetlenséget okozhat. A fibróma-eltávolítás többféle módon történhet, de minden esetben szakembert kíván.

A bőrön felbukkanó növedékek gyakran aggodalmat keltenek, pedig nem mindegyikük jelent veszélyt. A fibrómát kötőszöveti sejtek alkotják, melyek jóindulatú szövetburjánzás következtében állnak össze, ezáltal kemény vagy lágy kitüremkedések keletkeznek a testen.

Nem csak a bőr felületén, hanem a csontokon, és a belső szerveken is megjelenhetnek ilyen kinövések, de ezekre ritkán derül fény, hiszen többnyire nem okoznak problémát.

Fibróma-eltávolítás: mikor szabadulj meg tőle?

A fibróma önmagában általában nem okoz gondot, inkább csak esztétikailag zavaró. Vannak, akiknél újra és újra előjöhetnek ilyen jellegű bőrnövedékek, és nyilván, ha jól látható helyen alakulnak ki, sokan szeretnének megszabadulni tőlük.

Sokféle változatuk van, például méretükben, színükben is eltérőek lehetnek. Az angiofibrómákat kitágult, a kötőszöveteken átütő hajszálerek tarkítják, de a leggyakrabban a kocsányos, bőrszínű, vagy barnás kinövések fordulnak elő. A cisztás fibróma nyirokereket is tartalmaz, és bár eltér a jellegzetes, puha szerkezetű, nyeles formájú elváltozásoktól, nem összetévesztendő az időskori szemölccsel.

Bár a fibrómák kiváltó oka ismeretlen, a bőrgyógyászok megfigyelték, hogy negyven év feletti, illetve túlsúlyos, és cukorbeteg embereknél gyakrabban fordulnak elő, ezért feltételezhető, hogy hormonális változás, valamint inzulinrezisztencia is szerepet játszhat a kialakulásukban.

Általában olyan bőrfelületeken jönnek létre, amelyek gyűrődnek, vagy súrlódásnak vannak kitéve a ruházat alatt. Látható bőrfelületeken leginkább a szemhéj és a nyak redőin, valamint a száj és az áll környékén jelennek meg a bőrnövedékek, de a ruhával fedett hajlatokban, a hónalj, és a mellek környékén is előszeretettel burjánzanak.

A fibróma nem nő túl nagyra, és fájdalommal sem jár, mégis sok kellemetlenséget okozhat. Főleg a melltartó környékén, vagy folytonos borotválásnak, szőrtelenítésnek kitett területeken lehet zavaró a jelenléte, sőt, akár be is vérezhet, megduzzadhat, begyulladhat, vagy leválhat a felülete, ha állandó irritáció éri. Amennyiben esztétikai problémát okoz, vagy olyan bőrfelületen helyezkedik el, ahol sérülés veszélyezteti, a fibróma eltávolítása a legjobb megoldás.

Milyen módszerek jöhetnek szóba?

A fibrómák ellen nincsenek hatásos kenőcsök, ecsetelők és házi praktikák, mint a szemölcsök esetében, ráadásul az elkötéses módszer sem teljesen alkalmas az eltávolításukra. Ha meg akarsz szabadulni tőlük, bőrgyógyász szakembert kell felkeresned, aki a bőrelváltozás méretéből és elhelyezkedéséből megállapítja, hogy melyik eljárás a megfelelő.

Ha több, apróbb fibrómát kell eltávolítani, a lézer a leggyorsabb eljárás, ráadásul sokkal precízebb és kevesebb vérzéssel járó módszer, mint a szikével, ollóval való levágás, vagy az égetés, fagyasztás.

A fagyasztás és az égetés után előfordulhat – nem minden esetben -, hogy a környező szövetek elszíneződnek, vagyis nyoma marad a beavatkozásnak. A folyékony nitrogénnel történő fagyasztás után hólyag és pörk képződhet, ami a szövetek gyógyulása során jobb esetben leszárad és leesik, de hiperpigmentáció is létrejöhet a kezelt területen.

Pontos metszésekhez és a fibrómát alkotó szövetek elpárologtatásához egy nagy teljesítményű, sebészi rádiófrekvenciás készüléket is alkalmaznak, mely a lézerhez hasonlóan heg nélkül dolgozik, vagyis, a bőr hamarabb gyógyul.

Mindkét módszerhez érzéstelenítés szükséges, különösen, ha nagyobb méretű, vagy egyszerre sok fibrómát kell eltávolítani. A felületi érzéstelenítés injekcióval, vagy egyes bőrgyógyászati klinikákon speciális krémmel is történhet.

Altatásos érzéstelenítés csak akkor szükséges, ha belső szövetekről, szervekről szedik le a fibrómákat. Az elektrosebészeti fibróma-eltávolító eljárások nem minden esetben igényelnek helyi érzéstelenítést.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés